منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۹
شناسه خبر: 193764
گروه :خبر
unnamed

با حضور جمعی از مقامات استانی، نخستین شناور جمع آوری آلودگی نفتی ساخته شده توسط متخصصان داخلی کشور با مشارکت شرکت بوت سرویس نروژ و بوت سرویس ایران با نام “دریاپاک 1” در مجتمع کشتی سازی بندرعباس به آب اندازی شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از  واحد اطلاعات و اخبار روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، در آیین رسمی به آب اندازی این شناور پیشرفته مصطفی خانزادی” معاون توسعه و تجهیز بنادر و “هادی حق شناس” معاون امور دریایی  و ” عبدالکریم رزازان ” مدیر کل تامین و نگهداری تجهیزات سازمان بنادر و دریانوردی کشور، “جاسم جادری” استاندار هرمزگان، “ابراهیم ایدنی” مدیر کل بنادر و دریانوردی و هرمزگان و جمعی از مقامات اجرایی و ارگان های دریایی این استان  نیز حضور داشتند.

شناور “دریاپاک 1” به سفارش سازمان بنادر و دریانوردی کشور( با اعتباری بالغ بر 690 میلیارد ریال) و به مدت چهار سال توسط مهندسان و متخصصان داخلی کشور در مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران واقع در همسایگی بندر شهید رجایی ساخته شده است.

این شناور به طول 5.5 متر و عرض 13 متر عرض، و با ظرفیت 22 نفر خدمه از ظرفیت جمع آوری 550 مترمکعب مواد آلوده کننده دریا و ضایعات نفتی برخوردار است.

شناور دریاپاک1 حدود 4 متر آبخور و سرعتی معادل 16 گره دریایی(30 کیلومتر بر ساعت) دارد و از پیشرفته ترین شناورهای ساخته شده در کشور است که در سریعترین زمان ممکن، می تواند در پاکسازی آب های آلوده بین المللی و داخلی مورد استفاده قرار گیرد.

دارابودن دو سامانه رانش به زاویه 360 درجه برای جمع آوری سریعتر آلودگی های نفتی تا عمق 25 متری دریا ازجمله مهمترین ویژگی های این شناور است.

نخستین شناور جمع آوری آلودگی نفتی ساخته شده توسط متخصصان داخلی کشور در روزهای پایانی بهار سال 94 مأموریت خود را در صیانت از محیط زیست دریایی آب های خلیج فارس و دریای عمان آغاز می کند.

نمونه ساخته شده این شناور در نوع خود در خاورمیانه بی نظیر می باشدو یک هزار و 200 نفر ساعت زمان برای تهیه مشخصات فنی و نظارت بر روند ساخت از سوی کارشناسان فنی سازمان بنادر و دریانوردی کشور کار انجام شده است و با ساخت این شناور  با پشتیبانی سازمان بنادر و دریانوردی در آینده از خروج ارز در ساخت این گونه شناورها در خارج از کشور جلوگیری خواهد شد.

 

ضرورت تقویت ناوگان خدماتی و مسافری از طریق ساخت شناور در داخل

 

هادی حق شناس، معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی کشور گفت: شناور مجهز و پیشرفته “دریا پاک 1″، بی نظیرترین شناور جمع آوری و مقابله با آلودگی نفتی در خاورمیانه محسوب می شود.

وی افزود: این شناور با اعتباری بالغ بر 690 میلیارد ریال (معادل 21میلیون یورو) به سفارش سازمان بنادر و دریانوردی طی چهارسال توسط متخصصان و مهندسان توانمند داخلی در مجتمع کشتی سازی بندرعباس(ایزوایکو) ساخته شده است.

حق شناس از نیاز موجود کشور به 3 فروند از این گونه شناورها در آبهای خلیج فارس خبر داد و گفت: به دنبال این هستیم تا شناورهای دریاپاک 2 و 3 نیز در آینده ساخته شود.

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی کشور اظهار کرد: نگاه استراتژیک مسئولان این سازمان بر این امر استوار است که تمامی تجهیزات دریانوردی باید در صنایع داخلی تامین و تولید شود.

این مقام مسئول در همین رابطه تصریح کرد: در حال حاضر، تمام شناورهای جستجو و نجات دریایی، یدک کش، راهنمابر، مسافری و جمع آوری آلودگی با حمایت سازمان بنادر و دریانوردی در صنایع داخلی ساخته می شود.

