منتشر شده در تاریخ: شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۴ - ۱۳:۱۴
شناسه خبر: 230118
گروه :خبر
photo_2015-10-17_07-39-13

با نگاهی به زندگی مشاهیر نابینای جهان در می یابیم که فقط مرگ هست که می تواند انسان را از اهداف و علاقه اش به زندگی باز دارد و گرنه هیچ نقص و محدودیتی مانع اهداف انسان ها با استعدادهای درخشان نخواهد بود حتی نابینایی.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از  میناب جنوب، محدودیت تنها به نقص عضو و عارضه نیست، محدودیت مدل های مختلفی دارد، با یک مثال میان رشته ای می توان به این موضوع پرداخت، فقر، دربند بودن، حکومت سیاسی مستبد همه ی اینها برای انسان ها محدودیت ایجاد می کند و انسان که بالفطره در پی کنکاش و رهایی از هر محدودیتی است بر این مسئله فایق می آیدچه محدودیتی از نوع ذاتی مثل نابینایی مادرزادی و چه از نوع اکتسابی آن.

 

هلن کلر نویسنده ی بزرگ آمریکایی هم نابینا بود و هم ناشنوا اما این محدودیت استعداد، توان و روحیه او را نستاند و بهتر از هم نسل های خود قلم فرسایی کرد و مشهور شد.

 

ماکسیم گورکی در فقر مطلق بزرگ شد و کارش به کارتن خوابی هم کشید اما محدودیت فقر نتوانست استعدادش را بخشکاند یا نلسون ماندلا بیست و هفت سال در اسارت آپارتاید به سر برد ولی کوشش او نتیجه داد و نه تنها خود بلکه کشور خود را هم از بند اسارت و استبداد آزاد ساخت.

 

این حرف ها به معنای پالایش روح و روان افسرده و نا امید نابینایان نیست که با سخنان شیرینِ روانشناسانه بخواهیم واقعیت ها و خواسته های آنان را در نظر نگیریم و به شعارهای روحیه بخش و دلنشین بسنده کنیم.

 

کاش مسئولین کشور ما به اندازه یک دهم از مسئولین جوامع اروپایی به یاری و مدد این شهروندان ویژه می شتافتند تا آنها احساس نابرابری مطلق نکنند.

 

اداره ی اجتماعی و مدد کاری می تواند امکاناتی برای این عزیزان فراهم آورد که مثل شهروندان معلول و نابینای جامعه ی سوئد ذره ای احساس محدودیت نکنند، در کشور سوئد نابینایان حتی می توانند رانندگی کنند، سازمان های مربوطه ای مثل شهرداری با هزینه های هنگفت و کاملأ رایگان معماری منزل مسکونی نابینایان را تغییر می دهند و به امکاناتی تجهیز می کنند که به راحتی بتوانند از عهده ی کارهای شخصی خود برایند، از آشپزی گرفته تا سرویس های بهداشتی و اتاق مخصوص خواب با تخت متحرک این امکانات جدا از امکاناتی است که شهرداری سگ تربیت شده ی مراقبت و خدمتکار به طور تمام وقت در اختیار شخص نابینا قرار می دهد تا هم بخشی از کارهای او را انجام دهد و هم در بیرون از خانه امنیت او را تأمین کند.

 

مواجهه شدن یک نابینا با امکاناتی به این گستردگی در جامعه ی سوئد را مقایسه کنید با مواجهه شدن یک نابینا با امکاناتی در کشور خودمان که یک راننده تحمل چند ثانیه عبور یک نابینا را تاب نمی آورد و با تمسخر و تهدید او را خطاب قرار می دهد.

 

جامعه ی ما اگر به اندازه ی جامعه ی سوئد نمی تواند یاری برساند، حداقل شهروندان بینا وقتی با نابینایی برخورد می کنند با بردباری و خوش رویی به خواسته ی او که یک آدرس است یا عبور دادن از خیابان، ارج نهند.

 

یادداشت از شاعر و نویسنده مینابی:  مهدی میرابی

 

انتهای پیام /س

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است دولت توان تخصیص اعتبار به عمران و توسعه کشور ندارد/مسئولان استانی منتظر دریافت اعتبار از مرکز کشورنباشند قطب اقتصاد کشور فاقد بیمارستان تخصصی زنان/ پروژه بیمارستان جامع زنان هرمزگانی در کمای مطلق تعرفه های گمرکی بازبینی می شود/سهم درآمد بخش دریایی کشور۱۷ میلیارد دلار است جایگاه قانونی مناسبی برای صنعت دریایی وجود ندارد/ صنعت دریانوردی نیازمند تقویت از سوی نظام بانکی است