منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۵ - ۲۰:۵۶
شناسه خبر: 300161
گروه :خبر
13950111000476_PhotoA

رئیس‌جمهوری سوریه اعلام کرد: اگر مردم سوریه بخواهند انتخابات زودهنگام برگزار خواهد کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه در گفت‌وگو با خبرگزاری «اسپوتنیک» در این‌باره گفت: «این به موضع مردم سوریه بستگی دارد که تمایل عمومی برای برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری وجود داشته باشند یا خیر. اگر چنین خواسته‌ای وجود داشته باشد، از نظر من مشکلی نیست. پاسخ دادن به میل و خواسته مردم طبیعی است و پاسخ به نیروهای معارض خاص طبیعی نیست. این مسئله به همه شهروندان سوریه مربوط می‌شود زیرا آنان به رئیس‌جمهور رأی می‌دهند».

وی تصریح کرد: «من به طور کلی با این قضیه مشکلی ندارم، زیرا رئیس‌جمهور نمی‌تواند بدون حمایت مردم کار کند و اگر رئیس‌جمهور مورد حمایت مردم باشد، باید همیشه برای چنین گامی آمادگی داشته باشد.

اسد گفت: می‌توانم بگویم که این مسئله به طور کلی برای ما مشکلی ندارد اما برای برداشتن چنین گامی نیاز به افکار عمومی و نه افکار دولت یا رئیس جمهور داریم».

رئیس‌جمهوری سوریه تأکید کرد که انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری بخشی از فرایند کنونی سیاسی نیست و ادامه داد: «پیشنهاد شده است که بعد از تصویب قانون اساسی جدید، انتخابات پارلمانی برگزار شود. این انتخابات توازن قدرت در عرصه سیاسی را نشان می‌دهد، سپس دولت جدید در تطابق با نمایندگی نیروهای سیاسی در پارلمان جدید تشکیل خواهد شد…در خصوص انتخابات ریاست‌جمهوری، این یک موضوع کاملاً متفاوت است.

اسد افزود: انتخابات ریاست‌جمهوری مستقیم بهتر از انتخاب یک رئیس‌جمهور از خلال پارلمان است.

رئیس‌جمهوری سوریه در ادامه اعلام کرد: موضوع مهم تسریع عملیات آشتی از طریق جذب افراد مسلح آماده مبارزه با تروریسم و با همکاری مسکو، دمشق و تهران است.

اسد گفت: مذاکراتی میان روسیه و آمریکا برای معین کرد طرف های ترویستی حاصل شده اما توافق کاملی صورت نگرفته؛ ما و طرف روسیه موضع خود در این خصوص (گروه‌های تروریستی) را تغییر نخواهیم داد و مهم همان سرعت بخشیدن به روند آتش‌بس است.

وی تاکید کرد: هر فرد مسلحی که سلاحش را بر زمین بذارد مورد عفو قرار می‌گیرد.

رئیس جمهور سوریه تصریح کرد: تصمیم سازمان ملل برای استقرار نیروهای حافظ صلح در سوریه محال و غیرمنطقی است؛این کار غیرواقعی است زیرا چنین نیروهایی اغلب در هماهنگی با توافقات بین‌المللی عمل می‌کنند. چنین توافقاتی می‌بایست تأیید کشورها را به دست آورند. کدام کشورها؟ در این این مورد، هیچ کشور دیگری وجود ندارد. فقط کشور سوریه وجود دارد، یک کشور و طرف دیگر یک کشور نیست بلکه گروههای تروریستی هستند. چطور سازمان ملل می‌تواند با گروههای تروریستی توافقی را به امضا درآورد؟ این کاملاً غیرمنطقی است.

اسد ضمن تأکید بر این مسئله که عملیات نظامی روسیه در سوریه تا حد زیادی موفقیت‌آمیز بوده است، گفت: بگذارید یک مقایسه ساده بکنیم. اوضاع قبل از عملیات نیروهای هوایی روسیه در سوریه و زمانیکه نیروهای ائتلاف غربی یک سال و نیم قبل از آن تشکیل شده بودند و در حال عملیات بودند، به چه شکل بود؟ تروریسم حضور خود را گسترش داده بود و اکثر قلمرو سوریه و عراق را اشغال کرده بود و اوضاع چطور 6 ماه بعد از آغاز عملیات روسیه در سوریه، تغییر کرد؟ نیروهای تروریستی به خصوص داعش شروع به عقب‌نشینی کردند و بنابراین حقیقت خود این واقعیت را اثبات می‌کند که روس‌ها به عقیده ما، به موفقیت بزرگی به ویژه در زمینه جبهه نظامی و میدان نبرد دست یافتند و خسارت چشمگیری به تروریسم وارد آوردند.

اسد درباره آتش‌بس میان دولت و معارضان سوری به اسپوتنیک گفت: آتش‌بس تقریباً موفقیت‌آمیز بوده است. به بیان دیگر، بهتر از انتظار بسیاری از افراد بوده است…زیرا انتظار می‌رفت که آتش‌بس شکست بخورد. ما می‌توانیم بگوییم که موفقیت آتش‌بس را می‌توان «خوب» یا حتی کمی بهتر از خوب ارزیابی کنیم.

بخش‌های اول و دوم مصاحبه اسد چهارشنبه و سه‌شنبه این هفته منتشر شد.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است