منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۵
شناسه خبر: 204084
گروه :خبر
IMAGE6348435314058070312

رئیس اداره شیلات شهرستان میناب گفت: یکی از مهمترین مشکلات در تولید و پرورش میگو عدم وجود بازار فروش مناسب است که علت آن بیشتر آشنا نبودن ضائقه مردم ایران با ویتامین های این موجود دریایی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز ، خلیل حیدری رئیس اداره شیلات شهرستان میناب در گفتگو با خبرنگار میناب جنوب، با اشاره به وجود40 کیلومتر طول آبی ساحلی در شهرستان و موقعیت مناسبت برای پرورش میگو گفت: در 40 کیلومتر طول آبی ساحلی در میناب حدود 2 هزار هکتار کشت پرورش میگو وجود دارد که از این مقدار 1هزارو 400 هکتار در سواحل تیاب شمالی و حدود 600 هکتار در سواحل تیاب جنوبی قرار دارند.

 

وی با بیان اینکه کشت و پرورش میگو هرساله در میناب  با سیر صعودی همراه است افزود: سال 92 در زمینی به مساحت 1200 هکتار  2هزارو 727 تن میگو برداشت شد که در سال 93 در همین مقدار مساحت 3هزارو 946 تن میگو برداشت شد که با این آمارهر ساله شاهد افزایش تولید میگو در شهرستان هستیم.

 

وی بیان داشت: امسال در سه ماهه اول سال حدود 965 هکتار زیر سطح کشت میگو رفته است که در این خصوص 222میلیون بچه میگو ذخیره سازی شده است و هنوز هیچ برداشتی صورت نگرفته است.

 

حیدری با بیان اینکه در سطح حوزه خلیج فارس چهار گونه پرورشی میگو وجود دارد عنوان کرد: میگوی موزی یا صورتی، ببری سبز، میگو سفیدهندی و سرتیز که در مناطق بومی شهرستان وجود دارد از جمله گونه های پرورشی در این مناطق هستند.

 

وی با بیان تاریخجه ای از صنعت میگو در شهرستان میناب اظهار داشت: در سال 86 اولین مرکز تکثیر میگو ایران در بندر کلاهی شهرستان میناب تاسیس شد و در سال 70 به بهره برداری رسید که تولید خود را از همان سال شروع کرد، در طی این مدت روی بسیاری از گونه ها کار شد، بدلیل رشد و بازماندهی بیشتر از سال 74 تکثیر خاص گونه سفید هندی را شروع کردیم ، تا سال های 89 از این نوع میگو استفاده شد و از سال 89 به بعد گونه وارداتی وانامی حوزه آب های خلیج مکزیک که بدلیل سرعت رشد و نیاز غذایی به پروتئین گیاهی بیشتر و میزان بازدهی بیشتر و مقاوم در برابر بیماری تمام سطح زیر کشت ایران از این نوع میگو استفاده شد،این نوع میگو برای لقاح مصنوعی در شرایط اسارت،بازار پسندی بیشتر  و همچنین برای تکثیر و جفت گیری بهتر نیز از این نوع میگو استفاده می شود.

 

جیدری عنوان داشت: در حال حاضر 110 مزرعه در میناب فعال هستند که ما پیشنهادهای را در خصوص آبزی پروری در این مناطق داده ایم از جمله این طرح های پیشنهادی حدود 2هزارو 900 هکتار پیشنهاد طرح پرورش جلبک گونه گراسیلاریا طرح پرورش بیوماهی آرتمیا بعنوان غذای زنده میگو در کرگان، طرح تکثیر و پرورش ماهیان دریایی بصورت پن کالچر، طرح تکثیر و پرورش کرم خونی، خیار دریایی، جلبک های تک سلولی و احداث صنایع تبدیلی آبزیان و ایجاد ارزش افزوده از جمله طرح های پیشنهادی شیلات میناب در این سواحل است.

 

وی گفت: پرورش میگو در دو دوره انجام می گیرد که در دوره اول از اسفند ماه تا تیر ماه و دوره دوم خرداد ماه تا آبان ماه می باشد، که میانگین برداشت در هر هکتار نیزسه تن می باشد.

 

رئیس اداراه شیلات شهرستان میناب یکی از مهمترین مشکلات در تولید میگو و پرورش آن برای تولید کنندگان را عدم وجود بازار فروش مناسب در ایران نام برد و افزود: متاسفانه در کشور ایران هنوز ضائقه مردم با این غذای پرویتامین و مقزی سازگار نیست و باید در این خصوص اطلاع رسانی بسیار مناسب صورت گیرد.

 

وی در خصوص صادرات این محصول غذایی به خارج کشور عنوان کرد: صادرات این محصول به صورت بسته ای و سردخانه ای به کشورهای اسپانیا ، ژاپن، چین، ویتنام، تایوان و مقداری به صورت تازه خوری به بازار امارات فرستاده می شود.

 

حیدری در خصوص اشتغال زایی و همکاری با بسیج در این مورد به اعطای وام های بسیج سازندگی به هفت مزرعه جدید پرورش میگو در سال گذشته اشاره کرد و تصریح کرد: با تعامل خوبی که با بسیج سپاه ناحیه میناب انجام شده امسال خرید لارو میگو برای مزارع جدید پرورشی در نظر گرفته شده است.

 

 

وی عنوان داشت: در استان هرمزگان 13 مرکز تکثیر میگو وجود دارد، که از این تعداد یک کارخانه در بخش مرکزی میناب و سه مرکز در بندر کلاهی و مابقی در شهرستان های همجوار وجود دارند که مجوز یک مرکز تکثیر میگو در شهرستان نیز در دست اقدام است.

 

 

وی خاطر نشان کرد: شهرستان میناب و استان هرمزگان در میزان سطح زیر کشت و میزان برداشت مقام اول استان و دوم کشوری را بعد از استان بوشهر به نام خود ثبت کرده است که هرساله با آمارهای موجود سیر صعودی را در تولید این محصول غذایی را دارا می باشد.

 

 

انتهای پیام/س

 

 

 

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان