منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۹
شناسه خبر: 335292
گروه :خبر
hormoz

یک پزشک مشاور ژنتیک با بیان اینکه ناقلیت تالاسمی عاملی برای ممنوعیت ازدواج نیست، گفت: اگر این گونه افراد زیر نظر مشاوره‌های ژنتیک و آزمایش‌های دقیق مولکولی قرار بگیرند علاوه بر اینکه بدون هیچ مانعی می‌‎‌توانند ازدواج کنند، بلکه به این کار توصیه و تشویق نیز می‌شوند

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا؛ سیدحسینعلی صابری، پزشک مشاور ژنتیک تشخیص‌های انجام شده قبل از تولد به صورت ۱۰۰ درصد و تضمینی مانع از تولد کودک ناهنجار می‌شود.

 

این پزشک مشاور ژنتیک با اشاره به اینکه بیمار‌ی تالاسمی ماژور حاصل ژن‌های ناقل و معیوبی است که بیشتر در اثر ازدواج‌های فامیلی صورت می‌گیرد عنوان کرد: همچنین این بیماری در بعضی از نقاط مثل شمال کشور، استان‌های گیلان و مازندران و جنوب مثل هرمزگان و بوشهر شیوع بالاتری دارد و این مناطق بر روی خط تالاسمی قرار دارند.

 

صابری افزود: در این مناطق حتی در ازدواج‌های غیرفامیلی به دلیل اینکه ناقلیت ژن معیوب تالاسمی در بین مردم شیوع فراوانی دارد احتمال بروز این بیماری نیز نسبت به دیگر مناطق کشور بیشتر است و در نتیجه به طور اتوماتیک دانشگاه‌های علوم پزشکی و مراکز بهداشت این افراد را مورد ارزیابی قرار می‌دهند.

 

وی ضمن بیان اینکه تالاسمی ماژور یا کشنده با کم‌خونی بروز می‌کند، افزود: از علائم دیگر بدشکلی‌های ظاهری در سروصورت و اندام‌ها، بزرگی کبد و طحال است که به مرور زمان می‌توان باعث جراحی و برداشتن طحال شده و حتی از شش ماهگی به بعد نیاز به خون داشته باشند.

 

ناقلیت تالاسمی عاملی برای ممنوعیت ازدواج نیست

این پزشک مشاور ژنتیک با بیان اینکه غربالگری قبل از ازدواج برای جلوگیری از شیوع این بیماری خطرناک ضروری است، توضیح داد: چنانچه خانم یا آقا به کم‌خونی مبتلا باشند باید قبل از ازدواج مورد بررسی و معالجه قرار بگیرد.

 

صابری، تأکید کرد: خوشبختانه ایران به عنوان یکی از موفق‌ترین کشور‌ها در دنیا در رابطه با تالاسمی و غربالگری آن قبل از ازدواج شناخته شده است و بر این اساس باید متذکر شد امروزه ناقلیت این بیماری عاملی برای ممنوعیت ازدواج نیست.

 

وی با اشاره به اینکه سازمان بهزیستی کشور بخش عمده‌ای از این هزینه را پرداخت می‌کند، در پایان افزود: افرادی که ناقل این بیماری هستند در سراسر کشور می‌توانند به مراکز تحت نظر این سازمان مراجعه کرده و از خدمات آن استفاده کنند و باید تأکید کرد پیشگیری از تالاسمی ماژور در این افراد قطعی است.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح پیشگیری از تنبلی چشم در میناب کلید خورد پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است