منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۰۳ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۷
شناسه خبر: 285068
گروه :خبر
Hormozgani-ali3

شهروندانی که برای معالجه به درمانگاه ها و کیلینیک های استان مراجعه می کنند علاوه بر مشکل بیماری خود به علت عدم وجود امکانات رفاهی از قبیل نیمکت برای نشستن با خستگی چند برابری مواجه می شوند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، پلی کلینیک تخصصی ولی عصر (عج) واقع در منطقه امیرآباد بندرعباس از جمله مراکز درمانی استان می باشد که روزانه مراجعه کننده های زیادی را به خود می بیند اما نکته قابل تامل اینجاست که در این مرکز روزانه شاهد آن هستیم، انتظار مراجعه کننده ها پشت درب این مرکز درمانی قبل از شروع به کار این مرکز ( 7 صبح ) می باشد ، با توجه به اینکه اکثر مراجعه کننده ها در ساعت های ابتدایی را افراد مسن و سالخورده یا مراجعین از دیگر شهرها و روستاهای نزدیک به بندرعباس را در بر می گیرد، نبود مکان مناسب جهت انتظار بیماران در فضای بیرونی این کلینیک فضای ناخوشایندی را ایجاد نموده است.

    Hormozgani-ali6

برخی از بیمارستان ها، کلینیک ها، پلی کلینیک و درمانگاه ها هستند زمانی که شهروندان برای ویزیت دکتر به آنجا می روند با اینکه همه بیمارند و برای معالجه آنجا می آیند، برای اینکه منتظر زمان نوبت خود شوند تمام مدت را باید سرپا بایستند، در حالی که تعداد کم از بیماران نشسته اند و بقیه همگی سرپا هستند آیا دلیل این موضوع چه چیز میتواند باشد؟

 

درست است کمبود فضا و مبلمان و صندلی برای انتظار می باشد اما متاسفانه در بندرعباس به علت کمبود پزشک خوب، بیمارستان و کلینیک های مناسب با فضای خوب و تجهیزات کامل این معضل را بوجود آمده است که بیشتر مردم از دور و نزدیک حتی شهرهای اطراف برای درمان به بندرعباس و به مکان های درمانی تخصصی و فوق تخصصی می آیند، این ازدحام جمعیت مکانی برای انتظار بیماران میخواهد، از جمله فضای سبز و سایبان، صندلی های انتظار در سالن، و یا مبلمانی برای شهروندان برای انتظار اما متاسفانه تمام هزینه های درمانی را دریافت میکنند و هیچ یک از اسباب آسایش و راحتی بیمار را فراهم نمی کنند.

Hormozgani-1

پلی کلینیک تخصصی ولی عصر (عج) واقع در خیابان امیر آباد بندرعباس از جمله مراکز درمانی استان است که روزانه مراجعه کنندگان زیادی را به خود میبیند.

 

وارد که می‌شوید گاه به طور غیر منتظره انبوهی از بیماران و یا همراهانی را در صف های طولانی که به حیاط بیمارستان ها نیز منتهی میشود، می‌بینید که در گوشه و کنار درمانگاه‌ها یا روبروی باجه‌های پذیرش بیمارستان‌ها و کیلینیک ها ، منتظرند تا نوبتشان برسد و زمانی برای ویزیت یا پذیرش بگیرند، ازدحامی همراه با انتظاری خسته کننده که در اغلب موارد، در ساعات اولیه روز آغاز و تا نزدیکی ظهر به اوج خود می‌رسد و موجب افزایش نارضایتی و کم تحملی مراجعین و حتی پرسنل نوبت دهی این مراکز می‌شود ، این درحالی است که پزشک مقیم یکی از همین مراکز پرتراکم ، مشکل را تنها در نوبت دهی نمی داند و در مورد ایجاد چنین صف های طولانی و فشرده نظر دیگری دارد.

