منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۷:۲۸
شناسه خبر: 327949
گروه :خبر
فروچاله-های-دشت-میناب

انتقال بیش از حد آب های دریاچه سد میناب به خارج از حوزه باعث نابودی دشت و جلگه میناب و عدم تامین آب شیرین پایدار برای میناب و بندرعباس است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ انتقال بیش از حد آب های دریاچه سد میناب به خارج از حوزه باعث نابودی دشت و جلگه میناب و عدم تامین آب شیرین پایدار برای میناب و بندرعباس است و به نظر می رسد در محیط مدیریت آب منطقه ای هرمزگان جو ناسالمی بر علیه فعالان محیط زیست میناب و در تیررس اول «نگاهبانان جلگه میناب» ایجاد شده، جوی که مبتنی بر افترا است و با خوشبینی زیاد همراه با ناآگاهی می باشد.

 

از آنجایی که مردم میناب حق مسلم خود می دانند که بر علیه به یغما بردن آب میناب بکوشند و حق خود را پس از این همه ناعدالتی بگیرند، نگاه یک جانبه و به تنهایی به قاضی رفتن دوستانمان در آب منطقه ای هرمزگان را امری اشتباه و تکرار دوره ای اشتباهات 15 ساله مدیریت آب استان هرمزگان می دانند.

بنظر می رسد مدیریت آب منطقه ای هرمزگان تلاش های فعالان محیط زیست میناب و اکنون تمام هرمزگان را درجهت روشنگری منطقی، آموزش حساب شده و تلاش خیرخواهانه برای تامین پایدار آب بندرعباس نادیده گرفته و درک درستی از اهداف فعالان محیط زیست استان ندارند.

یکی از مواردی که این اواخر مورد بحث بود و هست جلوگیری از حفر چاه های پیزومتر توسط آب منطقه ای هرمزگان در دشت میناب است. لازم است توضیح داده شود که اعضای نجم به درستی و بطور کامل به ساز و کار استفاده از چاه های پیزومتر آشنا هستند و نه تنها حفر آنها را مخرب نمی پندارند بلکه آنها را مفید می دانند.

اما مدیریت آب منطقه ای هرمزگان فراموش کرده اند که برای حفر چاه پیزومتر هم نیاز به مجوز دارند، مجوزی که خود آب منطقه ای هرمزگان آنرا تهیه می کند اما طی مدتی که ماشین های حفار در دشت مشغول کار بودند علیرغم تکرار درخواست نجم برای تهیه مجوز و ارائه آن، هیچ گونه مجوزی مبنی بر قانونی بودن حفر این چاه ها ارائه نشد و در آخر پس از حفر 5 چاه به همین شکل ادامه کار حفاری با مشکل مواجه شد.

 

لازم است گفته شود که تاکید نجم بر داشتن مجوز حفر بیشتر برای اطمینان از درست انجام شدن حفر چاه های پیزومتر بوده، چرا که با وجود حساسیت مردم منطقه نسبت به حضور ماشین های حفار احتمال درگیری و تخریب ماشین آلات توسط مردم ساکن مناطق نزدیک به محل حفر وجود داشت.

 

پیشنهاد می شود از این پس ادامه رفتار غیرقانونی مدیریت آب منطقه ای هرمزگان در برداشت از آب های زیرزمینی دشت میناب و انتقال بین حوزه ای آن و همچنین برداشت از 58 حلقه چاه در دشت میناب و واریز آن به کانال ها (به جای استفاده از آب سد میناب) و همچنین انتقال بیش از حد آب های دریاچه سد میناب به خارج از حوزه پایان یابد چرا که این رویه اشتباه پس از نابودی کل دشت و جلگه میناب به نابودی قریب الوقوع بندرعباس می انجامد و دلیلی نخواهد داشت جز عدم تامین آب شیرین پایدار و استفاده بی رویه از آب های زیرزمینی برای این دو منطقه مهم در کشور عزیزمان ایران.

 

انتهای پیام/

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند