منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۷:۰۲
شناسه خبر: 328372
گروه :خبر
hormoz

یک مدرس حوزه گفت: روزه‌داران برای استفاده از داروهای مختلف باید طبق نظر مجتهد مورد تقلید عمل کنند، ولی به طو کلی تزریق آمپول و سرم مانعی برای روزه‌داری نیست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، در ایام ماه مبارک رمضان روزه‌دارانی هستند که به دلیل بیماری‌های متعدد ناچارند از داروهای مختلف استفاده کنند و سؤالاتی در رابطه با احکام روزه‌داری و مصرف دارو در ذهن خود دارند.

آنچه مسلم است دین مبین اسلام برای هر مشکلی راه‌حلی منطقی و قابل قبول ارائه کرده است که در این بین طبق احکامی روزه‌داران را نیز از این بلاتکلیفی رها می‌کند.

رجوع به احکام اسلام باعث می‌شود انسان در هر شرایطی راه درست را انتخاب کند و همچون چراغی در جاده زندگی است که انسان را در هر قدم از زندگی به سمت ارتقاء سلامت جسمی، روحی و اجتماعی سوق می‌‌دهد.

در این‌باره حکم تزریق آمپول، سرم و دیگر موارد می‌تواند از نظر فقهی روزه‌داران را یاری کند، مراجع با تزریق درمانی مخالفتی ندارند اما در رابطه با تزریق‌های تقویت کننده که مستقیم وارد خون می شوند دیدگاه‌های مختلفی وجود دارد که در اینجا طی گفت‌وگویی با یکی از مسئولین در این حوزه آن را جویا شدیم که با هم می‌خوانیم.

حجه‌الاسلام و المسلمین حسن زنده‌دل در گفت‌وگو با خبرنگار سینا ضمن اشاره به اینکه روزه‌داران باید طبق نظر مجتهد مورد تقلید عمل کنند پاسخ به این سؤال را از زبان مراجع مختلف بیان داشت و گفت: در این‌باره آیت الله خامنه ای می‌فرمایند: احتیاط واجب آن است که روزه‏دار از آمپول‌هاى مقوّى یا مغذّى و هر آمپولى که در رگ تزریق مى‌‏شود و نیز انواع سرم‌‏ها خوددارى کند، لکن آمپول‌هاى دارویى که در عضله تزریق مى‌‏شود و نیز آمپول‌هایى که براى بى‏حسّ کردن به کار مى‌‏رود، مانعى ندارد.

حجه‌الاسلام و المسلمین زنده‌دل ادامه داد: حکم آیت الله مکارم شیرازی نیز به این گونه است که تمام تزریقات دارویى و تقویتى و بى‌حسّى و واکسن هر گاه در عضله باشد براى روزه دار اشکال ندارد، ولى از تزریق در رگ مطلقاً باید پرهیز شود.

وی گفت: همچنین آیت الله سیستانی معتقد است که تزریق آمپول روزه را باطل نمى کند؛ خواه جنبه غذایى و تقویتى، یا جنبه دوایى و مانند آن را داشته باشد.

حجه‌الاسلام و المسلمین زنده‌دل به نظر آیت الله وحید خراسانی نیز اشاره کرد و گفت: از منظر ایشان تزریق آمپولى که به جاى دوا به کار مى‏رود یا عضو را بى حس مى‏کند، اشکال ندارد.

همچنین آمپولی که به جاى آب وغذا به کار مى‏رود نیز مانعى ندارد، ولى احتیاط مستحب آن است که از استعمال آمپولى که به جاى آب و غذا به کار مى‏رود خوددارى کند.

وی در پایان ادامه توضیح داد: در احتیاط واجب در فتوای رهبری مقلدین ایشان می‌توانند تزریق سرم و ورید انجام ندهند و یا به فتوای سیستانی مراجعه کرده هر نوع تزریقی را انجام بدهند، البته باید فتوا را کاملاً بشناسند تا رجوع آنان صحیح باشد.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح پیشگیری از تنبلی چشم در میناب کلید خورد پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است