منتشر شده در تاریخ: جمعه ۲۹ آبان ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۸
شناسه خبر: 243791
گروه :خبر
13931204000752_PhotoA
 

به دست محققان دانشگاه صنعتی شریف

نانو پوشش‌های ضدآب و خود تمیز شونده ساخته شد

محققان دانشگاه صنعتی شریف موفق شدند، نانو پوشش‌های ضد آب و لک، گرد و خاک، روغن و آنتی باکتریال فتوکاتالیست تولید کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، محققان دانشگاه صنعتی شریف، پوشش‌های ضد آب (آبگریز) و خودتمیزشونده تولید کردند.

پوشش‌های ضدآب در سطوح مختلف کاشی‌ها، آجرنماها، پارچه‌ها، شیشه‌ها، بتن و سنگ‌های مصنوعی و طبیعی به کار می‌رود.

این پوشش به صورت محلول حاوی ذرات نانو متری ارائه و پس از حذف حلال، ذرات نانومتری روی سطح به طور یکنواخت توزیع می‌شوند. سطح حاصل به شدت آب گریز بوده و از تر شدن یا نفوذ آب در سطح ممانعت شده بنابراین سطح تمیز باقی مانده و آلودگی‌ها همراه با جریان آب حذف می‌شوند.

این نانو پوشش نسبت به نمونه مشابه خارجی بسیار مقرون به صرفه‌تر است، قیمت این نانوپوشش تقریبا دو و نیم برابر کمتر از نمونه مشابه خارجی است.

با استفاده از نانوپوشش ضدآب پارچه نیز می‌توان پارچه را حداقل 10 بار شست‌وشو کرد و در معرض باران هم خیس نمی‌شود.

با اعمال این پوشش نانو روی نسوج و الیاف، پارچه نانو ذرات موجود در داخل محلول با ایجاد پیوند در بین بافت پارچه باقی می‌مانند و حلال موجود در محلول بخار می‌شود. در هنگام برخورد آب و مایعات آبی در اثر وجود این نانو ذرات روی الیاف پارچه یا فرش قطرات سر می‌خورند و روی سطح پارچه حرکت می‌کنند.

این نانو ساختار قابل استفاده روی سطح پارچه، البسه و دیگر منسوجات، مبلمان و صندلی‌های اتومبیل، کیف، کاپشن و چتر است.

نانو پوشش ضدآب شیشه هم روی سطوح شیشه‌ای اعمال می‌شود که  با عبور قطرات آب از روی سطح، آلودگی‌های قبلی شسته می‌شوند.

این پوشش روی سطح شیشه اتومبیل‌ها، پنجره‌های ساختمانی، پوشش ضد آب بتن، آجر و سنگ قابل اجرا است.

همچنین پوشش‌های خود تمیز شونده نانو با جذب اشعه فرابنفش خورشید علاوه بر ایجاد خاصیت آنتی یو وی و محافظت از سطح، سبب شکستن پیوندهای ایجاد شده بین آلودگی‌ها و سطح شده و ذرات آلودگی از سطح جدا می‌شوند به این ترتیب سطوح از ذرات دوده و چربی و گردو غبار پاک می‌شود.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است