منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۴ - ۲۰:۴۴
شناسه خبر: 228404
گروه :خبر
13940715000071_PhotoA

رئیس‌ جمهوری آمریکا بار دیگر با تکرار ادعاهای خود درباره برنامه هسته‌ای ایران، بسیج جامعه جهانی برای ایجاد محدودیت در این برنامه را از دستاوردهای دولت خود دانست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، «باراک اوباما»، رئیس‌جمهوری آمریکا در مصاحبه‌ای بار دیگر با تکرار ادعاها درباره برنامه هسته‌ای ایران از نقش دولتش در جلوگیری از آنچه به ادعای وی جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح‌های هسته‌ای است، تمجید کرد.

اوباما در این مصاحبه با برنامه «شصت دقیقه» شبکه خبری «سی‌بی‌اس نیوز» گفت: «تعریف من از رهبریت، بسیج کردن تمام جامعه جهانی برای ضمانت دست‌ نیافتن ایران به سلاح‌های هسته‌ای است.»

مجری شبکه «سی بی اس» به راهبرد اوباما برای تضعیف و در نهایت نابودی تکفیری‌های «داعش» اشاره کرد و گفت که با گذشت یکسال از زمان اعلام چنین راهبردی، هنوز این مسئله محقق نشده است که اوباما در پاسخ به وی گفت: «من نگفتم که این هدف ظرف یکسال محقق می‌شود. سوریه یک معضل متفاوت برای تمامی جامعه جهانی و به طور قطع و مهم‌تر از همه برای خود مردم سوریه بحساب می‌آید که در این جنگ داخلی ویران شده‌اند و بین یک دیکتاتور ظالم، که بمب‌های بشکه‌ای بر سر مردم خود پرتاب می‌کند و فکر می‌کند که چسبیدن به قدرت مهم‌تر از سرنوشت کشورش می‌باشد، و سازمان وحشی و بی رحم داعش و برخی از گروههای وابسته به القاعده که درون سوریه عملیات انجام می‌دهند، گرفتار شده‌اند».

*توهم حل نظامی مشکل سوریه را نداریم

وی سپس در دفاع از راهبرد خود در سوریه گفت: «آنچه که ما توانستیم انجام دهیم، توقف جریان داعش برای آسیب زدن به برخی مناطق کلیدی که در دست داشتن و عقب‌راندن آنها از برخی مراکزی که در عراق تهدید کرده بودند و همچنین مختل کردن شماری از عملیات‌های آنها در سوریه بود اما کاری که نتوانستیم انجام دهیم و به آن اعتراف می‌کنم، تغییر پویایی در سوریه است و در حال حاضر هدف یافتن راهی است که بتوانیم به معارضان میانه‌رو در این کشور کمک کنیم ولی هیچ وقت چنین توهمی نداریم که از طریق نظامی می‌توانیم مشکل داخل سوریه را حل کنیم».

رئیس‌جمهوری آمریکا این اظهارات را پس از آن مطرح کرد که مجری برنامه رویکرد دولت وی در قبال مسائل سوریه را به چالش کشید و حملات هوایی اخیر مسکو در آن کشور را چالشی برای قدرت آمریکا در جهان دانست.

اوباما گفت: «سوریه، تنها متحد روسیه در منطقه است و امروز ولادیمیر پوتین به جای اینکه بتواند روی حمایت سوریه حساب کند و پایگاهی که از مدتها پیش در آنجا داشته را حفظ کند، نیروهای خودش و ارتشش را وقف این کرده که به زحمت بتواند تنها متحدش را با وصله و پیله متصل و سرپا نگه دارد.»

*جامعه جهانی در طول زمان از شر داعش خلاص می‌شود

اوباما در خصوص سرنوشت داعش گفت: «در طول زمان، جامعه ملل از شر داعش خلاص می‌شود و ما جریان به سوی رهایی از دست آنها را هدایت می‌کنیم ولی تازمانیکه این جو داخل سوریه و تا حدی عراق وجود نداشته باشد که مردم محلی و جمعیت سنی به شیوه‌ای هماهنگ با ما برای رهایی از شر داعش همکاری کنند، این هدف محقق نمی‌شود».

