منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۵ - ۷:۳۶
شناسه خبر: 359302
گروه :خبر
dampezeshki
 

درتاسوعا و عاشورای حسینی صورت می گیرد؛

نظارت بر ذبح شرعی و بهداشتی دام‌های قربانی در میناب

رئیس اداره دامپزشکی میناب از طرح نظارت ویژه بهداشتی و شرعی بر ذبح دام های قربانی در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی در این شهرستان خبر داد.

سیدامیر مختار بهاری رئیس اداره دامپزشکی میناب در گفت و گو با خبرنگارشبکه اطلاع رسانی هرمز؛با اشاره به اهمیت بازرسی و نظارت بهداشتی و شرعی دامپزشکی بر دام های قربانی طی روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی، هدف از این طرح را حفظ سلامت مصرف کنندگان گوشت دام های قربانی و تامین بهداشت و سلامت عمومی جامعه عنوان کرد و افزود:نظارت شرعی و بهداشتی بر ذبح دام های قربانی توسط اکیپ های ویژه مجموعه دامپزشکی میناب تشدید می یابد.

وی اظهار داشت:با توجه به ازدحام کشتار در روزهای تاسوعا و عاشورا توسط شهروندان، دامپزشکی میناب در این طرح با استفاده  کارشناسان فنی و ناظرین شرعی و تشکیل اکیپ‌های ثابت و سیار بر ذبح بهداشتی و شرعی دام نظارت می کند.

رئیس اداره دامپزشکی میناب کنترل و بازرسی لاشه دام‌های کشتار شده، نظارت بر کشتار و کاهش آلودگی و کاهش احتمال انتقال بیماری‌های مشترک بین انسان و دام را از دیگر اهداف این طرح ذکر کرد و گفت:ارتقا سطح بهداشت و سلامت عمومی جامعه از مهم‌ترین اهداف و رسالت دامپزشکی است.

بهاری در ادامه با بیان این که گوشت دام قربانی نباید بلافاصله پس از ذبح در چرخه مصرف قرار گیرد، افزود: لازم است به منظور تامین سلامت گوشت آن را  حداقل به مدت 24 ساعت در دمای صفر تا چهار درجه سانتی گراد (دمای یخچال) نگهداری کرد و سپس آن را طبخ کرد.

بهاری با تاکید بر رعایت موازین بهداشتی هنگام ذبح دام قربانی، اضافه کرد:استفاده از دستکش، ماسک، چکمه و پوشش مناسب و وسایل حفاظت فردی برای قصاب ها و سلاخان موجب پیشگیری از انتقال بیماری های مشترک در هنگام ذبح می شود.

رئیس اداره دامپزشکی میناب همچنین با بیان این که به منظور پیشگیری از آلودگی های زیست محیطی ذبح دام باید در کشتارگاه های تحت نظارت دامپزشکی صورت گیرد، اظهار داشت:از شهروندان و عزاداران حسینی می خواهیم از ذبح کردن دام در معابر به طور جد خودداری و پرهیز کنند.

این مسئول در ادامه به وجود بیش از 800 عامل بیماری‌زای مشترک بین انسان و حیوان اشاره کرد و اظهار داشت:بیماری هایی نظیر هاری، جنون گاوی، کزاز و سیاه زخم فقط در دام زنده و بسیاری از آنها مانند کیست هیداتیک و سل در بازرسی پس از کشتار و فقط توسط دامپزشک مجرب قابل تشخیص است.

وی در بخش دیگری از این گفت و گو تصریح کرد:شهروندان به منظور حفظ سلامت و بهداشت عمومی، گوشت مورد نیاز خود را از کشتارگاه‌ها و مراکز مجاز تحت نظارت دامپزشکی تهیه کنند.

رئیس اداره دامپزشکی میناب یادآور شد ارائه خدمات و معاینه لاشه دام های قربانی طی روزهای تاسوعا و عاشورا در میناب به صورت رایگان می باشد.

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است