منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۵ - ۷:۱۵
شناسه خبر: 364844
گروه :خبر
%d9%85%d9%88%d9%86%d8%b3%d8%a7%d9%86

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش وضع و اصلاح مقررات پولی و بانکی به‌روز و مترقی ناظر بر مناطق آزاد را بستر و لازمه بهبود فضای کسب و کار این مناطق در جهت توسعه و ارتقای نقش‌آفرینی آنها در اقتصاد کشوردانست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از کیش پرس، علی اصغر مونسان در مراسم افتتاحیه هشتمین نمایشگاه معرفی فرصت های سرمایه گذاری کشورو سومین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک، بیمه و خصوصی سازی گفت: فضای اقتصاد کشور در مسیر رشد و توسعه امروز، در برهه تاریخی و سرنوشت سازی قرار گرفته است، در سالی که رشد اقتصادی جهان بدلیل بروز برخی رویدادهای تنش زای سیاسی روندی کاهشی داشته است، ایران پس از برجام، رشد نزدیک به 5 در صدی را تجربه می کند که با سیاست های اقتصادی بلند مدت باید به 8 در صد برسد.

وی با بیان اینکه  در چند سال گذشته تحریم‌ها علیه صادرات نفت ایران، در آمد کشور را با کاهش ورود ارز خارجی، به میزان 30 در صد تا پایان سال 2012 تنزل داده است افزود: تحریم ها فروش نفت را از میزان ۲.۵ میلیون بشکه در سال۹۲ به زیر یک میلیون بشکه کاهش داد.

مونسان اظهار کرد: اقتصاد نفتی که بواسطه اعمال تحریم ها بیش از 160 میلیارد دلار لطمه دیده بود، در اواسط سال 2013 با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید جانی دوباره یافت و با تولید و صادرات نفت بیش از ۲ میلیون بشکه ای و تحکیم سیاست پولی، نرخ تورم آن از 45 درصد به 16.3 در صد کاهش یافت.

وی ادامه داد: پس از تصویب برجام بیش از چهار هزارLC و اعتبار اسنادی گشایش یافته و پنج میلیارد دلار بدهی یک شرکت اماراتی ،دو میلیارد دلار بدهی شل و شش میلیارد دلار وجوه ایران نزد هند به تدریج به کشور بازگشت و ۴۰ میلیارد  دلار خطوط اعتباری در اختیار جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت و بیش از سه میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی مستقیم در کشور عملی شده است.

 ایران، رتبه سوم جذب سرمایه گذاری خارجی درخاورمیانه

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به گزارش یکی از منابع اقتصادی بین المللی در خصوص سرمایه کذاری های جذب شده در کشور،یادآور شد: ایران در سه ماهه اول سال 2016 بیش از  22 مورد سرمایه‌گذاری خارجی جذب کرده که بالا‌ترین رقم جذب سرمایه‌گذاری خارجی از سال 2003 تا کنون است که از لحاظ ارزش چهار و نیم میلیارد دلار بوده و پیش‌ بینی شده است و این رقم تا پایان سال به 8 میلیارد دلار نیز افزایش پیدا کند.

مونسان تاکید کرد: این تحولات ایران را از رتبه 14 به رتبه سوم جذب سرمایه‌ گذاری خارجی در خاورمیانه ارتقاء داده است.

وی مزیت این سرمایه‌گذاری ها را مستمر بودن آن خواند و افزود: چرا که خیلی از طرح‌ها به صورت فاینانس و  BOT بوده که پس از 3 یا 4 سال به اتمام می‌رسد. در واقع اینها واقعیاتی است که باید به آن توجه داشت و استعداد ذاتی کشور و همچنین توان دولت در افزایش رشد اقتصادی را بر اساس این آمارها مورد بررسی قرار داد.

مونسان با تاکید بر اینکه هنوز اقتصاد کشور تحت تاثیر تحولات جهانی قرار دارد اظهار کرد: ولی درکوتاه مدت با توجه به رشد مطلوب تجارت و در آمدهای ناشی از افزایش صادرات نفتی، آزاد سازی دارایی های بلوکه شده، سهولت در روابط تجاری و مالی بین المللی و تعدیل انتظارات مصرفی و سرمایه گذاری پس از اجرای بر جام, اقتصاد کشورجانی تازه گرفته است.

وی با اشاره به اینکه ثبات سیاسی ایران در منطقه و جذابیت های سرمایه گذاری در حوزه های نفت و گاز تضمینی برای ادامه رشد اقتصادی کشور است ابراز کرد: باید دیگر حوزه های اقتصادی کشور نیز تحت تاثیر فضای مثبت تجاری و بازرگانی کشور بتدریج جذابیت هایی برای سرمایه گذاران خارجی ایجاد کنند.

رئیس هیئت مدیره سازمان منطقه آزادکیش تصریح کرد: آنچه که باید در داخل کشور برای توسعه فضای کسب و کار مورد توجه قرار گیرد اعمال روش های نوین و ایجاد اصلاحات در بانک ها و بازار سرمایه داخلی است.

وی با اشاره به اینکه سیستم بانکی کشور بر پایه بانکداری اسلامی استوار شده است بیان کرد: به نظر می رسد راهکار رونق بازار کشور از طریق تامین منابع بانکی، باید بر اساس ساختارهای این نوع بانک باشد.

مونسان ادامه داد: بر اساس آمارهای موجود تعداد بانکهای اسلامی در دنیا ظرف سالهای 1997 تا 2004 از 176 به 267 بانک رسیده است و در همان سال دارایی بانکهای اسلامی با نرخ رشد سالانه 5/23 در صد، از مرز 260 میلیارد دلار گذشت. این بدین معناست که قوانین اسلامی‎‎‎ مانعی در راه ‎‎توسعه بانک‌های‎اسلامی و توسعه بازار کسب و کار نیست.

