منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۵ - ۲۳:۳۲
شناسه خبر: 307031
گروه :خبر
hormoz

کره جنوبی برای رفع مسدودیت از حساب بانکی سفارت ایران در سئول نقش میانجی را ایفاء نمود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا،‌ روز یکشنبه به دنبال افشای اسناد دیپلماتیک مربوط به ماجرای تسخیر لانه جاسوسی (۱۹۷۹) آمریکا واقع در تهران مشخص شد که دولت کره جنوبی برای لغو دستور آمریکا مبنی بر انسداد حساب سفارت ایران در سئول که به عنوان یک اقدام تنبیهی صورت گرفت؛ میانجیگری نمود.

روز نوزدهم نوامبر ۱۹۷۹، دو هفته پس از آغاز تسخیر لانه جاسوسی در تهران، واشنگتن حساب سفارت ایران در یکی از شعبات بانک آمریکا (BOA) واقع در سئول را مسدود نمود. دولت ایران بلافاصله به سئول مراتب اعتراض خود را اعلام کرد و از دولت این کشور خواست تا بررسی نماید که آیا انسداد حساب در یک کشور ثالث اقدامی قانونی است یا خیر.

مسدود نمودن حساب سفارت ایران در یکی از شعبات بانک آمریکا در سئول نیز بخشی از تحریمهای آمریکا علیه ایران بود،‌ اما کره جنوبی وظیفه داشت تا از سفارتهای خارجی و کارکنان این سفارتخانه ها در داخل قلمرو خود محافظت نماید. دولت کره جنوبی پس از بررسی حقوق داخلی و بین المللی به این نتیجه رسید که این تحریم مالی غیرقابل توجیه و نابجاست.

سئول درتبعیت از اصول حاکمیت ارضی تحت لوای حقوق بین الملل معتقد بود که شعبه این بانک آمریکایی در سئول بایستی از حقوق کره پیروی نماید و اینکه طبق کنوانسیون روابط دیپلماتیک وین، ‌حسابهای سپرده سفارت ایران در بانک نبایستی مشمول تحریمهای واشنگتن قرار گیرند.

افزون بر این،‌ سئول طبق قانون ملزم بود تضمین نماید که سفارت ایران در آرامش به فعالیتهای دیپلماتیک خود در کره می پردازد. بنا بر ملاحظات مذکور، دولت کره جنوبی از سفارت آمریکا در سئول خواست تا توضیحی برای مسدود نمودن حساب ایران ارائه نماید. سفارت آمریکا نیز در توضیح خود، تحریمهای وضع شده را «حداقل اقدام ممکن» برای حفاظت از منافع اتباع خود دانست.

طبق اسناد دیپلماتیک افشاء شده، تنها دو روز پس از شکایت تهران به سئول یعنی در بیست و یکم نوامبر ۱۹۷۹‌ از حساب سفارت ایران در آن بانک آمریکایی رفع انسداد شد.

کمی پس از آن،‌ سئول با اشاره به اینکه انسداد دارایی های یک هیأت دیپلماتیک خارجی در کره جنوبی بدون اطلاع سئول صورت گرفته است،‌ از سفارت آمریکا خواست تا در اقدامات خود «با احتیاط بیشتری» عمل نماید.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است