 

Hormozgani-ali5

ازدحام جمعیت در مراکز درمانی خستگی کارکنان بیمارستان از شلوغی های غیر ضروری و اتلاف وقت بیمار و همراهانش از جمله مشکلاتی است که مراجعه حضوری افراد برای نوبت گرفتن به بیمارستانها در پی دارد.

 

کمبود جا را می توان مهمترین عامل ایجاد ازدحام و برخی مشکلات در نوبت‌دهی چنین بیمارستان‌ و کلینیک ها دانست میزان مراجعات به این مراکز دو چندان شده همچنین در کنار تعداد مراجعات بیشتر بیمارستان ها و پلی کلینیک و کلینیک ها دارای بافت پوسیده و قدیمی و به ویژه مساحت کمی هستند که همین موضوع موجب شده تا این روزها با افزایش صف‌های فشرده در فضای کم و نامناسب بیمارستان مواجه شویم و در بیشتر موارد نیز بیماران و یاهمراهان برای گرفتن نوبت، بصورت حضوری مراجعه می‌کنند که این مراجعه حضوری نقش مهمی در بروز مشکلات نوبت دهی و کمتر شدن گنجایش سالن‌های انتظار، ایفا می کند.

 

Hormozgani-ali4

از همه مهم تر مشکلات نبود پهنای باند مناسب نیز از سوی دیگر به این نابسامانی وضعیت بیشتر دامن زد.

 

یکی مراجعه حضوری آن‌ هم به علت نبود زیر ساخت ‌های فرهنگی و کافی برای استفاده از نوبت‌ دهی اینترنتی و تلفنی و دیگری به علت محدود بودن پرسنل نوبت دهی ، زیرا این شلوغی تنها در ساعات اولیه صبح تا ظهر طول میکشد و به خاطر چند ساعت دیگر نیازی به افزایش پرسنل نوبت دهی نیست.

 

بخش گسترده ای از مشکلات انتظار بیماران باید رفع شود تا دیگر شاهد صف های طولانی نوبت دهی و چشمان منتظر مراجعین و بیماران برای بهره مندی از خدمات تخصصی نباشیم .

Hormozgani-ali3

در زمینه اورژانس‌های بیمارستانی و کلینیک‌های تخصصی با مشکل کمبود فضای فیزیکی مواجه هستیم. بیماران حاضر دراین درمانگاه اکثر آنها از کمبود فضای موجود وهمچنین تاخیر برخی از پزشکان در درمانگاه گلایه مند می شوند ، قبلا مجبور بودیم ازصبح زود در درمانگاه حضورداشته باشیم تا بتوانیم نوبت بگیریم اما طرح نوبت دهی تلفنی این معضل را تاحدودی حل کرد اما این نوبت دهی تلفنی هم با توجه به تاخیر حضور پزشکان باعث اتلاف وقت زیادی از ما شده است.

 

محیط مناسب برای انتظار و رسیدگی به‌ موقع، مهم‌ترین خواسته و نیازی است که هر بیمار به‌ هنگام مراجعه به مراکز درمانی از مسئولان آن توقع دارد، این در حالی است که وضعیت پلی کلنیک ولی عصر (عج) مطلوب نیست.

 

Hormozgani-ali6-1

گاهی باعث نگرانی شهروندان و افراد مراجعه‌ کننده به مراکز مختلف شهرستان می‌شود که از جمله این مشکلات، کمبود برخی امکانات پزشکی، عدم فضای مناسب بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها، کمبود پزشک در زمینه بیماری‌ های خاص و یا عدم برخورد مناسب و نوبت‌دهی مطلوب به بیماران را می‌توان نام برد اما این روزها حال و روز خوبی ندارد و روزانه با ازدحام بسیار بیماران معترض روبه‌رو است.

 

کمبود فضا موجب شده که بیماران و شهروندان از معالجه خود ناراضی باشند اما این مرکز درمانی از ابتدای سال با نوبت دهی تلفنی در چند بخش تخصصی تا حدودی از تعداد مراجعین در ساعت های ابتدایی صبح کاسته است .

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح ابلاغ الکترونیکی قضایی در میناب اجرا می شود هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر