منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۳
شناسه خبر: 212169
گروه :خبر
13940526000155_PhotoA

یک شرکت کوچک فرانسوی با همکاری شرکای ایرانی خود پیشنهادی برای خرید گازهای همراه نفت در سکوی فروزان به شرکت ملی نفت ایران ارائه داده است و قصد دارد این گازها را فرآورش کرده و به LNG تبدیل کند.

 به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت در برنامه زنده تلویزیونی «نگاه یک»، با اشاره به برگزاری مزایده فروش گازهای همراه نفت توسط وزارت نفت و اختلاف نظر با وزارت نیرو درباره خرید برق تولیدی از این گازها، گفت: « اخیرا هم در یک مورد قرار شده مقداری از گاز فلرهای موجود در خلیج فارس را یک شرکت خریداری کند که با نهایی شدن قرارداد، تقریبا ٢۵ درصد از فلرهای موجود در این آب‌ها جمع می شود».

پیش از آن، علی کاردر، مدیر امور سرمایه گذاری و تامین منابع مالی شرکت ملی نفت ایران از ارائه پیشنهادی توسط بخش خصوصی درباره تولید LNG از گازهای همراه نفت به این شرکت خبر داده بود.

هرچند زنگنه جزئیات بیشتری از این مذاکرات را اعلام نکرد، اما پیگیری‌ خبرنگار فارس از وزارت نفت حاکی از آن است که یک شرکت فرانسوی با همکاری شرکای ایرانی خود پیشنهادی برای خرید گازهای همراه نفت تولیدی در سکوی FZ میدان فروزان به شرکت ملی نفت ایران ارائه داده است و قصد دارد این گازها را با ایجاد سکوی دیگری در نزدیکی این سکوی نفتی فرآورش کرده و به LNG تبدیل کند.

براساس آمارهای وزارت نفت درباره میزان گازهای سوزانده شده در منطقه خلیج فارس در محدوده عملیاتی شرکت نفت فلات قاره، حجم گازهای سوزانده شدن در سکوی FZ فروزان حدود 5.4 میلیون متر مکعب در روز (معادل 189 میلیون فوت مکعب در روز) است.

در ماه های اخیر، مذاکرات متعددی برای انعقاد این قرارداد بزرگ جمع آوری گازهای همراه نفت صورت گرفته است و پیش‌بینی می‌شود در صورت توافق بر روی موضوعاتی مانند افزایش دوره زمانی فروش این گازها به شرکت فرانسوی، قرارداد مذکور نهایی شده و به امضای طرفین برسد.

دو ماه قبل منصور راد، مدیر سرمایه‌گذاری شرکت ملی نفت ایران بدون اشاره به جزئیات، درباره این موضوع اینگونه توضیح داده بود: «براساس برنامه‌ریزی اولیه این پروژه باید تا پایان سال 98 به اتمام برسد. برای همین یک‌سال برای دوره ساخت و چهار سال برای دوره بهره‌برداری تعریف کردیم، اما برخی از این شرکت‌ها از ما می‌خواهند به جای چهار سال زمان بهره‌برداری 7 تا 10 سال از این گازها بهره‌برداری کنند تا نسبت به سودآوری و بازگشت سرمایه اطمینان حاصل کنند.

از آنجا که شرکت ملی نفت برای گازهای مشعل پروژه دارد و این پروژه‌ها تا سال 98 عملیاتی خواهند شد از این رو درخواست این شرکت‌ها در حال بررسی است، تا مشخص شود که چقدر می‌تواند با درخواست بخش‌خصوصی موافقت شود».

با اجرای این قرارداد، میزان سوزاندن شدن گازهای همراه نفت در کشور بیش از 5 میلیون متر مکعب در روز کاهش می‌یابد که به معنای جمع آوری یک چهارم گازهای همراه نفت قرار گرفته در مزایده و توفیق نسبی وزارت نفت در برگزاری این مزایده است.

همچنین جمع آوری گازهای همراه نفت سکوی FZ فروزان به معنای جمع آوری حدود یک چهارم گازهای همراه نفت سوزانده شده در خلیج فارس در شرایط قبل از تشدید تحریم‌های غرب و کاهش شدید تولید نفت کشور است.

*مزایده گازهای همراه نفت از کجا شروع شد؟

27 آبان ماه سال گذشته، جزئیات مزایده گازهای همراه نفت برای بخش غیردولتی توسط وزارت نفت اعلام شد و این وزارتخانه برای اولین بار شرایط تخصیص این گازها به بخش غیردولتی را شفاف کرد.

حجم گازهای همراه نفت این مزایده که به 50 میدان نفتی مربوط می‌شود، حدود 20 میلیون متر مکعب در روز (یعنی نزدیک به گاز تولیدی در یک فاز پارس جنوبی) است. 5 آذرماه نخستین جلسه توجیهی مربوط به این مزایده با حضور نمایندگان شرکت‌های زیرمجموعه شرکت ملی نفت ایران و متقاضیان برگزار شد و قرار بود ظرف مدت 40 روز، متقاضیان بخش غیردولتی پیشنهادات خود برای استفاده از گازهای همراه نفت را به شرکت های زیرمجموعه شرکت ملی نفت ایران ارائه دهند.

در حالی هنوز بعد از گذشت بیش از 160 روز همچنان بررسی پیشنهادات ارائه شده ادامه دارد و هنوز برندگان مزایده توسط شرکت‌های تابعه شرکت ملی نفت ایران اعلام نشده است که مطابق با تقویم اولیه این مزایده قرار بود که این کار ظرف مدت 35 روز توسط این شرکت‌ها صورت گیرد.

در صورت موفقیت کامل این مزایده، حجم گازهای همراه نفت سوزانده شده در کشور حدود 80 درصد کاهش می‌یافت اما به دلیل عدم توافق وزارت خانه های نفت و نیرو برای تعیین قیمت مناسب خرید برق، شرایط مناسبی برای حضور بخش غیردولتی در این مزایده فراهم نشد و این کار امکانپذیر نشد.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است