منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۴ - ۲۱:۴۲
شناسه خبر: 176414
گروه :خبر

نماینده تهران در مجلس با بیان اینکه نباید اقتصاد کشور را به نقطه‌های خیالی پیوند زد، گفت: متأسفانه منافع سیاسی جلوی چشمان بعضی افراد را گرفته است، ما کسی را متهم نمی کنیم اما گویا دوستان ما به مذاکرات معتاد شدند.

 

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، حمید رسایی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی صبح امروز (یکشنبه) پارلمان در تذکری شفاهی با اشاره به بیانیه لوزان اظهار داشت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی و ملت شریف ایران به موجب اصل 153 قانون اساسی هر گونه قرارداد که موجب سلطه بیگانه بر منابع طبیعی، اقتصادی، فرهنگی و ارتش و دیگر شئون کشور شودٰ ممنوع بوده و حتی مجلس چنین حقی را ندارد.

وی افزود: متأسفانه در روزهای اخیر پس از توافقنامه ژنو، توافقنامه‌ای در لوزان به عقد امضا بین ایران و 1+5 رسیده است که این توافقنامه عبور از خطوط قرمز است؛ رهبر معظم انقلاب صراحتاً اعلام فرمودند توافق نباید کلی یا جزئی و در دو مرحله باشد و توافق‌ها باید در یک مرحله صورت گیرد.

رسایی بر همین اساس تأکید کرد: اما هنوز یک ماه از این حرف نگذشته است و توافق اخیر لوزان روی کلیات بوده و جزئیات هنوز مبهم گذاشته شده است؛ همچنین رهبر معظم انقلاب اعلام کردند که توافق نباید همراه با ابهام بوده و باید شفاف باشد، اما هنوز امضای توافقنامه و هنوز قرائت وزیر امور خارجه کشورمان تمام نشده بود که آمریکایی‌ها آن را نقض و اعلام کردند که ما برداشت دیگری داریم.

وی در بخش دیگری از سخنان تصریح کرد: متأسفانه بین متنی که خانم موگرینی قرائت کرد با متنی که آقای ظریف خواند تفاوت‌ها و اختلاف‌هایی وجود دارد، همچنین رهبر معظم انقلاب اعلام فرمودند تحریم‌ها باید به یکباره برداشته شوند و لغو تحریم‌ها جزء موضوع مذاکرات است نه تنیجه نتایج مذاکرات؛ اما در این توافقنامه باز مجدداً وعده سر خرمن دادند.

نماینده تهران در مجلس ادامه داد: وزیر امور خارجه شب گذشته در تلویزیون اعلام کرد که هنوز روی هیچ موضوعی توافق صورت نگرفته است و هیچ چیز الزام‌آور نیست؛ خب برادر من پس این جشن و سرورتان برای چیست؟ چرا ملت را سر کار می‌گذارید؟ اگر هیچ چیز الزام‌آور نیست پس چه پیروزی حاصل شده است و چرا تبریک می‌گویید؟! دولت خودش به خودش تیریک می‌گوید،آقای روحانی به آقای ظریف و وزیر خارجه به رئیس‌جمهور تبریک می‌گویند، اگر این توافق پیروزی بزرگی است پس چرا مسئولان دیگر صحبتی نمی‌کنند؟

وی اضافه کرد: چرا اقتصاد کشور را به نقطه‌های خیالی پیوند می‌زنید؟ البته مردم مانند مارگزیده‌ها شده‌اند و پس از اینکه مشاهده کردند پیروزی بزرگ توافقنامه ژنو یک دروغ بزرگ بود دیگر از ریسمان سیاه و سفید و توافق لوزان می‌ترسند؟

نایب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس بر همین اساس یادآور شد: ما در توافق لوزان بیشتر از توافق ژنو عقب‌نشینی کردیم، در توافقنامه ژنو غنی‌سازی را از 20 درصد به 5 درصد کاهش دادند و اعلام کردند این پیروزی بزرگی است و در توافقنامه لوزان غنی‌سازی 5 درصد را به 3.5 درصد رساندند و باز اعلام کردند که این پیروزی بزرگی است!

وی در پایان خاطرنشان کرد: در توافقنامه ژنو تحریم‌های هسته‌ای باید لغو می‌شد و در حال حاضر در توافقنامه لوزان اتحادیه اروپا فقط تحریم‌های اقتصادی را برداشته و آمریکا تنها تحریم‌های ثانویه را تعلیق می‌کند آن هم مشروط و لغو هم نمی‌کند؛ در فردو قم قرار است تنها 1000 ماشین سانتریفیوژ باقی بماند که تنها 2 آبشار آن می‌چرخد یعنی غنی‌سازی نمی‌کند، اگر قرار باشد غنی‌سازی انجام نشود به چه دردی می‌خورد؟! ما کسی را متهم به خیانت نمی‌کنیم اما متأسفانه منافع سیاسی جلوی چشمان بعضی افراد را گرفته است، ما کسی را متهم نمی کنیم اما گویا اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای به مذاکرات معتاد شدند و طرف مقابل نیز این موضوع را فهمیده است، این موضوع خیلی اشکال است.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح پیشگیری از تنبلی چشم در میناب کلید خورد پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است