منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۴:۳۰
شناسه خبر: 194332
گروه :خبر
IMG_20150616_184830

مدیر کل فرهنگ و ارشاد استان هرمزگان در مراسم یادمان استاد مارگیری گفت: موسیقی ما وارداتی نیست تولید انگشتان و ذهن خلاق همین هنرمندان است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از میناب جنوب، علیرضا درویش نژاد، مدیر کل فرهنگ و ارشاد استان هرمزگان در مراسم یادمان استاد غلام مارگیری در زادگاهش بخش بندزرک میناب گفت: امروز باید بپذیریم که استاد مارگیری آنچه را که رسالتش بود در صحنه موسیقی و هنر به یادگار گذاشت و رفتند.

وی بیان داشت: هنرهستی و عشق می آورد و اساس این عالم بر پایه عشق و هنر پایه ریزی شده است ما برای شدن و فهمیدن راهی به جز هنر و مستی درعشق که زاییده هنر است نداریم این یک نگاه علمی در حوزه های روانشناسی، عرفانی و اجتماعی است.

مدیر کل ارشاد هرمزگان با بیان اینکه یکی ازسردمداران حوزه هنر موسیقی غلام مارگیری است بیان داشت: این یک رسالتی است که ما ارزش های هنری امان را و هنرمندان ارزشمندمان را به جامعه درست بفهمانیم و معرفی کنیم.

درویش نژاد افزود: موسیقی ما وارداتی نیست تولید انگشتان و ذهن خلاق همین هنرمندان است زار در حوزه درمان های روحی و روانی نقش ارزنده ای دارد و تنها کسی که انگشت بر ابزار این موسیقی می زند می داند که چه سری در این موسیقی نهفته است برای همین است که موسیقی همزاد بشر است.

وی اظهار داشت: اگر ما نیاز به آب داریم موسیقی نیز به همان نسبت جز نیازمندی های بشر است به همان میزان که اثرات وزلالی آب زندگی می بخشد به همان میزان موسیقی نیز زندگی بخش است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد در خصوص احداث مجتمع فرهنگی در روستای بندزرک و به نام استاد مارگیری خاطر نشان کرد:ما پیگیر آن هستیم که مجتمع فرهنگی هنری روستایی را در این منطقه با تخصیص اعتبارات لازم انجام دهیم تا یاد و خاطره این استاد همیشه در این روستا ماندگار بماند.

در ادامه استاد علی رضایی استاد حوزه موسیقی و تئاتر استان هرمزگان غلام مارگیری را یکی از اساتید کهنه کار در عرصه موسیقی دانست و گفت: استاد مارگیری از نسخه های منحصر به فرد موسیقی بود.

وی با اشاره به جایگاه موسیقی هرمزگان در جهان افزود: این را به جرات عرض می کنم که در هیچ جای کره زمین ظرفیت موسیقی هرمزگان را ندارد، هر جای این کره خاکی را که بنگریم موسیقی منحصر به فرد خود را دارد اما در این خطه از زمین هر فصلی از موسیقی را که بنگریم صفحه جدیدی از این فضا برای ما باز می شود.

وی بیان داشت: از نظر اقلیمی موسیقی استان هرمزگان به سه بخش دشت، دریا و کوهستان تقسیم می شود که در دل این سه اقلیم موسیقی آیینی و سنتی شرایطی پیدا می کند که در هر جغرافیایی باید به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گیرد.

رضایی با اشاره به اینکه سرزمین هایی مانند هرمزگان کمتر در کانون توجه قرار گرفته اند اظهار داشت: از نظر ارائه اسناد مکتوب در استان هرمزگان بویژه در امر موسیقی که نیاز به ثبت و نت نویسی دارد دست ما خالی است و این ظرفیت ها باید با ثبت به مردم شناسانده شود و این جای تاسف دارد که داده های خودمان را مفت و مجانی به دیگران بسپاریم.

وی افزود: در موسیقی آیینی ابزاری استفاده می شود که با ما حرف می زنند ، موسیقی تنها برای این نیست که لحظات شادی را برای ما بوجود بیاورد ما با موسیقی زندگی می کنیم برای همین در داستان ها و مثل هایمان موسیقی جریان دارد.

وی با بیان اینکه نباید بگزاریم صدای گیرا و ماندگارمارگیری به فراموشی سپرده شود اظهار داشت: امروز استاد مارگیری در کنار ما نیست اگر چه صدای ماندگار آن در بین ما همیشه است اما یادمان باشد که خیلی افراد دیگر هستند که اگر پای صدای اینها بنشینیم لرزه بر اندام ما می اندازند.

استاد حوزه موسیقی در پایان از مدیر کل فرهنگ و ارشاد استان هرمزگان خواستار تدوین دائره المعارف استان هرمزگان شد و خاطر نشان کرد: قدر این موسیقی را باید بدانید امروز جناب مارگیری در عرصه موسیقی کاری کردن کارستان ، امروز در گوشه و کنار مملکت ما قدر این هنرمند بزرگ موسیقی را می دانند و نامش را به دیده و دل می گزارند.

لازم به ذکر است این مراسم با حضور دکتر مریم قرصو پژوهشگر موسیقی اقوام جهانبخش رئیس انجمن موسیقی استان بخشدار بخش، مدیران، هنرمندان،اساتید هنر و موسیقی استان و شهرستان در بخش بندزرک میناب زادگاه این مرحوم برگزار گردید.

 

انتهای پیام/

 single
اخبار مرتبط :
لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آغاز رزمایش پدافند غیرعامل در شرق هرمزگان برگزاری رزمایش پدافند غیر عامل در میناب/ تصاویر برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است