منتشر شده در تاریخ: شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۴ - ۲۳:۴۵
شناسه خبر: 230305
گروه :خبر
13940725000868_PhotoA

سفیر امارات متحده عربی در سازمان ملل متحد در سخنانی خواهان برخورداری از حق غنی سازی اورانیوم مانند ایران شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، یک مقام ارشد دولت امارات متحده عربی اخیرا به قانونگذار برجسته آمریکایی گفته است، چون ایران بر اساس برجام حق غنی سازی اورانیوم را دارد، این احتمال وجود دارد تا امارات نیز در پی کسب فن آوری غنی سازی اورانیوم باشد.

به نوشته روزنامه عربستانی «عرب نیوز» «یوسف العطیبی» سفیر امارات متحده عربی در واشنگتن  در گفت‌‌وگوی تلفنی به «اد رویس» رییس کمیته امور روابط خارجی سنای آمریکا گفته است که  کشورش دیگر نباید خود را ملزم به توافق هسته‌ای پیشین با آمریکا کند.

بر این اساس،سفیر امارات متحده عربی در این تماس تلفنی به اد رویس گفته بود: «بدترین دشمن شما (ایران) موفق به کسب حق غنی سازی شده و حال دوستان شما نیز حق چنین درخواستی را دارند. البته ما تنها کشور در این زمینه نیستیم.»

آمریکا ظاهرا در سال 2009 متعهد شده بود فن آوری و موارد مورد نیاز برای انرژی هسته‌ای را با امارات متحده عربی به اشتراک گذارد. این توافق که «توافق 123» نام دارد و امارات متحده عربی بر اساس آن متعهد شده بود که نباید وارد فرآیند غنی سازی و ساخت پلوتونیوم  مورد نیاز برای تولید بمب اتمی شود.

اد رویس افزود که العطیبی به صراحت اعلام نکرده بود که کشورش خواهان فاصله گرفتن از توافق 123 با آمریکا است.

رویس گفت که ظاهرا امارات متحده عربی خواهان حق غنی سازی اورانیوم بوده و این امر در دست بررسی قرار گرفته است. وزارت خارجه آمریکا تاکنون از اظهار نظر در این زمینه خودداری کرده است.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح پیشگیری از تنبلی چشم در میناب کلید خورد پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است