منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۵ - ۷:۱۹
شناسه خبر: 367469
گروه :خبر
829ec0f2a4039ff0d262848a98c23ec3_xl

وعده‌های دولت همچنان بر زمین مانده بود، آب شرب، محرومیت ‌زدایی از روستاهای غرب جزیره همه و همه بیش از آن ‌چه به واقعیت بپیوندد با شعارهای زیبا و طرح‌های پوپولیستی سعی می ‌شد رضایت مردم را جلب کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از قشم آزاد ، ایرج اعتمادی ، روزنامه نگار و تحلیلگر مسایل سیاسی در یادداشتی به وضعیت درگیری پشت صحنه اکبر ترکان و حسین فریدون در انتصاب مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم اینگونه پرداخته است .

اکبر ترکان و حسین فریدون، دو بازیگر صفحه‌ ی شطرنج سیاست این روزهای دولت تدبیر و امید در مناطق آزاد کشورهستند که هر یک به سهم خود، مردم این مناطق را آزرده‌اند ، دو مردی که هر دو در این صفحه‌ ی شطرنج وزیری می ‌کنند و دست‌کم سه سال است که منطقه آزاد قشم دست‌خوش سوء مدیریت‌های شورای‌عالی مناطق آزاد است.
شهریار مشیری اولین مدیرعامل دولت تدبیر و امید پس از مشاجره‌ای طولانی با اکبر ترکان، هنوز که هنوز است موضوع استعفا یا اخراجش از سوی اکبر ترکان بر افکار عمومی معلوم نشده است ، مدیرعامل آرمان ‌گرایی که با هدف مبارزه با رانت و مفاسد اقتصادی بر کرسی سازمان منطقه آزاد تکیه زد، اما ریاستش بیش از هفت ماه نپایید.
پس از رفتن شهریار مشیری، ۹ ماه تلاش شورای‌عالی مناطق آزاد برای حکم مدیرعاملی شعبانی ‌فرد بی ‌ثمر ماند ، درست در روزهایی که شعبانی ‌فرد توانسته بود طیف‌های مختلف جامعه محلی و ساکن قشم را به عادت‌های کلیشه ‌ای و سنتی به سمت خود جلب کند، چند روز مانده به پایان سال۹۳، حمیدرضا مومنی به عنوان مدیرعامل جدید سازمان منطقه آزاد، به قشم آمد.

مومنی در جلسه ‌ای که با حاشیه‌های زیای همراه بود، با اکراه مسئولین وقت منطقه آزاد، معارفه شد ، معارفه ‌ای که نه حکمی در آن قرائت شد و نه مدیر جدید آن ‌چنان که باید، دیده شد ، این آیین بیشتر در حکم تودیع سرپرست وقت منطقه آزاد و تشریح خدمات او بود .
کسی گمان نمی ‌کرد مومنی بتواند با نیروهایی که عقد اخوت با شعبانی ‌فرد بسته اند کار کند مخصوصا اینکه یکی از خدمات ماندگار شعبانی ‌فرد که به پیشنهاد حبیبی رخ داد، بازگشت نیروهای اخراجی دوره قبل بود.

همان روزها این زمزمه‌ها بلند شد که مومنی مستقیما از رئیس جمهور حکم گرفته است، و بعدها نقش حسین فریدون عیان شد ، ترکان از حسین فریدون رودست خورده بود ، ناگزیر حکم مومنی را فرستاد با این حال ترکان این را از یاد نبرد و در تمام این بیست ماهه، مترصد فرصت ماند؛ مخصوصا این‌ که مومنی با اتکا به قدرتی که از حسین فریدون یافته بود، در پاره ‌ای مسائل سرناسازگاری با ترکان و حتی اعضای هیئت مدیره را در پیش گرفت.

 

این رویه ‌ مومنی به مذاق برخی از اعضای هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد خوش نیامد ، جبهه‌گیری ‌های پیدا و پنهان شروع شد، اما مومنی با قدرت به کارش ادامه داد و تا جایی پیش رفت که طی حکمی عجولانه، احمد حبیبی یکی از اعضای هیئت مدیره را که هم ‌زمان پست حساس معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی داشت از این مدیریت برکنار کرد ، این موضوع باعث دل گیری بیشتر اعضای هیئت مدیره از تک روی ‌های مومنی شد، ناگفته نماند شعبانی‌فرد هنوز یکی از اعضای هیئت مدیره بود ، کار به جایی کشید که اعتراضات پنهان، این موضوع را به پایتخت کشاند و پس از دو هفته، احمد حبیبی با حکم قایم مقامی مدیرعامل سازمان، به قشم بازگشت .
نبرد ترکان و فریدن کماکان در پشت صحنه جریان داشت ، و در این سوی، مردمی که چشم به تحقق وعده‌های انتخاباتی رئیس جمهور دوخته بودند، سرگردان و به وعده‌های این و آن دل‌ خوش می ‌کردند و بعضا خدمات و کارهای پوپولیستی از این ‌سو و آن‌ سو برای تقویت جبهه‌ های قدرت، که در بوق و کرنا می ‌شد، چه از دوره سرپرستی و چه دوره مدیرعاملی، و البته از این جدال‌ها، مختصر نفعی هم مردم در بحث جاده‌ها و ترمیم آسفالت درون ‌شهری و برون ‌شهری از هر دو دوره بردند و بیش از آن چه اما انجام شد، در بوق و کرنا کردند.

 

وعده‌های دولت همچنان بر زمین مانده بود،  آب شرب، محرومیت ‌زدایی از روستاهای غرب جزیره، اخذ عوارض از بومی ‌ها، رفع دوگانگی‌های مدیریتی، به ‌کارگیری نیروهای بومی در عرصه‌ های مدیریتی و معاونت‌ها، همه و همه بیش از آن ‌چه به واقعیت بپیوندد با شعارهای زیبا و طرح‌های پوپولیستی سعی می ‌شد رضایت مردم را جلب کنند.

انتخابات مجلس از راه رسید و این وعده‌ها با وعده‌های نمایندگان مجلس گره خورد ، پس از آن اندک تحولاتی در بحث بهداشت و درمان، آب شرب و برخی مسائل دیگر، اتفاق افتاد .

به هر روی بحث اصلی مردم، عدم تخصیص زمین به بومیان، ورود خشمانه ‌ی منطقه آزاد به اراضی ملکی و اعیانی آن‌ها، اشتغال و رفع دوگانگی‌های مدیریتی با اصلاح ماده ۱۱۲ قانون برنامه پنجم توسعه، حتی به حدی سنگین بود که در قالب وعده‌ها هم نگنجید و این‌ها شاید بیشترین رنجی است از این مردم، که در میانه‌ ی نبرد تهمتن‌ها بر زمین ماند که مگر از فریدون داستان کار برآید، که بر آن ترکان و این فریدون، دیگر امیدی نیست .
با این اوصاف مخالفان مومنی و ترکان هرگز از این نبرد غافل نماندند ، بالاخره دوره‌ ی قانونی ماموریت اعضای هیئت مدیره به پایان رسید ترکان، قبل از این ‌که حکم عضویت هیئت مدیره‌ی مومنی را تمدید کند، از موقعیت (احتمالاً) متزلزل این روزهای حسین فریدون استفاده کرد و ۲+۱ از اعضای خودی را به این ترکیب اضافه کرد و به همان نحوی که فریدون در دو سال پیش او را کیش کرد، با شدتی بیشتر، حمیدرضا مومنی را مات کرد.

حمیدرضا مومنی می ‌داندکه حسین فریدون در موقعیت دو سال پیشش نیست، مخصوصا اینکه ملاحظات انتخابات ریاست جمهوری را هم دارد حالا مومنی مانده است که آیا به‌ دور از قدرت آن روزهای فریدون، این وضعیت را تحمل کند، یا بازی را واگذار کند .

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123 Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تکرار تراژدی غرق شدگی در سواحل قشم داغی بر دل خلیج فارس کابوتاژ یک میلیون تن کالای غیر نفتی درکیش/ تردد سه هزار مسافر در سال جاری برجام برنامه ای بود تا به دنیا بفهمانیم امریکا قلدر و بی منطق است برداشت ۱۵۰۰ تن میگو در فصل صید/ اشتغال زایی بیش از ۱۸۰ صیادهرمزگانی مخترع جوان رودانی موفق به کسب عنوان نائب قهرمانی مخترعان جهان شد+تصویر برجام نتیجه بی توجهی مسئولان به هشدارهای رهبر انقلاب است/ آمریکا پاسخ عهد شکنی نسبت به مردم ایران خواهد گرفت اهدای اعضای بدن بیمار مرگ مغزی در حاجی آباد به هشت بیمار نیازمند برون سپاری، افزایش نظارت و کیفیت خدمات را به همراه دارد سومین نمایشگاه بین المللی تجهیزات پزشکی در کیش گشایش یافت تمدید قانون داماتو؛ نقض آشکار برجام است/ کمیته نظارت بر برجام محکم در برابرخلف وعده طرف مقابل بایستد