منتشر شده در تاریخ: شنبه ۰۶ تیر ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۲
شناسه خبر: 197098
گروه :خبر

پایگاه خبری «مک‌کلاچی» در مصاحبه با گروهی از کارشناسان آمریکایی به مذاکره‌کنندگان این کشور توصیه کرده است در گفت‌وگوهای هسته‌ای از شرط دسترسی به تمامی اماکن مورد نظر، عقب‌نشینی نکنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، پایگاه خبری «مک‌کلاچی» روز جمعه در گزارشی با موضوع مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسوم به 1+5، به مسئله گستره بازرسی‌ها در ایران پرداخته و نوشته است که واشنگتن نباید از مسئله دسترسی به هر مکان، عقب‌نشینی نماید.

کارشناسان آمریکایی در این رابطه با مسئله بازرسی از پارچین اشاره کرده و گفته‌اند که بعید است آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از دسترسی به این سایت نظامی اطلاعات چندانی به دست آورد، اما همین بازدید می‌تواند سابقه‌ای باشد که راه را برای بازرسی‌های مشابه از سایت‌های دیگر باز کند.

«مارک فیتزپاتریک» کارشناس موسسه بین‌المللی مطالعات راهبردی لندن، که عمدتا مواضعی ضدایرانی اتخاذ می‌کند در این رابطه به مک‌کلاچی گفته است: «بعید است که آژانس در پارچین اطلاعات چندانی که به گناه‌کار بودن ایران اشاره کند، دست یابد. اما دستکم باید این دسترسی را داشته و برای سوالاتش جواب بگیرد. این یکی از مهمترین موضوعاتی است که باید پیش از امضای توافق جامع، حل شود.»

مک‌کلاچی در همین خصوص به نقل از یک مقام ارشد دولتی آمریکا هم نوشته است: «این مسئله نهایتا مربوط به تصمیمات حساسی است که ایران باید اتخاذ کند. از دید ما لازم است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دسترسی‌های لازم برای حل مسئله ابعاد احتمالی نظامی آن‌ها را داشته باشد.»

در این گزارش به نقل از «اولی هاینونن» بازرس سابق آژانس تصریح شده است که آژانس تلاش می‌کند با دسترسی به اماکن نظامی از جمله پارچین و دیگر نقاط، به تصویری کامل دست یابد.

همچنین «ریچارد نفیو» هم که تا سال گذشته عضو تیم مذاکره‌کننده آمریکایی بود، می‌گوید دسترسی به سایت‌های مشکوک از دید آژانس، حتی از مصاحبه با دانشمندان نیز مهم‌تر است، زیرا به ادعای وی، این افراد نهایتا هرگونه کار و تحقیق بر روی جنبه‌های نظامی را رد می‌کنند.

نفیو می‌گوید: «اگر دسترسی به اماکن نباشد، توافق هسته‌ای هم در کار نخواهد بود… پارچین در این مرحله اهمیت چندانی ندارد، بلکه مهم این است که سابقه‌ای ایجاد می‌شود.»

وی در پایان با مقایسه ابعاد احتمالی با بازرسی‌ها، به مک‌کلاچی گفته است که دسترسی به اماکن مورد نظر، از مسئله سابقه برنامه ایران نیز مهمتر است. نفیو در این رابطه گفته است: «فکر نمی‌کنم اگر آژانس بتواند به جاهایی که می‌تواند برود، این جنبه (ابعاد احتمالی) چندان حائز اهمیت باشد.»

تازه‌ترین دور از مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسوم به 1+5 از دو هفته قبل آغاز شده و همچنان در جریان است. طرفین برای رسیدن به توافق جامع تا روز سه‌شنبه (30 ژوئن/9 تیر) زمان دارند. روز جمعه یک دیپلمات غربی گفته بود مسئله گستره دسترسی‌ها یکی از موضوعات مهم حل‌نشده در مذاکرات است.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امام سجاد (ع)چراغ فروزان راه مردم است کودک کشی و نسل کوشی در یمن یک رخداد ظالمانه است دشمن در پی سلب معیار ما می توانیم از ملت ایران است/اقدامات انتظامی پلیسی باشد نه پلیس بازی خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان