منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۳:۲۹
شناسه خبر: 207572
گروه :خبر
 

با توجه به انتشار ترجمه رسمی متن جمع‌بندی مذاکرات در وین

مقایسه توافقنامه وین با فکت شیت آمریکایی بیانیه لوزان که بارها تکذیب شد

پایگاه اطلاع‌رسانی بسیج دانشجویی جهت قضاوت عمومی و اطلاع مردم شریف ایران متن فکت شیت آمریکایی و همچنین ترجمه رسمی وزارت امور خارجه ایران را از برنامه جامع اقدام مشترک بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای گروه1+5را در اختیار شما قرار می‌دهد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، چندساعتی از قرائت بیانیه مشترک لوزان نگذشته بود که وزارت خارجه آمریکا تفسیر خود و به‌اصطلاح فکت شیت مذاکرات را منتشر کرد.

مسئولین دستگاه دیپلماسی ایران به‌سرعت نسبت به این متن منتشره واکنش نشان دادند و آن را تکذیب و خلاف واقع و نشانه زیاده‌خواهی آمریکا خوانند. وزارت امور خارجه دلیل انتشار این فکت شیت را توجیه افکار عمومی داخل آمریکا دانستند و به مردم اطمینان دادند این متن به‌هیچ‌وجه با واقعیت مذاکرات و توافقات شباهتی ندارد. اما دیروز عصر پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ترجمه رسمی جمع‌بندی مذاکرات را تحت عنوان برنامه جامع اقدام مشترک بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای گروه1+5را منتشر کرد. با بررسی و مقایسه فکت شیتی آمریکای بیانیه لوزان و متن این توافق با تأسف فراوان شاهد شباهت‌های بسیاری از بندهای آن باهم هستیم.

روز گذشته کمیته صیانت از منافع ایران با انتشار بیانیه‌ای انتقادی با اشاره به این موضوع و واکنش وزیر امور خارجه کشورمان به این فکت شیت نوشت: محمدجواد ظریف چند روز بعد از توافق لوزان، در برنامه نگاه یک، در پاسخ به سؤال مربوط به انتشار پارامترهای بر جام از سوی امریکا (موسوم به فکت‌شیت آمریکایی لوزان) بیان داشت: آمریکایی‌ها آنچه خودشان مایل‌اند در فکت‌شیت آوردند. نماینده موگرینی حتی به آمریکایی‌ها اعتراض کرده که چرا گفتید تحریم‌ها را تعلیق می‌کنیم… من حتی به خود کری در این زمینه اعتراض کردم… این بیانیه الزام‌آور نیست… آمریکایی‌ها هیچ جا نگفتند هزار سانتریفیوژ در فردو باشد.

در ادامه این بیانیه پرسیده شده است: بدیهی‌ترین سؤالی که باید متصدیان امروز وزارت امور خارجه کشورمان پاسخ بدهند این است که به‌واقع کدام‌یک از بندهای بیانیه آمریکا بعد از مذاکرات لوزان در توافق وین به رسمیت شناخته‌نشده است؟ و در طول مذاکرات، آمریکا دقیقاً از کدام‌یک از خواسته‌هایش عقب‌نشینی کرده است؟ و چطور همان مفادی که 4 ماه قبل، زیاده‌خواهی و دروغ‌پردازی و آرزوی آمریکا دانسته می‌شد و منتقدین به خاطر باور کردن آن‌ها شماتت می‌شدند، امروز به‌عنوان دستاورد تاریخی معرفی‌شده و برای پذیرش آن‌ها جشن گرفته می‌شود؟!

پایگاه اطلاع‌رسانی بسیج دانشجویی جهت قضاوت عمومی و اطلاع مردم شریف ایران متن فکت شیت آمریکایی و همچنین ترجمه رسمی وزارت امور خارجه ایران را از برنامه جامع اقدام مشترک بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای گروه1+5را در اختیار شما قرار می‌دهد.

ترجمه وزارت امور خارجه از برنامه جامع اقدام مشترک بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای گروه1+5

بیانیه آمریکایی از بیانیه لوزان

گزارش سایت اصلاح‌طلب انتخاب از فکت شیت آمریکا و واکنش ظریف

ترجمه بیانیه (فکت شیت آمریکا) توسط خبرگزاری فارس

مسئولان دستگاه دیپلماسی همیشه این فکت شیت آمریکایی را تکذیب کرده و دروغ می‌خوانند اما هرگز حاضر نشدند به‌صورت رسمی با صدور بیانیه‌ای توسط وزارت امور خارجه آن را تکذیب کنند مسئله‌ای که با واکنش و انتقاد بسیاری از کارشناسان و نمایندگان مجلس روبرو شد. مقام معظم رهبری نیز در بیاناتی با حمایت از تیم مذاکره‌کننده از آن‌ها خواستند تا جزئیات مذاکرات را به مردم اطلاع‌رسانی کنند مطالبه‌ای که هرگز توسط این وزارت خانه اجرایی نشد تا جمع‌بندی نهایی از مذاکرات انجام گرفت و حتی قطعنامه شورای امنیت در خصوص این توافق‌نامه صادر شد تا روز گذشته بعد از گذشت چند هفته پایگاه اطلاع‌رسانی دستگاه دیپلماسی ترجمه رسمی را منتشر کند.

برخی از نمایندگان مجلس با اعتراض به این شرایط و روند اعلام کردند این مسیر به این دلیل طی شده است تا جامعه در عمل انجام‌گرفته قرار گیرد و مجبور باشد این جمع‌بندی را به‌عنوان توافق بپذیرید.

گفتنی است چندی پیش در فضایی مجازی بخشنامه‌ای منتسب به وزارت ارشاد که به‌صورت محرمانه به مطبوعات فرستاده‌شده بود منتشر شد که بر اساس آن مطبوعات موظف شده بودند از گروه دیپلماسی ایرانی تقدیر و جمع‌بندی مذاکرات حمایت کرده و انتقادی نکنند.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است