منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۶:۰۹
شناسه خبر: 291655
گروه :خبر
1162209881_masjede-khodadad-lenge

برای دیدن یک برج کج با انحراف ۴ درجه حتما باید به ایتالیا بروید و برج پیزا را با ۵۶ متر طول ببینید اما ؛ منار کج مسجد ملک بن عباس بندرلنگه با حدود ۳ درجه انحراف به جانب شمال شرقی و طول یکی از یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از مروارید نیوز؛ منار یا همان «میل قبل از اسلام» یکی از ساز های معماری ایرانیه که معنی لغویش محلِ نور و آتشه (نار در زبان عربی)‌ و برای راهنمایی مسافران ساخته می شده بعد از هجوم عربها به ایران مناره ها تغییر کاربری داده و تبدیل شدند به جایی برای گفتن اذان و اسمشان شد؛‌ موذنه و اگر ۲ تا بودند؛‌ گلدسته می نامند.

 

برای دیدن یک برج کج با انحراف ۴ درجه حتما باید به ایتالیا بروید و برج پیزا را با ۵۶ متر طول ببینید اما ؛ منار کج مسجد ملک بن عباس بندرلنگه با حدود ۳ درجه انحراف به جانب شمال شرقی و طول یکی از یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است.

 

 

مناره کج مسجد ملک بن عباس در سال ۱۳۵۰
Mosque-Malekebne-Abbas-5

 

بنای اولیه مسجد ملک بن عباس در زمان تیموری پایه ریزی شده بود که ۲ بار در زمان صفوی و قاجاریه بازسازی شده در سال ۱۲۳۷ ه خورشیدی محمد بن عباس بحرینی دستور داد در همان مکان قدیمی مسجدی برای اهالی و آقا سید محمد عالم شرف البحرانی از مجتهدین شیعه ساخته شود. البته آرامگاه سید محمد عالم (مرگ ۱۳۱۹ ه ق) همجوار مسجد است.

 

تصویری از جبهه شمالی مسجد ملک بن عباس در سال1350

Mosque-Malekebne-Abbas-3

 

ساخت مسجد توسط استاد محمد نامی (معمار مناره های بارگاه امام علی (ع)) به صورت مسجد یک ایوانی با قوس ها و طاق های دو ابرویی با سبک هندی شروع می شود.

شبستان مسجد دارای یک ردیف ستون است که ۶ عدد از ستون ها در داخل و ۲ ستون در دو جانب قرار دارد ، پا ستون ها مستطیل شکل و به ابعاد ۹۵ در ۹۵ سانتی متر و ارتفاع ۲ متر که با آجرهای قالبی از گچ با نقوش زیبا تزئین شده است.

ایوان مسجد نیز دارای ۶ ستون است و ۲ درگاه در دو سوی ایوان وجود دارد. گچ بری سقف شبستان و ایوان آن ، ترکیبی از قالب گیری و قطعات گل و بته است و نماسازی آن گچی است.

ایوان مسجد ملک بن عباس

Mosque-Malekebne-Abbas-1
مناره مسجد ملک بن عباس با تلفیق سبک معماری هندی و ایرانی و سه و نیم متر قطر ، در جنوب شرقی مسجد ملک بن عباس بنا شده است و پلکان مارپیچ آن با ۴۷ پله و ارتفاع تقریبی ۳۵ سانتی متر برای هر پله شما را به بالا هدایت می کند.

 

محوطه آن با پنجره های مشبک و کاملاً به سبک هندی چوب سازی شده و کنده کاری های روی چوب به صورت قوس های تزیین و نماهای رواقی است . چتر سایبان روی مأذنه ، تقلیدی از مرغان پر گشاده هندی است .

تزئینات زیبای ایوان مسجد ملک بن عباس

IMG_0444
شبکه های چوبی تحتانی آن مشبک و منطبق بر ترکیب های کثیر الاضلاع هندی و از چوب است . سبک درب سازی آن ایرانی بوده و بقیه گل دسته یعنی ستون استوانه ای شکل و تزیینات آجرکاری و گچ بری و ستون سازی زیر مأذنه دارای نقش و سبک دوران قاجار و متأثر از سبک معماری و تزییناتی دوران صفوی است .

 

مسجد ملک بن عباس در خیابان پاسداران قدیم یا بلوار جدید شهر ساخته شده است.

Untitled

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است