منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۵
شناسه خبر: 178015
گروه :خبر
IMG_9247

انبه یکی از معروفترین محصول باغی در شهرستان میناب است که طرفداران بسیاری را در کشور دارد ولی در حال حاضر سرنوشت آن در پس ابهامی بیش نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هرمز به نقل از میناب جنوب، شهرستان میناب بخاطر آب و هوای بسیار مطلوب مکان بسیار مناسبی برای تولید این میوه پرخاصیت و خشمزه است، با خشکسالی های پیاپی که در این چند ساله رخ داده شاهد کاهش تولید انبه بودیم این کاهش نه تنها بر تولید بلکه کیفیت این میوه را نیز کم کرده است.

محمد رحیم زاده یکی از باغداران مینابی در روستای شهوار قدیم در گفتگو با خبرنگار میناب جنوب در این خصوص گفت:با خشکسالی هایی که در این چند ساله در میناب رخ داده تولید انبه باغات نیز کم شده است.

وی بیان داشت: در سالهای قدیم میناب مین آب بود و آب بسیار فراوانی وجود داشت ولی با گذشت زمان و مصرف بی رویه و حفرچاه های غیرضروری باعث کاهش آب های زیرزمینی، و در پی آن شوری همین مقدار آب در چاه ها را شاهد هستیم.

IMG_9294

رحیم زاده  عنوان کرد: در حال حاضر آب سد میناب برای کشاورزان قطع شده و مجبور هستیم از آب چاه که شور است استفاده کنیم، که همین مقدار آب نیز به سختی و با فواصل زمانی بسیار زیاد به باغات می رسد، من آخرین باری که باغ خود آب دادم مرداد ماه سال گذشته بود و همچنان منتطرم که بالاخره آب به باغم بیاید و در این مدت با سختی فراوان و با دبه آب هر روزه درختان خود را آب می دهم تا حداقل خشک نشوند و روزی این وضعیت درست شود.

وی عنوان داشت: بسیاری از باغات لیمو در میناب نیز توسط بیماری گیاهی جاروی جادوگر از بین رفته و جایگزین کردن این محصول نیاز به گذشت سال های بسیاری است و مهمتر از آن تامین آب آنها ست که در این شرایط خشکسالی کشاورزان امیدی به کاشت درخت ندارند و با تغییر کاربری زمین شاهد ساخت خانه در این باغات هستیم.

IMG_9325

وی که مانند پدرانش سال های بسیاری از عمر خود را مشغول باغداری بوده افزود: پدران ما سال ها در این باغات تلاش و کوشش کرده اند و زحمت کشیده اند وقتی می بینیم درختانی که سال ها پدرانمان برایشان زحمت کشیده اند اینچنین از بی آبی زجر می کشند تاسف و غم فراوانی می خوریم همانطور که انسان بدون آب نمی تواند زندگی کنند این درختان نیز به آب احتیاج دارند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان میناب نیز در گفتگو با خبرنگار میناب جنوب در این باره گفت: شهرستان میناب یکی از تولید کنندگان رتبه اولی در تولید انبه در سطح کشور و استان است که حدود 1هزارو 700 هکتار  از باغات شهرستان میناب زیر کشت این محصول است.

IMG_6837

سالاری با بیان اینکه خشکسالی های پیاپی و استفاده بی رویه از آب های زیر زمینی باعث کم شدن مقاومت گیاهان مخصوصا درختان انبه که یکی از درختان بسیار حساس در برابر بیماری و شوری آب است گفت: بالا رفتن شوری آب چاه ها از 500 به حدود 6هزار که در حال حاضر تنها منبع آبی کشاورزان است باعث ناتوانی در نگه داشتن میوه و از بین رفتن درختان انبه در آینده خواهد شد.

وی افزود: یکی از راهکارهای که برای این امر می توان برنامه ریزی داشت احیا کردن ذخیره آبی و اصلاح آبیاری باغات از سنتی به صورت قطره ای و مکانیکی و جلوگیری از مصرف بی رویه آب های زیرزمینی می باشد.

مدیر جهاد کشاورزی میناب خاطر نشان کرد: برداشت انبه هرساله از اواخر خرداد آغاز و تا اوایل مهر ادامه دارد، درختان محلی انبه از 10هزار تا 2 هزارعدد میوه تولیدمی کنند، که تولید انبه میناب امسال حدود ده درصد کمتر از سال های گذشته خواهد بود.

 

 

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان