منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۸
شناسه خبر: 367721
گروه :خبر
240012

یکی از مهمترین پروژه های شهرستان بشاگرد در بخش فرهنگی و هنری، احداث فرهنگسرای روستایی این شهرستان است که بعد از گذشت 9 سال از کلنگ زنی عملیات احداث آن نیمه کاره رها شده است و متاسفانه طی این چند سال اخیر هیچ پیشرفت فیزیکی نداشته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از فرهنگ کده؛ شهرستان بشاگرد از نقاط محروم کشور در بحث فضاهای فرهنگی و هنری هستند که متاسفانه این معضل در سالهای اخیر مانع پیشبرد اهداف و توسعه فرهنگ و هنری در شهرستان و استان شده است.

 

شهرستان بشاگرد قطب فرهنگی و هنری استان هرمزگان است و فعالیتهایی نظیر شعر، موسیقی و..در شهرستان موج می زند ولی در کنار این همه ظرفیت توجه آنچنانی به بخش فرهنگی و هنری شهرستان در بخش امکانات نشده است.

 

یکی از مهمترین پروژه های این شهرستان در بخش فرهنگی و هنری، احداث فرهنگسرای روستایی این شهرستان است که بعد از گذشت 9 سال از کلنگ زنی عملیات احداث آن نیمه کاره رها شده است و متاسفانه طی 9 سال اخیر هیچ پیشرفت فیزیکی نداشته است.

عملیات احداث فرهنگ سرای در استان هرمزگان در سال1386 توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره کل امور روستایی استانداری آغاز شد که پس از پیشرفت 70 و برخی 90 درصد نزدیک به 9 سال است که به صورت نیمه کاره رها شده است و شهرستان بشاگرد که یک اداره ارشاد هم ندارد از یک فرهنگسرای روستایی هم بی نصیب ماند.

حسین رئیسی مدیرکل وقت امور روستایی استانداری استان هرمزگان در یک مرداد سال 92 با ارائه گزارشی از روند ساخت فرهنگسراهای روستایی گفت: روند ساخت تعدادی از این پروژه‌ها در گذشته آغاز شده و در مراحل اولیه متوقف شده بود و برخی دیگر نیز پس از نیازسنجی طی ماه گذشته کلنگ‌زنی شد که با تخصیص اعتبار، ساخت مجدد همه این فرهنگسراها شروع شده است و پیشرفت قابل قبولی دارد.

حسین رئیسی افزود: برای هریک از فرهنگسراهای روستایی در شرق استان مبلغ یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار در نظر گرفته شده که در مرحله اول به هر پروژه ۵۰۰ میلیون ریال اختصاص داده شده است.

وی عنوان کرد: علاوه بر شهرستان‌های رودان و میناب با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی چند فرهنگ سرای روستایی نیز برای بخش بشاگرد و سایر مناطق کمتر برخوردار در نظر گرفته شده است که به زودی مراحل ساخت آن‌ها نیز شروع خواهد شد.

حال اینجا جای سوال است چرا مراحل ساخت دوم این طرح اجرا نشد و اعتبارات این فرهنگسرا در کجا هزینه شد؟ این برای هر مخاطبی جای سوال است که بودجه فرهنگی که اختصاص برای فرهنگسراهای روستایی داده شده بود کجاست؟ و اینجا مشخص است بودجه های فرهنگی غیر از محل های فرهنگی هزینه می شود.

 همچنین مدیرکل وقت امور روستایی استانداری استان هرمزگان گفته بود چند فرهنگ سرای روستایی نیز برای بخش بشاگرد و سایر مناطق کمتر برخوردار در نظر گرفته شده است که به زودی مراحل ساخت آن‌ها نیز شروع خواهد شد و اینجا باز هم جای سوال است پس این وعده ها سرخرمن کی تحقق می یابد؟

علی بهاری بخشدار مرکزی شهرستان بشاگرد در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار فرهنگ کده با اشاره به روند ساخت فرهنگسرای روستایی بشاگرد ؛ افزود: یک فرهنگسرای روستایی در روستای چگدان در بخش مرکزی شهرستان بشاگرد در سال 1386 مراحل ساخت آن با اعتباری بالغ بر 500 میلیون ریال آغاز شد که به دلیل تخصیص نیافتن اعتبار مرحله دوم این پروژه فرهنگی 9 سال است نیمه کاره رها شده است.

بهاری اظهار کرد: برای تکمیل شدن فرهنگسرای روستایی این شهرستان نیازمند اعتبار 200 میلیونی هستیم که امیدواریم مسئولان فرهنگ و ارشاد هرمزگان این پروژه فرهنگی را به اتمام برسانند چرا که کار فرهنگی در روستاها می‌تواند تغییرات شگرفی را در این مراکز جمعیتی به ویژه در سال‌های آینده رقم بزند.

علی بهاری به سایر مشکلات فرهنگی و هنری این شهرستان اشاره کرد و بیان داشت: شهرستان بشاگرد اداره فرهنگ و ارشاد ندارد و همچنان هنرمندان این شهرستان بلاتکلیف هستند و همچنین متولی مستقلی ندارد.

وی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین تاثیرات عمده فرهنگسراها، گرایش بیشتر به برنامه‌های فرهنگی است ؛ تصریح کرد: اگر شهرستان بشاگرد نیز در راستای ارتقای سطح فرهنگی، فرهنگسرا داشته باشد، با استقبال بی‌شمار جوانان مواجه شده و می‌تواند در بروز و ظهور بیش از پیش رشته‌های فرهنگی و هنری موثر باشد.

بخشدار مرکزی شهرستان بشاگرد در ادامه گفت: اداره فرهنگ و ارشاد باید مکان آن مستقل باشد که متاسفانه مکانی ندارد و سرپرست آن هم مستقل نیست و در حال حاضر هنرمندان این شهرستان زیر نظر هیچ ارگانی نیستند و فعالیت آنها خود جوش و جهادی است.

انتهای پیام/

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123 Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاف بین سازمان منطقه آزاد و شهرداری مانع پیشرفت پروژه های قشم است گلایه مندی شهروندان بندرعباسی از تاریکی خیابان های جدید احداث بازهم منتظرگلابی های باغ برجام باشیم ؟ قایم شدن نجومی بگیران زیرتخت پادشاهی روحانی ! تکرار تراژدی غرق شدگی در سواحل قشم داغی بر دل خلیج فارس کابوتاژ یک میلیون تن کالای غیر نفتی درکیش/ تردد سه هزار مسافر در سال جاری برجام برنامه ای بود تا به دنیا بفهمانیم امریکا قلدر و بی منطق است برداشت ۱۵۰۰ تن میگو در فصل صید/ اشتغال زایی بیش از ۱۸۰ صیادهرمزگانی مخترع جوان رودانی موفق به کسب عنوان نائب قهرمانی مخترعان جهان شد+تصویر برجام نتیجه بی توجهی مسئولان به هشدارهای رهبر انقلاب است/ آمریکا پاسخ عهد شکنی نسبت به مردم ایران خواهد گرفت