منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۴
شناسه خبر: 275204
گروه :خبر
273191_991

بندرعباس شهری است که دریا و ساحلش مهمترین شاخص جذب گردشگر محسوب می‌شود، این در حالی است که با وجود موش‌ها و لانه کردنشان بین سنگ‌های ساحلی، دریا جذابیتش را برای گردشگرانی که بندرعباس را برای گذران تعطیلات خود انتخاب کرده‌اند از دست داده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، بندرگاه صیادی بندرعباس در داخل شهر بندرعباس قرار دارد که از دو موج شکن از نوع سنگی با جداره شیبدار و شامل دو بازوی اصلی و فرعی و احداث راه آسفالته روی هر یک از بازوهای موج شکن و احداث دایک سنگی در حال اجراء می باشد.

ساخت موج‌شکن‌ها و بندرگاه‌های متعدد در بندرعباس باعث تضعیف جریان کرانه‌ای آب شده است که نقش آن اختلاط آب‌های کم عمق ساحلی با آب‌های عمیق دور از ساحل است.

این پدیده را باعث ماندگاری آلودگی و پائین آمدن توان پالایش آلودگی در ساحل دریا عنوان کرد.تغییر الگوهای جریان، موج و جزر و مد و تغییر شکل فرمایش و نهشت رسوبات، عدم توجه به شیب ساحلی و استفاده از مصالح نامرغوب بدون توجه به دانه‌بندی رسوبات ساحلی و تشکیل پشته‌های جدید از عمده مشکلات پیش آمده در پیشروی‌های اخیر در دریا و ساخت موج شکن‌های متعدد در ساحل بندرعباس است.

موج شکن های شکل پذیر یکی از انواع موج شکن ها می باشند که طراحی آن بر مبنای دراز مدت سازه تحت تاثیر موج طرح صورت می گیرد. این تیپ از موج شکن ها در اثر تاثیر نیروی امواج دریا، شکل هندسی آنها تغییر می نماید، که پس از تغییر شکل اولیه موج شکن به حالت پایدار مورد نظر طرح می رسد. با توجه به جدید بودن این نوع موج شکن ها برای طراحی احتیاج به اطلاعات تجربی درباره نحوه عملکرد درازمدت سازه می باشد.

متاسفانه این موج شکن ها در بندرعباس که هم جنبه ی زیبایی دارد و هم کاربردی، برای شهروندان معضلی آفریده که حتی با آرامش هم به دیدن دریا و ساحل نمی توانند بروند. این روزها زیبایی های ساحل بندرعباس با وجود موش هایی که بی هیچ ترسی از انسان در ساحل جولان می‌دهند کمرنگ‌ تر شده و چهره ناخوشایندی به ساحل بخشیده است موش هایی که اگر برایشان فکری نشود آرامش را از تن کسانی که برای رفع خستگی به ساحل پناه برده‌اند، می‌رباید. این موج شکن ها لانه ی موش ها و گربه هایی شده که ناقل بسیاری از بیماری ها هستند و از لوله های فاضلاب به زیر سنگ های موج شکن ها می آیند و بیماری های خطرناکی را برای ما به ارمغان می آورند و همچنین محیطی شده برای بعضی از شهروندان برای ریختن و پنهان کردن زباله هایشان در زمان تفریح.

موش حیوانی موذی و انتقال دهنده‌ی بیماری‌های مختلف به انسان بوده و بدیهی است وجود آنها در محل زندگی انسان ها تهدیدی جدی بر سلامت جامعه محسوب می‌شود. جونده‌ای که علاوه بر انتقال بیماری تاکنون با جویدن سیم ها و ریشه‌های درختان و در برخی موارد حمله به انبارهای مواد غذایی ضربه‌هایی جدی به زیر ساخت های شهری وارد کرده است.

شهرداری همواره طرح اجرایی مبارزه با موش را به عهده‌ دارد تاکنون در این امر کوتاهی مشهودی داشته و عدم پاک سازی و سالم‌سازی محیط شهری در بندرعباس وعدم نظارت در جمع‌آوری و دفع بهداشتی زباله‌ها در این شهر باعث نشر و نمو و انتشار موش‌ها شده است. عدم نظارت شهرداری و توجه نکردن به نظافت این موج شکن ها و عدم رعایت استاندارد سازی سازه های موج شکن ها این بلعث وجود این مشکلات شده است.

یکی از مهمترین متولیان اجرای این طرح مرکز بهداشت است که باید با اعلام همکاری با شهرداری، موش‌ها را از بین ببرند. سازمان فضای سبز هم به کمک این ارگان ها بیاید و اقدام به تله گزاری و از بین بردن موشها از طریق سم کند.

نداشتن سیستم دفع مناسب فاضلاب و دفع نادرست آن بخصوص در دریا، نیز ازعوامل ازدیاد موش در شهر بندرعباس است.

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آغاز رزمایش پدافند غیرعامل در شرق هرمزگان برگزاری رزمایش پدافند غیر عامل در میناب/ تصاویر برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است