منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۵ - ۹:۴۸
شناسه خبر: 345277
گروه :خبر
IMG10443503

نائب رئیس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: صادرات کالاهای خام به دلیل نبود فناوری روز در کشور است که دولت باید با واردات تکنولوژی روز و افزایش ظرفیت کارخانه ها از صادرات گسترده کالاهای اولیه پیشگیری کند.

محمدرضا صفا، نائب رئیس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی ایران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی هرمز با اشاره به واردات گسترده کالاهای تجملی و غیر ضروری به کشور گفت:نظارت های گمرکی مانعی برای ورود قاچاق کالا به کشور است چنانچه اگر محدودیت های گمرکی لحاظ شود کالا از راه های غیر رسمی وارد کشور می شود که این امر ضربه بزرگی بر اقتصاد کشور لذا می توان با استفاده از روش های بازدارنده و تعرفه های بالای گمرکی قیمت تمام شده را افزایش داد که این امر به خودی خود باعث کاهش واردات کالا می شود.

وی با بیان اینکه ممنوعیت واردات به صلاح کشور نیست، اظهار کرد:باید با ایجاد رقابت پذیری ، پرداخت عوارض واردات کالا و پایین آوردن تعرفه کالاهای داخلی از واردات کالا جلوگیری کرد.

صفا با اشاره به صادرات کالاهای اولیه و کم ارزش افزود: صادرات کالاهای خام از کشور به دلیل نبود فناوری روز در کشور است که می طلبد دولت با واردات تکنولوژی روز و افزایش ظرفیت کارخانه ها از صادرات گسترده کالاهای اولیه پیشگیری کند.

نائب رئیس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: با سرمایه گذاری در بخش های تولیدی و استفاده از فناوری های روز مواد اولیه به مواد عالی تبدیل می شود که این امرتوسعه اقتصادی، ارزش افزوده و اشتغال را بهمراه دارد.

وی با تاکید بر حمایت دولت از تولیدکنندگان و صاحبان صنایع عنوان کرد:قیمت تمام شده کالای تولیدی در کارخانه ها بالاست که این رویه از هشت سال پیش به دلیل عدم حمایت از بخش های تولیدی و عدم رقابت پذیری آغاز شده که تعطیلی و رکود در صنعت را بهمراه داشته است.

صفا گفت: واردات بی رویه کالاهای بی کیفیت و غیر منطقی، قاچاق افسار گسیخته، عدم پرداخت نقدینگی و وام به صاحبان صنایع روند فرسایشی تولید را در کشور تشدید کرده است.

نائب رئیس اتاق بازرگانی بندرعباس افزود: دولت با تخصیص یارانه به بخش تولید می تواند هزینه های کارفرما را در زمینه انرژی، بیمه و مواد اولیه کاهش دهد که موجب پایین آمدن قیمت تولیدی کارخانه ها، رونق تولید و اشتغال می شود.

وی با اشاره به کاهش نقدینگی در جامعه و سودهای هنگفت بانکی یادآور شد:در سال های گذشته کمیسیون واردات اتاق بازرگانی ایران پیشنهاد پرداخت یارانه حمایتی به بخش تولید را به دولت ارائه داده که در صورت اجرا شاهد رونق در بخش تولید خواهیم بود.

صفا تاکید کرد: عدم حمایت از مصرف کالای داخلی، عدم رقابت پذیری در کارخانجات و عدم بروز رسانی کارخانه های بسته بندی باعث شده که کالاهای مرغوب تولیدی به صورت خام و با قیمت نازل صادر شود و در مقابل همان کالا با برند خارجی و قیمت بالاتر وارد می شود.

نائب رئیس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی ایران خاطر نشان کرد: اگر محصولات تولید داخلی را به تجارت جهانی پیوند دهیم امکان فروش کالای تولیدی را با برند ایرانی عرضه کنیم در غیر اینصورت عوارض گمرکی اخذ شده از ایران بیش از نرخ جهانی است که باعث افزایش قیمت نهایی کالا در نتیجه عدم استقبال از کالاهای ایرانی می شود.

 

 

انتهای پیام/م

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آغاز رزمایش پدافند غیرعامل در شرق هرمزگان برگزاری رزمایش پدافند غیر عامل در میناب/ تصاویر برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است