منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۵
شناسه خبر: 176798
گروه :خبر
Mahyawa.5

مَهوه یا مهیاوه، که به عربی مِشاوَه گفته می‌شود، از خوردنی‌های مناطق شهرستان بستک،لار، گراش، خنج و منطقهٔ هرمزگان و جنوب ایران می‌باشد.   به گزارش سرویس وبگردی شبکه اطلاع رسانی هرمز وبلاگ آوای سیبه منتشر کرد؛ «مَهوَه» بروزن «قَهوَه» که گاهی «مهیاوه» یا «مَویُه» هم گفته می‌شود به گویش محلی، در تمام منطقه هرمزگان و به ویژه […]

مَهوه یا مهیاوه، که به عربی مِشاوَه گفته می‌شود، از خوردنی‌های مناطق شهرستان بستک،لار، گراش، خنج و منطقهٔ هرمزگان و جنوب ایران می‌باشد.  

به گزارش سرویس وبگردی شبکه اطلاع رسانی هرمز وبلاگ آوای سیبه منتشر کرد؛ «مَهوَه» بروزن «قَهوَه» که گاهی «مهیاوه» یا «مَویُه» هم گفته می‌شود به گویش محلی، در تمام منطقه هرمزگان و به ویژه منطقهٔ لارستان روستاهای آن دیده می‌شود و بسیار رایج است. مهیاوه مایعی است به رنگ تیره مایل به خاکستری و بوی تندی دارد.

مَهوه (مهیاوه) با تخم مرغ :

Mahyawa.2

طرز تهیه مهوه:
ابتدا ماهی ساردین ریز بطول پنج تا ده سانتیمتر که بنام «هَشینه» معروف است که بلهجه محلی «مُوتُو» یا (ماهی مُتُوت) می‌نامند، پس از خشک کردن کوبیده و با جو برشته و خردل (در گویش محلی: خندل) برشته شده و کوبیده شده مخلوط نموده و مقداری نمک و آب به اندازه معینی به آن اضافه نموده که مایع نسبتاً روانی بدست می‌آید که همان «مهوه» یا « مهیاوه » است.
300px-Whitebait
300px-Black-mustard-seeds
در بعضی جاها آن را جلوی آفتاب می‌گذارند تا خمیر شود که بوی زننده‌ای نیز پیدا می‌کند.

طرز مصرف مهیاوه:

مهوه را داخل پیاله‌ای در سفره می‌گذارند ودر خوردن آن فقط قسمتی از نان را با آن خیس می‌کنند، طعم آن تند است ونمی توان زیاد خورد. به‌ویژه صبحها به جای پنیر از آن استفاده می‌شود. در بعضی اوقات در موقع پختن نان «مهوه» وروغن روی آن می‌مالند و به آن «نان مهوه‌ای» می‌گویند. نان مهوه و روغنی که در این نواحی درست می‌کنند مشهور است.

Mahyawa.1

فوائد غذائی مهوه:
مهوه دارای فسفر و کلسیم و چربی زیادی است که همگی از ماهی بدست آمده‌است. مردم منطقه جنوب می‌گویند که فرمول مهوه یا (مهیاوه) را ابن سینا طبیب و دانشمند ایرانی و یا بقول بعضیها بزرگمهر وزیر انوشیروان تهیه نموده‌است، و معتقدند که خوردن مهوه که دارای خردل هم هست از ابتلاء به بیماری پوستی (پیس) جلو گیری می‌کند.
Nan_Falazi_&_Mahwa.1
گویا کلمه «مهوه» یا «مهیاوه» در اصل از دو کلمه ماهی و آب مرکب بوده که (آوه) یا (أو) به گویش محلی بمعنای آب می‌باشد، یعنی آب و ماهی.

چند نکته در خصوص خوردن مهیاوه:

1-کسانی که مشکل پرفشاری خون دارن باید در خوردن مهیاوه احتیاط کنن.چون بخش زیادی از مهیاوه همان ممخ است که نمک بسیار دارد و نمک هم یکی از عوامل اصلی بالا رفتن فشار خون میباشد.
2-مهیاوه بسیار اشتها آور است.و از لحاظ دیگر چون این خصوصیت را دارد برای کسانی که قصد کم کردن وزن دارند اگر آن را در ابتدای روز به مقدار کم میل کنند باعث افزایش سوخت و ساز بدن میشود.
۳-کسانی که مشکل ریفلاکس (برگشت اسید معده به مری)دارند باید در خوردن مهیاوه جانب احتیاط را رعایت نمایند.

 single
اخبار مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
گلابی ، فریب بخور ! طرح ابلاغ الکترونیکی قضایی در میناب اجرا می شود هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است