رئیس‌جمهور آمریکا درباره طرح آموزش معارضان سوری برای مبارزه با داعش گفت: «من می‌خواهم این پیشنهاد را به محک بگذارم که آیا ما می‌توانیم معارضان سوری را آموزش دهیم و آنها را برای مبارزه با داعش تسلیح کنیم؟ آنچه که آموختیم این است که تا زمانیکه اسد در قدرت باشد، سخت است که این معارضان توجه خود را بر داعش متمرکز کنند».

*باید شیوه‌های مختلف در سوریه را امتحان کنیم

اوباما که درباره این برنامه آموزش معارضان سوری ابراز تردید کرده بود در پاسخ به اینکه به چه دلیل این برنامه را پیش برده است، گفت: «به این دلیل که بخشی از آنچه که باید در سوریه انجام دهیم این است که چیزهای مختلف را امتحان کنیم. زیرا ما شرکایی داریم که سرمایه‌گذاری‌هایی کرده‌اند و علاقمند هستند که شاهد راه‌حلی برای این مشکل باشند به همین دلیل فکر می‌کنم مهم است که اطمینان حاصل کنیم که تمامی گزینه‌های موجود را پیدا می‌کنیم».

نیویورک‌دیلی‌نیوز نوشته «باراک اوباما» در واکنش به «استیو کرافت»، مجری برنامه که گفته بود پوتین رهبری او را به چالش کشیده در لاک دفاعی فرو رفته و تلاش کرده بحث را به موضوعات دیگر بکشاند.

اوباما گفت: «اگر فکر می‌کنید که زمین‌گیر کردن اقتصاد و اعزام نیرو از سر اجبار برای سرپا نگه داشتن تنها متحدتان اسمش رهبری است، پس با تعریف جدیدی از رهبری مواجه هستیم.»

*تردیدی وجود ندارد که برنامه آموزش معارضان موثر واقع نشد

اوباما ضمن اعتراف به ناموفق بودن برنامه آموزش و تسلیح معارضان گفت: «تردیدی وجود ندارد که این شیوه کارساز نشد و یکی از چالش‌هایی که در این وضعیت سخت در سوریه داشته‌ام این است که افرادی هستند که تأکید دارند که شما می‌بایست یک کامیون حامل سلاح و افراد آماده برای جنگ اعزام کنید و وقتی برنامه آموزش و تجهیز کارساز نمی‌شود، می‌گویند:” چرا جواب نداد؟ یا اینکه می‌گویند اگر این برنامه را زودتر اجرا می‌کردید، جواب می‌داد».

وی درباره اولویت‌هایی که در نظر دارد، گفت: «مسئله‌ای که روشن است، این است که اولویت‌های آمریکا باید در درجه اول قرار گیرد و آن حفظ ایمنی مردم آمریکا است. دوم اینکه ما آماده می‌شویم هم از نظر دیپلماتیکی و هرجایی که بتوانیم از معارضان میانه‌رو حمایت کنیم و بتوانیم روس‌ها و ایران را متقاعد کنیم تا به اسد برای انتقال قدرت فشار وارد آورند اما این به مفهوم آن نیست که ما تلاش می‌کنیم خود را وارد کمپین نظامی داخل سوریه کنیم».

وی ادامه داد: «راه‌حل سوریه در نهایت به استقرار نظامیان آمریکایی در سوریه بستگی ندارد بلکه حل بحران اصلی نیازمند بازیگران اصلی است که درک کنند که باید انتقال قدرت به سوی یک دولت جدید صورت گیرد».

*می‌دانستیم که روسیه قصد ارائه کمک نظامی به دولت اسد را دارد

اوباما در خصوص اطلاع داشتن از عملیات جنگنده‌های روس در سوریه گفت: «ما می‌دانستیم که آنها قصد ارائه کمک‌های نظامی مورد نیاز اسد را داشتند زیرا روس‌ها درباره سقوط احتمالی قریب‌الوقوع رژیم اسد نگران بودند».

رئیس‌جمهور آمریکا در خصوص انتقاد برخی جمهوری‌خواهان درباره کمرنگ شدن حضورحضور این کشور در خاورمیانه گفت: «ما حضور زیادی در خاورمیانه داریم. ما پایگاهها و ناوهای هواپیمابر داریم. و خلبانان ما از میان این آسمانها پرواز می‌کنند. و در حال حاضر در حالیکه عراق در حال بازسازی نیروهای خود است، ما از آنها حمایت می‌کنیم. اما مشکلی که فکر می‌کنم بسیاری از منتقدان به آن پاسخ نداده‌اند، منافع آمریکا است. کارهایی است که ما می‌توانیم برای حفاظت از آمریکا انجام دهیم اما کارهایی وجود دارد که ما باید انجام دهیم که بتوانیم اطمینان حاصل کنیم که آمریکا قوی است و همچنان درجه یک باقی می‌ماند. »

اوباما ادامه داد که به نظر وی آمریکا در مقایسه با زمانیکه رئیس‌جمهور آمریکا شد، امن تر شده است و گفت: «آمریکا یک مکان امن تر شده است. فکر می‌کنم مکان‌هایی همچون سوریه وجود دارد که امن‌تر از زمانی نیست که وارد دفتر ریاست‌جمهور شدم اما در خصوص محافظت از خود علیه تروریسم، در خصوص اطمینان حاصل کردن از اینکه ما ائتلاف خود را تقویت کردیم و در خصوص اعتبار ما در سراسر جهان، به طور قطع ما قوی‌تر شدیم.»

رئیس‌جمهوری آمریکا در ادامه با ارائه تعاریف مختلف از رهبری به تمجید از دستاوردهای دولتش پرداخت.

او گفت: «تعریف من از رهبری، پیشرو بودن در مسئله تغییر آب و هواست، یعنی توافقی بین‌المللی که به دست خواهیم آورد.»

اوباما سپس، بسیج جامعه جهانی برای جلوگیری از دست‌یابی ایران به «سلاح‌های هسته‌ای» را تعریف دیگری از مفهوم رهبریت خواند و افزود: «و در خاورمیانه، ما ائتلافی متشکل از 60 کشور داریم که ناگهان در صف حامیان راهبرد روسیه قرار نمی‌گیرند، بلکه برعکس، این استدلال را مطرح می‌کنند که این راهبرد کارساز نخواهد بود.»

رئیس‌جمهوری آمریکا بار دیگر در اظهاراتی مشابه با چند روز گذشته ادعا کرد حملات هوایی مسکو نه علامت قدرت این کشور، بلکه علامت ضعف آن است. اوباما گفت: «این واقعیت که آنها مجبور می‌شوند این کار را بکنند، نشانه قدرت آنها نیست، بلکه نشانه این است که راهبرد آنها کارساز نبوده است.»

اوباما، علی‌رغم این، به برخی از نقاط ضعف راهبردش در سوریه اعتراف کرده است. او با بیان اینکه «سوریه مشکل دشواری برای جامعه جهانی بوده» افزود: «شکی وجود ندارد که تلاش آمریکا برای آموزش و تسلیح گروه‌های ضد( بشار) اسد، موثر نبود.»

اشاره رئیس‌جمهور آمریکا به شکست برنامه تجهیز و تسلیح مخالفان بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه است. پنتاگون این برنامه را پس از آنکه افشا شد مخالفان سوری تعلیم‌دیده آمریکا توسط گروه‌های مرتبط با القاعده دستگیر شده و یا به آنها پیوسته‌اند، متوقف شد.

*ارسال ایمیل با سرور شخصی اشتباهی بود که کلینتون نیز به آن اعتراف کرد

اوباما در ارتباط با استفاده «هیلاری کلینتون» از سرور ایمیل شخصی در زمانی که وزیر خارجه آمریکا بود گفت که از این مسئله آگاهی نداشته است اما ادامه داد: من فکر نمی‌کنم که این مسئله مشکلی برای امنیت ملی آمریکا به همراه داشته باشد. فکر می‌کنم که این مسئله اشتباهی بوده که کلینتون نیز به آن اعتراف کرده است.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است