منتشر شده در تاریخ: جمعه ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۲
شناسه خبر: 308938
گروه :خبر
HM-2013607102340919531398197942.9887

3 اردیبهشت بزرگداشت شیخ بهایی عارف ، شاعر، منجم و ریاضی دان ایرانی است ، که به پاس خدمات ارزشمندش به معماری ایران زمین، روز معمار نیز نامیده می شود. روز معمار روز فرهیختگانی است که با درک زیبایی هستی،‌ حرکتی نو می آفرینند و در قالب فرم و فضا، به اندیشه متعالی خویش کالبدی جاودانه می بخشند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به بهانه ی  روز معمار هرمز نگاهی دارد به تاریخ معماری این سرزمین و آنان که در آفرینش آن سهیم بوده  و هستند.

 

همواره اینگونه بوده که شهرهای پرآوازه، یادگاری از شخصیت ها و مفاخری بوده اند که نشانی از عظمت خود را در فضای روزگار به ارث گذاشته اند؛ و این نامگذاری بیانگر پیوند ناگسستنی تمدن با هنر و دانش بزرگ مردانی است که ابتدا در نهاد و باطن خویش به تزکیه و تحصیل علم پرداخته و پس از آن طرحی نو در جهانِ برون در انداخته اند.

 

مردم ایران شیخ بهایی را بیش از هر موضوعی به واسطه معماری مسجد امام ، تقسیم آب زاینده رود و ساختمان گلخن گرمابه ای یا همان حمام شیخ بهایی- که شاهکاری در مصرف بهینه انرژی است- می شناسند؛ اما تعیین قبله مسجد امام، ساخت شاخص برای تعیین اوقات شبانه روز، نیز از دیگر آثار این معمار تمام عیار شیعه است؛ ساخت مسجد یا همان مدرسه چهارباغ بر روی زمین سست کانال عبوری آب زاینده رود – با ابتکار کاربرد زغال که بعدها مورد توجه و استفاده اروپاییان نیز قرار گرفت- و همچنین طراحی منارجنبان اصفهان نیز منسوب به این دانشمند پارساست.
3 اردیبهشت بزرگداشت شیخ بهایی عارف ، شاعر، منجم و ریاضی دان ایرانی است ، که به پاس خدمات ارزشمندش به معماری ایران زمین، روز معمار نیز نامیده می شود. روز معمار روز فرهیختگانی است که با درک زیبایی هستی،‌ حرکتی نو می آفرینند و در قالب فرم و فضا، به اندیشه متعالی خویش کالبدی جاودانه می بخشند.

 

سال ١٣٨٣ انجمن مفاخر معماری ایران مراسمی را در روز ۳ اردیبهشت مصادف با سالروز تولد شیخ بهایی بر پا کرد و پیشنهاد کرد تا این روز به نام روز معماری شناخته ‌شود. این مراسم در سال ۱۳۸۴ تکرار شد. سال ۱۳۸۵ همزمان با درگذشت سید هادی میرمیران در روز ۲۹ فروردین ( که خود از پیشنهاد دهندگان تعیین روزی به نام روز معمار بود) بنا شد تا در روز ۳ اردیبهشت مراسمی برای اعطای جایزه میرمیران برگزار شود.

 

نخستین دوره اعطای این جایزه از سال ۱۳۸۶ برگزار شد. سال ۲۰۰۹ از سوی یونسکو به نام سال بزرگداشت شیخ بهایی نامگذاری شد و از این سال (۱۳۸۸) روز ۳ اردیبهشت به طور رسمی به عنوان روز معماری در ایران پذیرفته‌شده و در تقویم رسمی ایران نیز از سوی دولت ثبت شد. هر ساله در این روز مراسم و همایش‌هایی در رابطه با معماری یا بزرگداشت معماران در مجامع فرهنگی و هنری و علمی ایران برگزار می‌شود.

 

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است