منتشر شده در تاریخ: شنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۵ - ۷:۲۰
شناسه خبر: 362750
گروه :خبر
%d8%b1%d9%88%d8%b3%d8%aa%d8%a7

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان با تاکید بر احیا و حفظ آئین های دینی و مذهبی، اظهار داشت:آئین های مذهبی باید نسل های آینده منتقل شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ علیرضا درویش نژاد در آئین پایانی ششمین سوگواره نوحه های نشسته در میناب با بیان این که یکی از دلایل ماندگاری فرهنگ عاشورا و راه سیدالشهدا(ع) همین آئین های رایج در شیوه عزاداری آن حضرت است، افزود:آئین ها و سنت های عزاداری نقشی محوری در ترویج فرهنگ حسینی دارند.

وی با تشریح ابعاد مختلف سبک عزاداری به صورت نشسته، گفت:در این شیوه از عزاداری مفاهیم بسیار بلندی نهفته است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان افزود:برگزاری سینه زنی به صورت نشسته و شکل حلقه و دوار بیانگر وحدت و همدلی است.

وی ادامه داد:حلقه و دوار بودن افراد نوحه خوان و سینه زن نیز بیانگر است که جریان دوار هستی بداند حسین(ع) مظلوم است.

درویش نژاد از میناب به عنوان سرزمین آئین های مذهبی و معنوی نام برد و گفت:همه آئین های موجود در میناب دارای باربلند معنایی و مفهومی هستند.

وی همچنین به عرض ارادت مردم میناب به اهل بیت(ع) در تاریخ شیعه اشاره کرد و بیان کرد:تاریخ بر دلدادگی مردم میناب نسبت آل الله و اهل بیت پیامبر(ص) گواه است.

این مسئول در بخش دیگری از سخنان خود به تاریخچه نوحه های نشسته اشاره کرد و اظهار داشت:از شکل گیری نوحه های نشسته بیش از 200 سال می گذرد ولی همچنان این سبک از عزاداری که مینابی بنیانگذار آن بودند با شور و حرارت در منطقه و استان خود را حفظ کرده است که این گویای غنی بودن این شیوه از عزاداری است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان در ادامه با اشاره به تجلیل از شخصیت برجسته مرحوم حسینعلی قضایی شاعر و مرثیه سرای مینابی در چهاردهمین اجلاس پیرغلامان حسینی، اظهار داشت:هنوز چهره ها و شخصیت های فراوانی در میناب هستند که در رویدادهای ملی و منطقه ای باید مورد تجلیل و تقدیر قرار گیرند.

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *




تبلیغات
Untitled-1-Recovered123 Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
مخترع جوان رودانی موفق به کسب عنوان نائب قهرمانی مخترعان جهان شد+تصویر برجام نتیجه بی توجهی مسئولان به هشدارهای رهبر انقلاب است/ آمریکا پاسخ عهد شکنی نسبت به مردم ایران خواهد گرفت اهدای اعضای بدن بیمار مرگ مغزی در حاجی آباد به هشت بیمار نیازمند برون سپاری، افزایش نظارت و کیفیت خدمات را به همراه دارد سومین نمایشگاه بین المللی تجهیزات پزشکی در کیش گشایش یافت تمدید قانون داماتو؛ نقض آشکار برجام است/ کمیته نظارت بر برجام محکم در برابرخلف وعده طرف مقابل بایستد آمریکا با نقض برجام بار دیگر دشمنی خود با ایران را اثبات کرد / استکبار بداند که برجام برای ما مقدس نیست/ وادادگی دولت با عزت انقلاب اسلامی سازگاری ندارد اگر برجام را نقض کنند آن را به آتش می کشیم/ تربیت دانشجوی انقلابی در دانشگاه ها یک ضرورت است افزایش ۲۰ درصدی سهم حمل و نقل ریلی/ رشد ۸۲ درصدی تخلیه و بارگیری کانتینری در هرمزگان شهدا مدافعان همیشگی انقلاب اسلامی ایران هستند/ حضور شهیدان گمنام در سواحل نیلگون خلیج فارس نشان دهنده ثبات و امنیت است