منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۴ - ۹:۴۹
شناسه خبر: 288541
گروه :خبر
72509532325551375384

در زمان های بسیار قدیم، قلعه هایی در بندرعباس ساخته بودند، رو به روی قلعه هرمز در نزدیک ساحل بندر، پرتقالی ها یک قلعه دیگر هم ساخته بودند که کشتی های مسلّح خود را پنهان آن می کشیدند، زیرا که در جزیره جای مناسبی برای توقف کشتی ها نداشتند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، به موجب پاره ای از نوشته های قدیمی، بندرعباس دارای دو قلعه بوده که یکی از در شرق و دیگری در غرب آن قرار داشته که  شامل قلعه شاهی؛ قلعه کهنه و قلعه تینگو است.

 

  • قلعه شاهی: این قلعه در محدوده ی بلوار فعلی صیادان، مشرف بر دریا قرار داشت و دارای 3 برج و در تصرف پرتغالیان بود. “امام قلیخان” آن را از تصرف پرتقالیان خارج و خراب کرد و به جای آن قلعه عباسی منسوب به شاه عباس ساخت. قلعه ای که امام قلیخان خراب کرد، قلعه بِکَرد “بهکرد” نام داشت.

 

  • قلعه کهنه: این قلعه در ضلع شرقی گورسوزان و شمال خانه مدیر گمرک بین کنسولگری انگلیس و نایبند قرار داشت. سال بنای آن 1030 هجری قمری ذکر کرده اند. پرتقالی ها کشتی های خود را پناه آن قلعه ها می کشیدند. قلعه شاهی تا ظهور “اس.پی.آر” در بندرعباس 1916 میلادی وجود داشت و آن را برای نگه داری مهمات و آلات و ادوات جنگی استفاده می کردند.

 

  • قلعه تینگو: غیر از این دو قلعه عباسی و کهنه که در محدوده ی شهر قدیم قرار داشتند در ضلع شرقی نایبند در حاشیه شمالی راه اصلی بندرعباس به تهران نیز قلعه ای وجود داشت که آثار آن تا چند دهه پیش دیده می شد و مردم آن را اصطلاحاٌ “کلا تینگو” می نامیدند. طول آن حدود 60 و عرض آن حدود 40 متر بود. از تاریخ بنای آن اطلاعی در دست نیست اما به نظر می رسد که در دوران حضور پرتقالی ها ساخته شده باشد.

 

عده ای بر این باورند رو به روی قلعه هرمز در نزدیک ساحل بندر، پرتقالی ها یک قلعه دیگر هم ساخته بودند که کشتی های مسلّح خود را پنهان آن می کشیدند، زیرا که در جزیره جای مناسبی برای توقف کشتی ها نداشتند و همیشه 25 الی 30 کشتی مسلّح حاضر داشتند.

 

وقتی که یک کشتی اجنبی در خلیج فارس می دیدند از قلعه جزیره یک توپ می انداختند و این علامتی بود که بروند از آن کشتی ها حق العبور و مطالبه دریافت نمایند و اگر در دادن حق العبور امتناع می کرد آن کشتی مسلح تا بصره آن کشتی را تعاقب می نمودند.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است