منتشر شده در تاریخ: شنبه ۰۹ خرداد ۱۳۹۴ - ۹:۰۰
شناسه خبر: 189165
گروه :خبر
عکس سلامت خانواده

مرد و زن باتقوا مقبول حق و منبع خیر و نمونه بارز انسان الهى هستند و در سایه آن دو همان خانه اى بوجود آید که خدا مى خواهد و در فضاى آن خانه فرزندانى تربیت مى شوند که حق طلب مى کند

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از سوره یاس ؛ بزرگان دین نشانه هاى اهل تقوا را با استفاده از آیات قرآن و روایات در مسائل زیر مى دانند:
تحصیل علوم شرعیه به اندازه اى که مکلف براى اعمال و اخلاق و معاملات و روابطش با خانواده و جامعه نیاز دارد.
حفظ سلامت بدن از طریق رعایت بهداشت و عمل به آداب خوردن و آشامیدن.

و از نشانه هاى اهل تقوا صبر در برابر حوادث رعایت آداب و سنن اسلامى در همه امور و ملازمت ذکر و مداومت فکر همراه با اخلاص نیت و صفاى باطن و مراقبت نفس است تا با پیمودن این راه به علم الیقین و از علم الیقین به عین الیقین و سپس به حق الیقین برسند.
زن و شوهر با تقوا
مرد باتقوا براى تأمین مخارج خانه جز به کسب حلال روى نمى آورد و به غیر از مال حلال مالى قبول نمى کند او با تحصیل حلال الهى مقید به رعایت حقوق تمام افرادى است که از طریق کسب و تجارت با او سروکار دارند و به عبارت دیگر از وجود او در بیرون از خانه به بندگان خدا ضرر و زیان نمى رسد او به خاطر تقواى الهى دور حرام نمى گردد و گنج عفت نفس و قناعت را از دست نمى دهد.
مرد باتقوا چون از کسب و کار فارغ شود و به خانه بازآید تمام کوفتگى و خستگى خود را کنار درب خانه مى ریزد و با نشاط و شادى و خوشدلى و خوشحالى وارد خانه مى شود به همسرش لبخند محبت مى زند و زحمات روزانه او را نسبت به نظافت خانه و پخت و پز و نگهدارى فرزندان خسته نباشید مى گوید و وى را ارج مى نهد و با او و بچه ها با مهربانى و محبت برخورد مى کند و هر یک را درخور شأنش احترام مى نماید.
مرد باتقوا گاهى حلال و حرام و معروف و منکر و حسنات و سیئات را به اهل بیتش گوشزد مى کند و نمى گذارد آنان در مسئله دین و دیندارى دچار غفلت شوند.
مرد باتقوا همه عمر و وقت خود را صرف بیرون نمى کند و خنده و نشاط خود را تنها براى دوستان نمى برد و در مسجد رفتن و شرکت در جلسات مذهبى راه افراط نمى پیماید.
مرد باتقوا به این نکته توجه دارد که اسلام رعایت اعتدال و اقتصاد را در تمام امور حتى در عبادات سفارش فرموده و از کم گذاشتن از حق زن و فرزند به بهانه رفت و آمد با دوستان یا شرکت در مجالس نهى فرموده است.
در اینجا باید بر اساس فرمان اسلام عزیزان خود را که کارگردانان مساجد و هیئات هستند سفارش کنم که زمان جلسات را در مساجد و هیئات کوتاه کنید به یک نماز جماعت و ساعتى بیان احکام و معارف و دقایقى ذکر مصائب اهل بیت قناعت کنید این برنامه روش رسول حق و ائمه بزگوار بوده و آنان با وقت اندک و قناعت در بیان مردان و زنان بزرگى تربیت کردند.
زیاده روى در عبادات بخصوص در مستحبات و طول دادن جلسات نشاط مستمع را از بین مى برد و بتدریج در روان او نسبت به برنامه هاى مذهبى ایجاد نفرت مى کند و این برنامه جز خسارت براى مساجد و هیئات و ضرر و زیان براى مردم بخصوص آنان که از ظرفیت بالائى برخوردار نیستند چیزى به دنبال ندارد.
در هر صورت مرد باتقوا در همه شئون زندگى آداب لازم را رعایت مى نماید و از این راه به استحکام بناى خانواده و جلب محبت زن و فرزند کمک مى نماید.
زن باتقوا عفت و عصمت و پاکدامنى خود را حفظ مى کند با شور و شوق به کار خانه مى رسد زمینه رفع خستگى شوهر را که محصول کار بیرون است فراهم مى نماید از فرزندان خود به نحو شایسته نگهدارى مى کند با شوهر و فرزندان بر اساس اخلاق اسلامى رفتار مى کند از عبادتش غفلت نمىورزد خانه را کانون عشق و صفا مهر و محبت و شور و شوق مى نماید.
زن باتقوا از همسرش با تکیه بر اصول الهى اطاعت مى کند به خواسته هاى بحق او پاسخ مثبت مى دهد از عصبانیت و خشم و کبر مى پرهیزد با اقوام شوهرش با مهر و محبت و اخلاق اسلامى روبرو مى شود بوقت آمدن شوهر از عرصه کار و کسب تا درب خانه به استقبال مى رود و به وقت خروج شوهر وى را بدرقه مى کند و از وى مى خواهد جز حلال خدا به خانه نیاور که ما به حلال خداوند گرچه اندک باشد قناعت مى کنیم و زیر بار حرام نمى رویم مبادا به بهانه داشتن زن و فرزند و خرج و مخارج از محدوده مقررات الهى تجاوز کنى و زندگى را به حرام آلوده نمائى.
زن باتقوا از چشم همچشمى پرهیز دارد و شوهرش را به خاطر همرنگ شدن با زندگى اقوام خود یا اقوام شوهرش در تنگنا قرار نمى دهد و او را خجالت زده نمى کند.
چنین زن و شوهرى مقبول حق و منبع خیر و نمونه بارز انسان الهى هستند و در سایه آن دو همان خانه اى بوجود آید که خدا مى خواهد و در فضاى آن خانه فرزندانى تربیت مى شوند که حق طلب مى کند در هر صورت زن و شوهر در تمام امور زنگى بر اساس معارف الهى و قواعد اسلامى و قوانین فقهى باید همچون اولیاء الهى هواى یکدیگر را داشته باشند.

انتهای پیام /

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است