منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۹
شناسه خبر: 318280
گروه :خبر
572968

اعتیاد به مواد مخدر یکی از مهمترین معضلات اجتماعی هرمزگان است که عوارض ناشی از آن را به عنوان تهدیدی جدی برای جامعه محسوب شده و موجب رکود اجتماعی در زمینه های مختلف می گردد، متاسفانه اعتیاد به مواد مخدر زمینه را برای سرقت های عادی و بالا رفتن طلاق در جامعه استان هرمزگان فراهم کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ کشف مواد مخدر درمناطق مختلف استان و تبعات ناشی ازآن ، بیانگر این است که این جرم سرمنشاء بسیاری ازجرم ها، قانون شکنی ها و نابهنجاری های دیگر درهرمزگان است. با توجه به متمایل شدن پدیده قاچاق به سمت دریا و با توجه به وجود بیش از یک هزار کیلومتر مرز آبی در هرمزگان این استان در رأس مبارزه با قاچاق قرار گرفته است.

 

 

اعتیاد به مواد مخدر یکی از مهمترین معضلات اجتماعی که عوارض ناشی از آن را به عنوان تهدیدی جدی برای جامعه محسوب شده و موجب رکود اجتماعی در زمینه های مختلف می گردد .

 

 

هر مواد خام یا ساخته شده که داراى عناصر تحریک کننده یا تسکین دهنده که در غیر موارد طبى یا صنعتى بکار برده شود و استعمال این مواد شخص را به مداومت و عملی شدن ومعتاد شدن بکشاند و ضررهایش بالاى افراد اجتماع چه از نگاه جسمى یا روحى ویا اجتماعى ظاهر گردد مواد مخدر گفته مى شود. ضعف ایمان ، نداشتن تحمل در مقابل مشکلات ، ضعیف بودن پیوند عاطفی در بین اعضاء خانواده و همچنین ارتباط با دوستان نامناسب و ناباب از مهم ترین علل گرایش افراد به مواد مخدر می باشد.

 

 

وجود باورهای اعتقادی غلط در حوزه مواد روان گردان، پائین بودن سطح آگاهی خانواده ، جوانان و نوجوانان از عواقب سوء مصرف مواد مخدر و عدم آشنایی خانواده ها از مهارت های زندگی به ویژه نوع رفتار و ارتباط با فرزندان از عوامل گرایش به مواد مخدر صنعتی شده است.

 

 

دستگاههای متولی باید بصورت میدانی از محلات شهر بازدید و نسبت به رفع مشکلات احتمالی از جمله اصلاح بافت فرسوده اقدام نمایند. مسئولان فرهنگی با جدیت بیشتر ، نسبت به آگاه سازی و اطلاع رسانی از طریق رسانه ملی و با ساخت برنامه های مختلف را در بین اقشار جامعه در قبال این پدیده شوم اهتمام داشته باشند . صدا و سیما نیز باید برنامه های بیشتر و موثرتری در زمینه مبارزه با این پدیده تولید و پخش کند. برای مبارزه با این پدیده باید تمام دستگاه‌های و نهادهای اجرایی به همراه مردم وارد کار شوند.

 

 

این اختاپوس هراس آور، قدرت اندیشه، نوآوری، پشتکار، کوشش و سازندگی را در انسان ‏ها به ویژه نسل جوان جامعه از بین می برد و بنیان خانوادگی و اعتقاد دینی آنان را به نابودی می ‏کشاند.‏ جالب اینجاست که اشتباهات و باورهای غلط از کلمه اعتیاد شروع می شود. اکثر مردم اعتیاد را یک عادت می دانند مانند عادت به مصرف چای ، یک ماده غذایی خاص ، عادت به سبک لباس و پوشیدن لباس خاص، مواردی از این قبیل.

 

 

اعتیاد ازحالت سنتی مثل مصرف تریاک و حشیش به صنعتی از قبیل شیشه، کراک ، قرص های روان گردان وغیر گسترش پیدا کرده ولی هنوز در پاتوق های شبانه و مهمانی ها در این استان رونق خود دارد و به عنوان تفریح در مجالس خصوصی وحتی عروسی ها دایر است. مواد مخدردر استان هرمزگان براحتی قابل دسترس است و به جز برخی خانواده ها که در ارتباطات اجتماعی رعایت می کنند کمتر خانواده ای است که ازاین حثیت آسیب ندیده و یا با آن درگیر نباشد.

 

 

متاسفانه اعتیاد به مواد مخدر زمینه را برای سرقت های عادی و بالا رفتن طلاق در جامعه استان هرمزگان فراهم کرده است. باید با انجام کارهای فرهنگی وتقویت باورهای دینی مردم و تدارک برنامه های مناسب آموزشی در محیط های دانشگاهی، محل کار و محلات در راستای از بین بردن پدیده شوم اعتیاد گام برداریم.

 

 

اعتیاد نوعی بیماری مغزی مزمن، پیشرونده و عود کننده است که باعث می شود با وجود پی آمدهای ناگوار مصرف مواد، فرد معتاد باز هم برای به دست آوردن یا مصرف مواد مخدر خود را به هر دری بزند. اعتیاد از آن جهت بیماری محسوب می شود که مصرف مواد مخدر، ساختار مغز و نحوه فعالیت آن را تغییر می دهد.

 

 

تغییراتی که بر اثر مصرف مواد مخدر در مغز انسان به وجود می آید ممکن است پایدار و بلند مدت باشد و به ایجاد رفتارهایی زیانبار منجر شود.

 

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است