منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۴ - ۲۱:۴۱
شناسه خبر: 294981
گروه :خبر
برقعه

زنان جنوبی‌ با پایبندی به مبانی اسلام در مقابل تهاجم دژخیمان طاغوت ایستادند و کشف حجاب رضاخانی را به چالش کشیدند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز ؛ برنامه مبارزه زنان پارسیانی در برابر برنامه کشف حجاب رضاخانی به سال ۱۳۱۴ بر می‌گردد و دامنه فرمان کشف حجاب در سال ۱۳۱۴ توسط رضا شاه به دیار جنوب هم کشیده شد و در منطقه پارسیان پیگیری فرمان کشف حجاب به عهده نیروهای ژاندارمری بود.

قدیم ۹۸۷۵۰۱

حجاب، پوشش اسلامی و استفاده از لباس‌های سنتی در بین خانواده‌های پارسیانی ریشه در فرهنگ ملی و مذهبی مردم داشته است و زنان به خوبی پاسبان شیوه‌‌های رایج پوشش بوده‌اند.

2070

مردم این دیار جهت حفظ عفاف خویش به کوه‌ها پناه بردند، یا خود را در خانه‌ها حبس نمودند و در این میان عده‌ای از خانواده‌ها هم ترک دیار نموده و با لنج‌های صیادی به آن سوی خلیج فارس مهاجرت کردند و عده‌ای هم در این راه به دست مأموران رضا شاه مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

IMG-20141201-WA0005

قدیمی‌ها نقل می‌کنند که زنان جنوب به ویژه پارسیا استقامت خوبی از خود نشان دادند و به هیچ عنوان تسلیم این دستور ضد فرهنگی و پلید رضاخان نشدند و دستور کشف حجاب در پارسیان این بود که زنان باید چادر و پوشش‌های سنتی خود را از سر بردارند و کلاه بر سر بگذارند.

برقعه ۲

مأمور کشف حجاب در پارسیان استوار ده‌زنگی یکی از مأموران خشن رژیم بود که با تمام تلاش خود نتوانست بر اراده مردمی که مقید به آموزه‌های دینی خود بودند پیروز شود.

 

برقعه ۳ برقعه

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح پیشگیری از تنبلی چشم در میناب کلید خورد پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است