منتشر شده در تاریخ: شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۷:۰۴
شناسه خبر: 221396
گروه :خبر
13910926000374_PhotoA

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت:‌ افزایش قیمت دلار به ۳۱۰۰ تومان در بودجه ۹۵ منجر به کاهش ارزش پول ملی می‌شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، غلامرضا کاتب با اشاره به اینکه سه‌شنبه هفته جاری رئیس سازمان مدیریت در خصوص درآمدهای بودجه 94 و نحوه تخصیص آن در مجلس گزارشی ارائه خواهد کرد، در مورد نرخ دلار 3 هزار و 100 تومانی در بودجه سال 95، اظهار داشت: این رقم پیشنهادی دولت برای بودجه سال آینده بوده و البته علت چرایی افزایش آن، احتمالاً از رئیس سازمان مدیریت پرسیده خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ادامه داد: آنچه مسلم است دولت باید به دنبال کاهش نرخ ارز باشد، تا ارزش پول ملی حفظ شده و همچنین نرخ ارز باید طبق برنامه پنجم توسعه توسط بازار مشخص شود و این قیمت محاسباتی خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه قیمت محاسباتی دلار در بودجه نباید افزایش یابد، گفت: این نرخ می‌تواند در قیمت ارز در بازار تأثیرگذار باشد و اگر دولت به دنبال یکسان‌سازی نرخ ارز است، باید با کاهش قیمت به دنبال آن باشد و نه افزایش.

این نماینده مجلس با بیان اینکه طبق قانون برنامه پنجم نباید قیمت ارز دو نرخی باشد، تصریح کرد: اینکه گفته می‌شود دولت به دنبال کسب درآمد بیشتر از محل افزایش نرخ دلار در بودجه است، بعید می‌دانم مسئولان سیاست‌های کلان را به مباحث فرعی گره بزنند، بلکه باید مسائلی مانند تورم، حمایت از تولید محور قرار دارد.

کاتب عنوان کرد: دولت صد درصد به دنبال یکسان‌سازی نرخ ارز بوده و قیمت تعیین شده دلار به منظور کسب درآمد نیست.

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس رویکرد دولت را در بحث افزایش نرخ ارز، توسعه صادرات دانست و گفت: ارزهای صادراتی می‌تواند در داخل موجب رونق تولید شود، اما اگر با نگاه افزایش هزینه‌های تولید، تکنولوژی و ماشین‌آلات باشد، منجر به کاهش تولید خواهد شد.

این نماینده مجلس یادآور شد: در بودجه سال جاری 54 هزار میلیارد تومان از محل درآمدهای نفتی پیش‌بینی شده و در صورتی که سناریوهای نفتی سال آینده بین 40 تا 50 دلار باشد، باید میزان صادرات نفت افزایش داشته باشد.

وی در مورد اینکه سهم صندوق توسعه ملی فقط برای بودجه سال 94 به 20 درصد کاهش یافته است، گفت: این حکم برای بودجه سال جاری بوده که طبق برنامه پنجم حداقل ورودی به صندوق توسعه ملی 20 درصد در نظر گرفته شده است و هنوز برای بودجه سال 95 تصمیمی گرفته نشده است.

کاتب درمورد زمان ارائه لایحه برنامه ششم توسعه بیان داشت:‌ به نظر می‌رسد با شرایط کنونی بودجه سال 95 نیز براساس برنامه پنجم تهیه خواهد شد.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح پیشگیری از تنبلی چشم در میناب کلید خورد پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است