منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۵
شناسه خبر: 230935
گروه :خبر
13940308000065_PhotoA
 

به دست محققان جوان ایرانی

نانو ژل ضد حریق ساخته شد

محققان جوان ایرانی موفق شدند، نانو ژلی تولید کنند که از وقوع آتش سوزی جلوگیری می‌کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، محمدرضا هروی محقق جوان ایرانی گفت: برای جلوگیری از ایجاد حریق از دو ماده فراوان و ارزان قیمت دی اکسید سیلیس و دی اکسید منگنز استفاده کردیم و موفق به ساخت نانو ژل ضد حریق شدیم.

وی افزود: دی اکسید سیلیس و دی اکسید منگنز ضد حریق بوده و سختی و استحکام  زیادی در پوشش‌های صنعتی دارند، همچنین داشتن ساختارهای متخلخل، پولیش‌های مکانیکی و شیمیایی، عایق الکتریکی، فراوانی بسیار زیاد ترکیب در زمین، دمای ذوب و جوش بسیار بالا نانو ذرات سیلیس و ویژگی افزایش مقاومت حرارتی و رنگ سطح و باتری‌های لیتومی دی اکسید منگنز سبب شد از این مواد برای اجرای طرح استفاده کنیم.

هروی گفت: ما در روش آزمایشگاهی پارچه را به نانو ژل ضد حریق آغشته کرده و بارها روی شعله قرار داده‌ایم. در این روش پارچه با داشتن مقاومت بالا نسوخت. این کار با توجه به امکانات محدود ما با چراغ الکلی انجام شد، اما در اصل این کار باید با دستگاه TGA انجام شود. کار این دستگاه به مراتب با افزایش دما، مقاومت پارچه را نسبت به حرارت معلوم می‌کند.

به گفته محقق ایرانی، این طرح با توجه به داشتن ویژگی‌های خوب و ارزش بالای بهره برداری،  ساختار متخلخل دارد؛ با استفاده از این ویژگی می‌توان مواد جدید تولید و از آن به عنوان کامپوزیت استفاده کرد.

وی مزیت این طرح را در سنتز و شرایط آسان(مواد قابل دسترس)، خطر بسیار کم و چسبندگی بسیار خوب برشمرد و گفت: از این طرح می‌توان به دلیل افزایش مقاومت حرارتی در لباس‌های آتش نشانان و همچنین جلوگیری از رخ دادن فجایع عظیم مانند آتش سوزی چادر حجاج در منا و آتش سوزی مرگبار سان فرانسیسکو و توکیو استفاده کرد.

شایان ذکر است، نانوژل ضد حریق از سوی محمد رضا هروی، سجاد ناینی زاده و امیرحسین اسدی رازی تولید شده است.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است