به گفته این مقام مسئول در سازمان منطقه آزاد کیش تحول نظام بانکداری در کشور و اسلامی کردن نظام بانکداری کشور به شیوه صحیح و کارشناسی شده می‌تواند، منجر به کار آیی نظام بانکی و در نهایت رشد و توسعه اقتصادی شود و این پیاده‌ سازی نیازمند مطالعات دقیق و برنامه‌ریزی گسترده است.

وی افزود: مناطق آزاد نیز با حرکت در مسیر صحیح خود می توانند به الگویی عینی در روابط بین الملل تبدیل شوند.

مونسان تاکید کرد: مناطق آزاد می توانند با سیاست های اقتصاد مقاومتی تبیین شده از سوی رهبر معظم انقلاب و تصریح شده در اهداف بلند مدت کشو، انتقال فناوری های پیشرفته، گسترش و تسهیل تولید، صادرات کالا و خدمات و تامین نیازهای ضروری و منابع مالی در اولویت برنامه های توسعه مناطق آزاد قرار داده شده است.

وی در ادامه بیان کرد: وضع و اصلاح مقررات پولی و بانکی به روز و مترقی ناظر بر مناطق آزاد، ,بستر و لازمه بهبود فضای کسب و کار این مناطق در جهت توسعه و ارتقای نقش آفرینی آنها در اقتصاد کشورمان است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش خاطر نشان کرد: برخور داری مناطق آزاد از ابزار قانونی توسعه یافته, تاثیر بسزایی در بهبود عملکرد مناطق آزاد در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی و در خصوص ایجاد زمینه ورود بنگاه های خارجی و تسهیل تعاملات تجاری بین المللی با رویکرد صادرات گرا خواهد داشت.

هشتمین نمایشگاه معرفی فرصت های سرمایه گذاری کشور و سومین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک، بیمه و خصوصی سازی شامگاه دوشنبه با حضور معاون وزیر اقتصاد و رئیس سازمان خصوصی سازی در مرکز همایش های بین المللی کیش آغاز به کارکرد.

این نمایشگاه که از رویدادهای بزرگ اقتصادی کشور به شمار می رود که با گردهم آوری بزرگترین شرکت های سرمایه گذاری خصوصی در بخش های مختلف اقتصادی کشور مانند بانک ها و موسسات مالی، بیمه، بورس، و شرکت های فعال در حوزه های نفت و گاز، انرژی، گردشگری، صعنت و معدن، مسکن، و دیگرحوزه اقتصادی  توانسته است فضایی مناسب برای آشنایی با فرصت های سرمایه گذاری در کشور در اختیار بخش های خصوصی و سرمایه گذاران داخلی وخارجی قرار دهد.

معرفی فرصت های سرمایه گذاری کشور، معرفی توانمندی ها و دستاوردهای شرکت های فعال در بخش های اقتصادی، جلب سرمایه گذاری های مالی داخلی و خارجی ، ارائه الگوهای نوین تامین مالی، افزایش ظرفیت رقابت بازار پول و سرمایه ها با سرمایه های خارجی مشابه،  بررسی مسایل و مشکلات در مسیر سرمایه گذاری، معرفی دستاوردهای بازار سرمایه، پول و بیمه، اشنایی با فضای پساتحریم از جمله اهداف برگزاری نمایشگاه ” کیش اینوکس 2016″عنوان شده است.

انتقـال تجربیـات و دانـش بیـن المللـی بـازار سـرمایه بـه نهادهـای مالـی داخلـی، معرفی خدمات نوین بانکی در حوزه بازار پول کشو، معرفی خدمات نوین بیمه‌ای ومعرفی ظرفیت‌های بخش انرژی کشور به عنوان بخشی ازمهمترین صنایع پیشرو شامل صنایع بالادستی و پایین‌دستی از دیگر مزایای برپایی این نمایشگاه است.
هشتمین نمایشگاه معرفی فرصت های سرمایه گذاری کشورو سومین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک، بیمه و خصوصی سازی با مساحت 20 هزار مترمربع ، 10 تا 13 آبان ماه از ساعت 17 تا 22 در حال برگزاری است

این نمایشگاه شامگاه دوشنبه با حضور میرعلی اشرف عبدالله پوری حسینی معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل سازمان خصوصی سازی کشور ، شاپور محمدی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، پیمان قربانی معاون اقتصاد بانک مرکزی ایران ، علی اصغر مونسان مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش، جمعی از معاونان و مدیران و فعالان حوزه اقتصادی دولتی و خصوصی کشور آغاز به کار کرد.

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123 Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاف بین سازمان منطقه آزاد و شهرداری مانع پیشرفت پروژه های قشم است گلایه مندی شهروندان بندرعباسی از تاریکی خیابان های جدید احداث بازهم منتظرگلابی های باغ برجام باشیم ؟ قایم شدن نجومی بگیران زیرتخت پادشاهی روحانی ! تکرار تراژدی غرق شدگی در سواحل قشم داغی بر دل خلیج فارس کابوتاژ یک میلیون تن کالای غیر نفتی درکیش/ تردد سه هزار مسافر در سال جاری برجام برنامه ای بود تا به دنیا بفهمانیم امریکا قلدر و بی منطق است برداشت ۱۵۰۰ تن میگو در فصل صید/ اشتغال زایی بیش از ۱۸۰ صیادهرمزگانی مخترع جوان رودانی موفق به کسب عنوان نائب قهرمانی مخترعان جهان شد+تصویر برجام نتیجه بی توجهی مسئولان به هشدارهای رهبر انقلاب است/ آمریکا پاسخ عهد شکنی نسبت به مردم ایران خواهد گرفت