منتشر شده در تاریخ: شنبه ۰۳ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۶:۲۱
شناسه خبر: 272023
گروه :خبر
image240278

کارزار حمایت از دمکراسی بحرین در نامه ای به حامیان مالی اصلی فیفا در مورد تلاش شیخ سلمان برای تصاحب کرسی ریاست نهاد حاکم بر فوتبال جهان، نگرانی هایی را مطرح کردند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا نامزد جدی جانشینی سپ بلاتر در انتخابات اسفند ماه محسوب می شود، اما موسسه حقوق بشر و دمکراسی بحرین تاکید دارد که شیخ سلمان هنوز باید به سوالاتی در مورد نقش خود در مجازات باشگاهها بعد از قیام سال 2011 در این کشور، پاسخ بگوید.

براساس گزارش خبرگزاری رسمی بحرین، شیخ سلمان اذعان کرده است که از او خواسته شد ریاست یک کمیته حقیقت یاب برای بررسی نقش فوتبالیست ها و ورزشکاران را در این قیام به عهده بگیرد. اما وی گفت این کمیته هیچ گاه به طور رسمی تشکیل نشد.
موسسه حقوق بشر و دمکراسی بحرین در نامه ای به شرکت های کوکاکولا، مکدونالد، ویزا، آدیداس، بادویزر، گازپروم و کیا اظهار داشت که فدراسیون فوتبال بحرین که شیخ سلمان در آن زمان ریاست آن را به عهده داشت، شش باشگاه را به دلایل سیاسی تعلیق و مجازات کرده است.
سید احمد الوادایی از اعضای این موسسه گفت: ما امیدواریم حامیان مالی فیفا نامه ما را بطور کاملا جدی بررسی کنند و بلافاصله پاسخ مقتضی به آن دهند. شیخ سلمان رهبری مجازات سیاسی باشگاهها را به عهده داشت.
وی گفت: کوکاکولا خواستار فیفا پاسخگو شده است. آنچه در بحرین رخ داد یک علامت سیاه در تاریخ آن است و شیخ سلمان برای نقشی که ایفا کرده است باید پاسخگو باشد.
شش باشگاه در نامه ای که گاردین آنها را رویت کرده است، از فدراسیون بحرین خواسته بودند دیدارهای آنها به دلایل امنیتی با توجه به شرایط امنیتی کشور به تعویق بیفتد. این باشگاهها بعدا مجازات شدند و دو باشگاه به دسته پایین تر سقوط کرد.
براساس ، گزارشی که آوریل 2011 در تارنمای خبرگزاری بحرین منتشر شده است، شورای اجرایی فدراسیون بحرین بر اهمیت فعالیت براساس تصمیم های کمیسیون تحقیق در مورد همه کسانی که رهبری و پادشاهی بحرین را رنجاندند و محروم کردن همه کسانی که شرکت آنها در این رویدادها ثابت شده است شامل مسئولان، داوران و اعضای کمیته های فدراسیون بحرین تاکید کرده است.
شیخ سلمان در سال 2013 با حمایت بلاتر به ریاست کنفدراسیون فوتبال آسیا رسید. او بعد از کنار رفتن میشل پلاتینی از رقابتهای انتخاباتی فیفا تصمیم گرفت نامزد این سمت شود.
فیفا اذعان کرده است که بحران فساد به امور مالی این نهاد ضربه زده است و حامیان مالی جدید تمایلی به همکاری با فیفا ندارند.
نیکلاس مکگیهان پژوهشگر دیده بان حقوق بشر گفت: در دورانی که فیفا بزرگترین بحران تاریخ خود را تجربه می کند، به نظر می رسد انتصاب مردی که ظاهرا مسئول مجازات باشگاههایی است که به یک رژیم آدمکش وفاداری خود را نشان نداده اند، یک خودکشی سازمانی است.
شیخ سلمان همواره اتهام دست داشتن در شناسایی بازیکنانی را که به علت شرکت در راهپیمایی ها زندانی و شکنجه شدند، رد کرده است.
خبرگزاری آسوشیتدپرس در سال 2011 گزارش داد که بیش از 150 ورزشکار، مربی و داور که از طریق عکس های راهپیمایی هایی شناسایی شده بودند، به زندان افتادند.
شیخ سلمان هفته گذشته با رد این اتهامات گفت: برخی دستور کاری دارند، اما تلاش برای پاسخ دادن به آنها تلف کردن وقت است و فکر می کنم این کار قبلا توسط نهادهای مورد نظر در فیفا و ای اف سی انجام شده است.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است