منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۴ - ۱۷:۴۶
شناسه خبر: 264747
گروه :خبر
image591455

یک متخصص زنان و زایمان درخصوص علائم حاملگی مولار گفت: علائم این نوع مانندحاملگی مانند حاملگی‌های نرمال و درمواردی شدت یافته‌تر است. ابتدا علایم پریودی متوقف وحتی تست حاملگی نیز مثبت نشان داده می‌شود و مادر مانند حاملگی نرمال، حالت تهوع و استفراغ را با ویار شدیدتر دارد، حتی ممکن است مسمومیت‌های حاملگی همچون فشار خون بالا، علایم پُرکاری تیروئید، تپش قلب، تعریق و کم‌خونی و لکه‌بینی نیز دیده شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا؛ سوده رمضان‌پور جراح  و متخصص بیماری زنان و زایمان، بارداری ازنوع  تخمک پوچ یا نشکافده را متفاوت از حاملگی  بچه خوره  یا مول نام برد و گفت: در حاملگی مولار انتقال کروموزمی حین تشکیل تخم  به صورت مساوی انجام نمی‌شود. ‌وی در ادامه گفت:  وقتی که اسپرم‌ و تخمک با یکدیگر لقاح پیدا می‌کنند باید کروموزم‌ها به تعداد مساوی به تخم برسد و تعداد اسپرم‌های دریافت شده از پدر و تخمک مادر تعداد کروموزم یکسانی داشته باشند و اگر غیر این امر انجام شود مادر به حاملگی مولار یا  بچه خوره منجر شده است.

رمضان‌پور افزود: وقتی که تعداد کروموزوم‌ها فقط از اسپرم پدر دریافت شود، تخم بارور شده  منجر به دو نسخه کروموزم از پدر می شود و در اصل موجب  تشکیل نشدن جنین و قسمت‌های رویان شده و مول یا همان بچه خوره ایجاد می گردد و نمی تواند رشد اندام جنین و ادامه حیات داشته باشد  در نتیجه همچون  توده ای از وزیکول‌هایی که شبیه به دانه انگور است، تشکیل می‌شود که باید هرچه سریع‌تر و با تشخیص به موقع سونوگرافی می توان این عارضه را تشخیص داد وبا عمل کورتاژمکشی آن بافت‌ها را از رحم مادر خارج کرد.

این متخصص با بیان اینکه حاملگی مولار اقسام متفاوتی دارد تصریح کرد: مادری  که به حاملگی مولار مبتلا شده است  رحمش بزرگتر از حد معمول می‌شود و اگر از نوع تهاجمی باشد همان دانه‌های شبیه خوشه انگوری که که در رحم مادر تشکیل می‌شود، ممکن است به صورت تهاجمی کل بدن مادر از جمله ریه، کبد و مغز مادر را در گیر سازد که باید هر چه زودتر با شرح حال معاینه کامل دستگاه تناسلی و در صورت لازم رادیو گرافی، ام. آر .آ حتی اسکن مادر تشخیص وتحت  درمان قرار گیرد.

دکتر رمضان‌پور در خصوص  علایم حاملگی مولار اظهار کرد: علائم این نوع مانند حاملگی  مانند حاملگی های نرمال و در مواردی شدت یافته تر است. ابتدا علایم پریودی متوقف و حتی تست حاملگی نیز مثبت نشان داده می شود و مادر مانند حاملگی نرمال حالت تهوع و استفراغ را با ویار شدیدتر و در مواقعی نیز حتی ممکن است، مسمومیت های حاملگی همچون فشار خون بالا وعلایم پرکاری تیروئید،تپش قلب، تعریق و نیز کم خونی و لکه بینی به وجود آید که بعد از 6 هفته حاملگی مادر، سونوگرافی توصیه می شود که به تشخیص حاملگی سالم از غیر سالم برسیم .

و ی با توصیه بر اینکه باید مادران حاملگی خود را تا زیر 35 سال باید انجام دهند، گفت : بعد از سن 35 سال اختلات کروموزی ممکن است برای هر مادری پیش آید.

این متخصص بیماری زنان و زایمان  احتمال حاملگی مولار را در سنین بالای 45 سال و مادران نوجوان  زیر 18 سال عنوان کرد و ادامه داد: شانس حاملگی مولار در مادران  36 سال تا 40 سال دو برابر است و در سنین بالای 40 سال شانس حاملگی مولار ده برابر افزوده می شود.

رمضان‌پور ادامه داد: همچنین  و مادری که که سابقه ی یکبار حاملگی مولار داشته باشد احتمال حاملگی بعدی وی به بچه خوره  2 درصد است و مادری که دوبار به حامگی مولار منجر شده است احتمال 23 درصد در حاملگی جدید  وی است و حتی مادری که سابقه سقط جنین داشته است احتمال اینکه حاملگی بعدی به حاملگی مولار مبتلا شود را دارد.

وی با اشاره به مادرانی که از قرص های ال .دی به مدت طولانی استفاده می‌کنند گفت: همچنین مادرانی  که معتاد به سیگار هستند و یا اینکه  دارای کمبود ویتامین بتاکاروتن هستند احتمال  مبتلا به حاملگی مولار در آنها زیاد است.

این متخصص بیماری زنان و زایمان با توصیه به مادرانی که با کمبود ویتامین بتاکاروتن مواجه هستند، گفت: باید این گونه مادران کمبود ویتامین خود را با خوردن سبزیجات به مقدار زیاد و فلفل‌های دلمه‌ای که به رنگ زرد و قرمز مشاهد می‌شود دریافت کنند.

وی در پایان  به  بانوانی که  می‌خواهند در سن بالای 40 سال حامله شوند، توصیه کرد: با توجه به افزایش سن خود باید قبل از تصمیم به بارداری، تحت مراقبت و بررسی‌های لازم مانند اc حاملگی قرار گیرند تا با مشکلی مواجه نشوندو  در صورت  خطر در همان مرحله اول تشخیص و مورد درمان قرار بگیرند و همچنین با انجام دادن تمام آزمایشات در دوران حاملگی خود را از خطرات احتمالی دورکنند.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امام سجاد (ع)چراغ فروزان راه مردم است کودک کشی و نسل کوشی در یمن یک رخداد ظالمانه است دشمن در پی سلب معیار ما می توانیم از ملت ایران است/اقدامات انتظامی پلیسی باشد نه پلیس بازی خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان