منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۲۱:۱۳
شناسه خبر: 320953
گروه :خبر
13940813000281_PhotoA

یک خبرگزاری غربی در گزارشی تایید کرد «نزار زکا» که به اتهام جاسوسی در ایران بازداشت شده، با تأیید وزارت خارجه ایالات متحده به ایران سفر کرده و از آمریکا برای پیش بردن «پروژه‌هایش» پول دریافت کرده بود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، در حالی که روند بررسی اتهام جاسوسی «نزار زکا» در ایران ادامه دارد و او به همین خاطر بازداشت است، یک خبرگزاری آمریکایی تایید کرده که سازمان تحت نظر او از واشنگتن پول دریافت کرده بود.

آبان ماه سال گذشته بود که تبعه لبنانی- آمریکایی به نام «نزار دکا»  به اتهام جاسوسی برای آمریکا در ایران بازداشت شد.

پس از آن رسانه‌های مختلف از جمله رسانه‌های لبنانی از ارتباط خاص او با آمریکا خبر دادند تا جایی که الاخبار گزارش داد: جاسوس بازداشت‌شده در حال تدارک برگزاری تظاهرات در ایران بود(جزئیات بیشتر).

حالا آسوشیتدپرس اذعان کرده که سازمان «غیرانتفاعی» تحت ریاست نزار زکا در مجموع 730 هزار دلار از دولت آمریکا برای پیش بردن «پروژه‌هایش در خاورمیانه» پول گرفته است.

البته در گزارش این رسانه آمریکایی با بیان آنکه «نزار زکا 49 ساله که کارشناس تکنولوژی و حامی آزادی اینترنت است»، آمده که خانواده و همکاران او اتهام‌ها درباره جاسوس بودن او برای آمریکا را رد کرده‌اند.

آسوشیتدپرس گزارش داد: «زکا که ساکن واشنگتن است، رئیس سازمان آی سی تی عرب(Arab ICT Organization, or IJMA3)  یا IJMA3 است که کنسرسیوم فعال در 13 کشور است که در خاورمیانه حامی فناوری اطلاعات است».

این خبرگزاری البته تاکید کرده که هیچ مدرکی از ارتباط و کار این شرکت در ارتباط با ایران وجود ندارد اما این شرکت در دیگر کشورها فعال بوده است.

وکیل لبنانی نزار زکا البته تایید کرده که شرکت متبوع این متهم به جاسوسی در ایران، از دولت آمریکا پول دریافت کرده اما دولت آمریکا یکی از چندین کمک کننده مالی شرکت بوده است.

خانواده و حامیان نزار زکا از دولت آمریکا خواسته‌اند در زمینه آزادی او از ایران، «فعال‌تر» باشد چرا که او به خاطر ارتباطش با دولت آمریکا، بازداشت و زندانی شده است.

«حامیان» زکا همچنین در نامه‌ای به جان کری وزیر خارجه آمریکا تصریح کردند که او «با آگاهی و تایید وزارت خارجه آمریکا» به ایران سفر کرده و سفرش تامین مالی شده است.

در این نامه که به تاریخ 18 آوریل به کری ارسال شده همچنین تصریح شده است: «ما معتقدیم که وزارت خارجه آمریکا تعهدی اخلاقی برای کمک کردن به نزار دارد».

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است