منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۴
شناسه خبر: 336939
گروه :خبر
13950417000174_PhotoA

بعد از انتشار گزارش چیلکات درباره نقش انگلیس در جنگ عراق، یکی از مقامات ارشد سابق وزارت دفاع استرالیا خواستار تحقیقات مشابه درباره نقش این کشور در جنگ عراق شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، «پل برت» از مقامات ارشد سابق در وزارت دفاع استرالیا در گفت‌وگو با روزنامه گاردین گفت می‌بایست تحقیقاتی مانند گزارش چیلکات درباره نقش استرالیا در جنگ عراق انجام بگیرد.

برت گفت ارتش استرالیا در سال 2005 حدود 500 نیروی نظامی برای کمک به آمریکا به عراق اعزام کرد و باید تحقیقات مستقل و جامعی در استرالیا انجام بگیرد تا مشخص شود چطور این کشور تصمیم برای همکاری در جنگ عراق گرفت.

گزارش چیلکات درباره نقش انگلیس در جنگ عراق که روز چهارشنبه (دیروز) بعد از 7 سال منتشر شد، با انتقادات گسترده‌ای علیه تونی بلر نخست وزیر وقت بریتانیا برای مشارکت در این جنگ مواجه شد که در پی آن مقام سابق وزارت دفاع استرالیا خواستار انجام تحقیقات مشابهی درباره نقش این کشور شد.

برت همچنین گفت با آگاهی از شکست در ورود به جنگ عراق، بریتانیا بررسی‌های متعددی از زوایای مختلف انجام داد تا دلیل تصمیم مقامات برای مداخله در جنگ را بررسی کنند اما در استرالیا چنین مکانیسمی صورت نگرفته است.

نام «جان هووارد» نخست وزیر وقت استرالیا در جنگ عراق بارها در گزارش چیلکات ذکر شده و بارها نیز به نقش استرالیا در این جنگ اشاره شده است.

علاوه بر 500 نیروی نظامی، 3 هلی کوپتر شینوک، 3 کشتی جنگی و یک تیم غواص به عراق اعزام شدند و جمعا تنها 3 نظامی این کشور در این جنگ کشته شده بودند. مداخله 6 ساله استرالیا در جنگ عراق بیش از 5 میلیارد دلار هزینه داشت.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است