منتشر شده در تاریخ: جمعه ۰۱ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۷:۰۴
شناسه خبر: 187620
گروه :خبر
13940301000217_PhotoA

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: بازدید از مراکز حساس و گفت‌وگو با افراد حقیقی و حقوقی در موضوع هسته‌ای پذیرفتنی نیست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، علاءالدین بروجردی در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما، بیان داشت: مجلس نه کار تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان را تضعیف می‌کند و نه اجازه زیاده‌خواهی به آمریکایی‌ها می‌دهد.
وی با بیان اینکه نظام جمهوری اسلامی ایران منسجم و مانند نظام آمریکایی‌ها نیست که سناتورهایش به مسئولان کشور نامه بنویسند، اضافه کرد: اکنون جمهوری اسلامی ایران مانند ده سال پیش که پروتکل الحاقی را داوطلبانه اجرا کرد در موضع ضعف نیست.
بروجردی افزود: در آن زمان آنها با داشتن دو سانتریفیوژ ما مخالفت کردند اما اکنون هزاران سانتریفیوژ داریم.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: در همه دوره‌ها این دیدگاه در شورای امنیت ملی وجود داشته است که مسائل هسته‌ای، محدود مطرح شود اما اکنون باید مردم در جریان مذاکرات قرار گیرند.
وی با بیان اینکه رئیس مجلس شورای اسلامی در جریان کامل مسائل است، ادامه داد: در کمیته هسته‌ای شورای عالی امنیت ملی، مسائل باز و شفاف مطرح می‌شود.
* نمایندگان مسائل را رصد می‌کنند
بروجردی گفت: همان گونه که مجلس هفتم پس از تعلیق همه فعالیت‌ها، از سرگیری آن را الزامی و اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف و نقش تاریخی ایفا کرد، امروز نیز مجلس همان وضع را دارد و نمایندگان مسائل را رصد می‌کنند.
وی افزود: در کمیسیون امنیت ملی مجلس چهار طرح را بررسی و در جمع‌بندی یک طرح را انتخاب و برای تصویب به صحن علنی مجلس ارائه می‌دهیم.
بروجردی با بیان اینکه اجرای توافق باید دوطرفه باشد، گفت: جدولی برای حل مسائل بین دو طرف به تیم مذاکره کننده پیشنهاد کرده‌ایم.
بروجردی گفت: اگر جمهوری اسلامی ایران بخواهد به توافق خود عمل کند اما طرف مقابل عمل نکند، این غیرقابل قبول است.
رئیس کمیسیون امنیت ملی درباره طرح بازدید بازرسان آژانس از مراکز نظامی کشورمان که آمریکایی‌ها آن را مطرح می‌کنند، افزود: فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی در این زمینه فصل‌الخطاب است.
وی گفت: در حالی که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید اطلاعات را فقط به مدیرکل آژانس ارائه می‌دادند اما آن اطلاعات را علنی و برای همه منتشر می‌کردند.

* بازدید از مراکز حساس و گفت‌وگو با افراد حقیقی و حقوقی در موضوع هسته‌ای پذیرفتنی نیست

بروجردی بیان کرد: همه فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران شفاف است اما اگر طرف‌های غربی بخواهند با توسل به پروتکل الحاقی از مراکز حساس کشورمان بازدید و با افراد حقیقی و حقوقی در موضوع هسته‌ای گفت‌وگو کنند این غیرقابل قبول است و پذیرفتنی نیست.
وی گفت: اگر زمانی پروتکل الحاقی در مجلس بررسی شود، این موارد در آن حذف خواهد شد.
بروجردی افزود: فناوری آب سنگین؛ هنرنمایی علمی کشور است و آمریکایی‌ها داشتن این فناوری را برای ایران پذیرفته‌اند.
رئیس کمیسیون امنیت ملی گفت: هدف ما حفظ توانمندی هسته‌ای و جلوگیری از بهانه جویی‌های غربی‌هاست.
* اگر آمریکایی‌ها بخواهند با آتش بازی کنند دود آن به چشم خودشان خواهد رفت

وی درباره هشدار رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر کشاندن ناآرامی‌های منطقه به مرزهای کشورمان، گفت: ناآرامی‌های منطقه طراحی آمریکایی‌ها برای فشار بر محور مقاومت است و اگر آمریکایی‌ها بخواهند با آتش‌بازی کنند دود آن به چشم خودشان و همه بازیگران منطقه‌ای آنها خواهد رفت.