حق شناس گفت: طی 5 الی 6 سال گذشته، 6 هزار میلیارد ریال تسهیلات با نرخ سود صفر درصد از محل وجوه اداره شده سازمان بنادر و دریانوردی به متقاضیان ساخت، مالکین و بهره برداران شناورهای دریایی در داخل کشور پرداخت شده است.

عضو هیات عامل سازمان بنادر و دریانوردی کشور گفت: هم اکنون یکهزار میلیارد ریال در بانک های عامل سپرده گذاری کردیم که 5 برابر این رقم، تسهیلات برای ساخت شناور به متقاضیان پرداخت خواهد شد.

وی اضافه کرد: برای ساخت شناورهای مسافری در داخل کشور تسهیلات با نرخ سود صفر درصد اعطا می شود.

حق شناس با بیان اینکه حرکت سازمان بنادر برای حمایت از کشتی سازی ها ادامه دارد، افزود: انتظار داریم کشتی سازی ها با تحویل به موقع شناورها، فرصت بیشتری برای متقاضیان دریافت تسهیلات جدید فراهم کنند.

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی کشور در پایانابراز امیدواری کرد؛ با برداشته شدن تحریم های ظالمانه غرب علیه جمهوری اسلامی، زمینه مناسب برای ساخت بدون تاخیر شناورها و تجهیزات دریایی فراهم شود.

“ابراهیم ایدنی” مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان نیز در حاشیه این مراسم به خبرنگاران گفت: شناور “دریا پاک1” به طول 5.5 متر و عرض 13 متر عرض، و با ظرفیت 22 نفر خدمه از ظرفیت جمع آوری 550 مترمکعب مواد آلوده کننده دریا و ضایعات نفتی برخوردار است.

وی اضافه کرد: این شناور حدود 4 متر آبخور و سرعتی معادل 16 گره دریایی(30 کیلومتر بر ساعت) دارد و از پیشرفته ترین شناورهای ساخته شده در کشور است که در سریعترین زمان ممکن، می تواند در پاکسازی آب های آلوده بین المللی و داخلی مورد استفاده قرار گیرد.

ایدنی دارابودن دو سامانه رانش به زاویه 360 درجه برای جمع آوری سریعتر آلودگی های نفتی تا عمق 25 متری دریا را از جمله مهم ترین ویژگی های فنی این شناور عنوان کرد

به گفته مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، نخستین شناور جمع آوری آلودگی نفتی ساخته شده توسط متخصصان داخلی کشور در روزهای پایانی بهار سال 94 مأموریت خود را در صیانت از محیط زیست دریایی آب های خلیج فارس و دریای عمان آغاز می کند.

این مقام مسئول در پااین خاطرنشان کرد: یکهزار و 200 نفر ساعت زمان برای تهیه مشخصات فنی و نظارت بر روند ساخت از سوی کارشناسان فنی سازمان بنادر و دریانوردی کشور کار انجام شده است و با ساخت این شناور  با پشتیبانی سازمان بنادر و دریانوردی در آینده از خروج ارز در ساخت این گونه شناورها در خارج از کشور جلوگیری خواهد شد.

لازم به ذکر است، با حضور اعضای هیات عامل سازمان بنادر و دریانوردی کشور و جمعی از مقامات استانی، نخستین شناور جمع آوری آلودگی نفتی ساخته شده توسط متخصصان داخلی کشور با مشارکت شرکت بوت سرویس نروژ و بوت سرویس ایران با نام “دریاپاک 1” در مجتمع کشتی سازی بندرعباس به آب اندازی شد.

در آیین رسمی به آب اندازی این شناور پیشرفته که ظهر روز یکشنبه 24 خردادماه جاری برگزار شد، “مصطفی خانزادی” معاون توسعه و تجهیز بنادر و “هادی حق شناس” معاون امور دریایی  و ” عبدالکریم رزازان ” مدیر کل تامین و نگهداری تجهیزات سازمان بنادر و دریانوردی کشور، “جاسم جادری” استاندار هرمزگان، “ابراهیم ایدنی” مدیر کل بنادر و دریانوردی و هرمزگان و جمعی از مقامات اجرایی و ارگان های دریایی این استان حضور داشتند.

 

انتهای پیام/م

 single
اخبار مرتبط :
لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است