منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۳
شناسه خبر: 220870
گروه :خبر
13940505000255_PhotoA

یک وبگاه آمریکایی مدعی شد بر اساس اسناد محرمانه‌ای که بدست آورده است در برجام نسبت به انجام آزمایش‌های بالستیکی متعارف ایران بند محدود کننده‌ای وجود ندارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، وبگاه آمریکایی «واشنگتن فری بیکن» در خبری مدعی شد «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا به اطلاع یک سناتور معروف این کشور رسانده است که ایران در جریان برجام موفق شده است بر اساس شاخص‌هایی موشک‌های بالستیک خود را آزمایش کند.

بر اساس این گزارش، جان کری اخیرا به طور مکتوب به اطلاع «مارکو روبیو» سناتور جمهوری خواه این کشور رسانیده است که بر اساس توافق هسته‌ای هیچ مانعی برای آزمایش موشک‌های بالستیکی ایران که به ادعای واشنگتن‌فری بیکن می‌توان از آن‌ها برای حمل کلاهک‌های هسته‌ای هم استفاده کرد، وجود ندارد.

این وبگاه آمریکایی مدعی شد که نسخه‌ای از مکاتبه جان کری با روبیو را به دست آورده که بر اساس آن هیچ مانعی در برجام برای آزمایش‌های موشکی بالستیکی ایران لحاظ نشده است .

بنابر ادعای وبگاه واشنگتن فری بیکن در بخشی از این نسخه آمده است: «آزمایش موشک بالستیکی متعارف از سوی ایران نقض برجام نیست.»

ظاهرا جان کری در توضیح به مارکو روبیو با بیان این‌که برجام شامل موارد این چنینی نمی‌شود، نوشته است: «موضوع موشک‌های بالستیک در مفاد قطعنامه جدید شورای امنیت مطرح شده، که معادل مفاد برجام نیست.»

وی همچنین نوشته است: «از آنجایی که شورای امنیت از ایران درخواست کرده تا هیچ فعالیت مرتبط با موشک‌های بالستیک طراحی‌شده برای آنکه قادر به حمله تسلیحات هسته‌ای باشند، انجام ندهد، بنابراین انجام چنین فعالیت‌هایی مغایر با قطعنامه شورای امنیت بوده و موضوع جدی برای بررسی در شورای امنیت سازمان ملل متحد خواهد بود.»

به نوشته واشنگتن‌فری‌بیکن با این حال روبیو و دیگران از تغییر لحن قطعنامه در مورد موشک‌های ایران نگران هستند و می‌گویند که ادبیات به کار رفته در قطعنامه، دیگر الزام‌آور نبوده و ایران می‌تواند تصمیم‌ بگیرد که آن را رعایت کند یا نه.

بنا بر این گزارش، روبیو در پاسخ به کری نوشته است: «بر اساس قطعنامه جدید شورای امنیت سازمان ملل، منع انجام فعالیت روی موشک‌های بالستیک از سوی ایران، دیگر الزام‌آور نیست، بلکه در آن تنها از ایران “خواسته شده” که در هشت سال آینده، چنین اقدامی انجام ندهد. آیا این درست است؟ اگر ایران این “خواسته” بین‌المللی را نپذیرفت، چه تنبیهاتی در انتظارش است؟»

آنطور که این پایگاه دست راستی نزدیک به جمهوری‌خواهان مدعی شده، ظاهرا کری این مسئله را پذیرفته، اما گفته است که قطعنامه «اجازه نمی‌دهد که برنامه موشک‌های بالستیک ایران، در آسایش باشد.»

کری همچنین از بیان اینکه در صورت انجام آزمایش موشکی، ایران با چه جریمه‌ای روبرو می‌شود، خودداری کرده، اما گفته است که «اگر ایران چنین اقداماتی انجام دهد، برخلاف قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل و یک موضوع جدی برای بررسی شورای امنیت خواهد بود.»

بحث محدودیت‌های موشکی و تسلیحاتی که به ترتیب قرار است برای هشت و پنج سال اعمال شوند، در قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل که یک هفته پس از جمع‌بندی مذاکرات هسته‌ای صادر شد، آمده است. این مسئله چه در ایران و چه در آمریکا موجب مناقشات گسترده بوده است.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی