منتشر شده در تاریخ: شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۰
شناسه خبر: 367337
گروه :خبر
3243

اجرای بهتر قوانین موجب کاهش خسارت های مادی و معنوی می شود که به کرات پرپر شدن جوانان و داغدار شدن خانواده های بسیاری را به نظاره نمی نشستیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از جهانگیریه، گره زدن بی توجهی، ناآگاهی و بی مبالاتی، به تقدیر و عدم بازنگری در رفتار خطرساز و درس نگرفتن از حوادث و عدم چاره جویی برای کاهش تلفات، نبود ضمانت کافی اجرایی قانون و نادیده گرفتن بایدها و نبایدها، متأسفانه نه تنها خسارات دیرجبران را به جامعه تحمیل می نماید که عواقب تأسف برانگیز را در پی داشته و دارد.

در جوامع پشرفته با وضع و اِعمال قوانین عاقلانه ی مترقی و فراهم نمودن بستر لازم و ضمانت اجرایی حداکثری آن، شاهد رفتار عاقلانه تر و عوارض و تلفات کمتر در بسیاری از زمینه ها بخصوص در رانندگی هستیم اما متأسفانه به کرات پرپر شدن جوانان بسیاری را به نظاره نشسته ایم بی اندکی تدبر و تأمل!

اگر زمینه و ضمانت اجرای بهتر قوانین موجود هم فراهم می گشت شاهد خسارت های مادی و معنوی کمتری می بودیم، فروغلتیدن دیروز نوجوانی در دامان خاک و اکتفای عموم شهروندان به ابراز تأسف صرف و ابراز همدردی که حسی زیبا و ستوده است اما ای کاش عزم مردم و مسئولین را در توجه و التفات بیشتر به رعایت قانون و فراهم نمودن بستر لازم برای اجرای آن میسر می نمود، مدارس ما، بخصوص پسرانه نقش مؤثر آموزشی، تربیتی خود را نشان داده اند‌! ای کاش حداقل در عمل به متربیان خود می فهماندند که در استفاده از موتورسیکلیت به عنوان بی دفاع و پرخطرترین وسیله ی نقلیه، رعایت قانون و استفاده از کلاه ایمنی نه برای رهایی از مأمورین راهنمایی و رانندگی و مانع از جریمه شدن، که برای حفاظت از جان خود و رسیدن سلامت به مقصد است!

در طرف دیگر این تراژدی حساسیت و واکنش های کدخدامنشانه بعضی از مردم و ذی نفوذان به اعمال قانون و انجام وظیفه ی مسئولانه ی مأمورین راهنمایی رانندگی است که بیشتر اوقات به گیر دادن تعبیر و مصطلح شده است با واکنش های تند و بازدارنده! غافل از اینکه دوگانگی در رعایت و اعمال قانون موجب لوث شدن و کاهش اعتبار هنجار و تشویق و ترویج ناهنجاری خواهد بود، از طرفی دیگر چگونه ممکن است در مواردی راننده ای بخاطر نبستن کمربند ایمنی و یا روشن نشدن یکی از چراغ ها در شهر با جریمه روبرو بشود اما موتوری چهارترکه، حتی اتباع بیگانه و یا نوجوانی فاقد گواهینامه نادیده گرفته بشوند! جالبتر اینکه زمانی که راننده ای برای نجات از جریمه در حال چانه زنی با مأمور قبض بدست در خیابان هست، موتور سوران بدون رعایت قانون و حداقلِ موارد ایمنی، تماشا کنان و براحتی از کنار این صحنه راحت می گذرند و شاید در دل خود به ریش قانون هم بخندند!

چه می شد اگر همانند جاهایی که حفظ جان، سلامت جسم و روان شهروندان که اولویت دار است، ما هم شاهد قانون شکنی آشکار نباشیم، آیا در حادثه ی دیروز اگر از کلاه ایمنی استفاده شده بود شاهد داغدار شدن خانواده ای می بودیم؟! چه ارگان، نهاد و یا مسئولی متولی این امر است که این وسیله ی مفید به خطری برای ستاندن جان راکب و یا بی سرپرست ساختن خانواده ای تبدیل نگردد و کسانی که تصدیق و گواهینامه استفاده از آن را ندارند به خود اجازه ی دهن کجی آشکار و بی اعتنایی به قانون را ندهند!

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123 Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تمدید قانون داماتو؛ نقض آشکار برجام است/ کمیته نظارت بر برجام محکم در برابرخلف وعده طرف مقابل بایستد آمریکا با نقض برجام بار دیگر دشمنی خود با ایران را اثبات کرد / استکبار بداند که برجام برای ما مقدس نیست/ وادادگی دولت با عزت انقلاب اسلامی سازگاری ندارد اگر برجام را نقض کنند آن را به آتش می کشیم/ تربیت دانشجوی انقلابی در دانشگاه ها یک ضرورت است افزایش ۲۰ درصدی سهم حمل و نقل ریلی/ رشد ۸۲ درصدی تخلیه و بارگیری کانتینری در هرمزگان شهدا مدافعان همیشگی انقلاب اسلامی ایران هستند/ حضور شهیدان گمنام در سواحل نیلگون خلیج فارس نشان دهنده ثبات و امنیت است امام رضا(ع) در ایران باعث تقویت پیوند بین امت با ولایت شده است/ علمای اهل سنت امام رضا(ع) را معدن علم و عرفان می دانند تشییع پیکر ۲ شهید گمنام در بخش بندزرک+ تصاویر شهدای گمنام را شهدای خوشنام بنامیم/ مردم ایران در راه انقلاب ثابت قدم مانده اند نگرانی مردم بشاگرد از بی توجهی مسئولان /برخی مایل نیستند بشاگرد امام جمعه داشته باشد ایران نقطه عطف جهان اسلام است/ بدترین نقض حقوق بشر در آمریکا رخ می دهد/ داعش برگرفته از پلیس آمریکا است