* اجازه نزدیکی ناآرامی‌ها به مرزهای کشورمان را نمی‌دهیم 

بروجردی گفت: اجازه نزدیکی ناآرامی‌ها به مرزهای کشورمان را نمی‌دهیم و اگر آنها بخواهند این تجربه سنگین را بکنند، عواقب سنگینی برای آنها در پی خواهد داشت.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران زمانی که عراق با خطر داعش روبه‌رو شد و بغداد در آستانه سقوط قرار گرفت به سرعت تجربه‌های خود را به این کشور منتقل و نقش مهمی در نجات عراق داشت.

* منصوری آرانی: تیم مذاکره کننده از این خط قرمزها عبور نکرده 

عباسعلی منصوری آرانی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز در این برنامه با بیان اینکه شاخص‌هایی از جمله حفظ غنی‌سازی و آب سنگین خط قرمز جمهوری اسلامی ایران است، گفت: تیم مذاکره کننده از این خط قرمزها عبور نکرده و این شاخص‌ها رعایت شده است.
وی افزود: در صورت توافق، مقدمات آن برای ما و طرف مقابل باید همزمان انجام شود و این موضوع بسیار مهم است.
منصوری آرانی گفت: طرح بازرسی از مراکز نظامی ما از طرف آمریکایی‌ها بیشتر جنبه روانی دارد و جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه اجازه بازرسی از این مراکز را نمی‌دهد.
وی افزود: تقویت علمی، اجرای اقتصاد مقاومتی، حضور شجاعانه در عرصه سیاسی و توان دفاعی و نظامی، شاخص های اقتدار کشور است.

* رئیس کمیته هسته‌ای مجلس: از تیم مذاکره کننده گله‌مند هستیم

ابراهیم کارخانه‌ای رئیس کمیته هسته‌ای مجلس شورای اسلامی نیز در گفت‌وگوی تلفنی با این برنامه با بیان اینکه مجلس به جز موارد کلی در جریان مسائل مذاکرات هسته‌ای قرار ندارد، گفت: از این نظر از تیم مذاکره کننده گله‌مند هستیم.

وی ادامه داد: نمایندگان مجلس برای نقد و بررسی مذاکرات، باید در جریان مسائل قرار گیرند.

کارخانه‌ای گفت: ما با دشمنان خود در حال مذاکره هستیم و آنها در جریان کامل مطالب هستند اما نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان این مطالب نیستند.

* گزاره برگ ایران انتشار نیافت

وی افزود: در حالی که 230 نماینده انتشار گزاره برگ را از تیم مذاکره کننده خواستار شدند اما گزاره برگ انتشار نیافت و آمریکایی‌ها گزاره برگشان را منتشر کردند.

رئیس کمیته هسته‌ای مجلس گفت: در بحث رعایت خط قرمزها اگر بخواهد فقط چند دستگاه سانتریفیوژ بچرخد و غنی‌سازی صنعتی انجام نشود، سودی ندارد.

کارخانه ای افزود: ما به همه تعهدات توافق ژنو عمل کردیم اما آمریکایی‌ها یکصد تحریم دیگر را بر ایران اعمال کردند.

وی گفت: در حالی که تعهدات ما تخصصی و زمان بر است اما آنها می‌توانند یک ساعته تصمیمات خود را در زمینه تحریم و قطعنامه‌ها بازگردانند و اکنون نوبت آمریکایی‌هاست.

* هیچ کشوری اجازه بازرسی حریم امنیتی خود را به دیگران نمی‌دهد

کارخانه‌ای افزود: هیچ کشوری اجازه بازرسی حریم امنیتی خود را به دیگران نمی‌دهد و مجلس شورای اسلامی به هیچ عنوان زیر بار بازرسی از مراکز نظامی و امنیتی و اشخاص حقیقی و حقوقی نمی‌رود.
وی گفت: آقای عراقچی گفته است، 120 کشور پروتکل الحاقی را امضاء کرده‌اند در حالی که بیشتر این کشورها فناوری هسته‌ای ندارند.
رئیس کمیته هسته ای مجلس افزود: حفظ عزت ملت ایران مهمتر از موضوع هسته‌ای است و فرماندهان عرصه دیپلماسی باید مانند فرماندهان دوران دفاع مقدس عمل کنند.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است