منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۷
شناسه خبر: 272255
گروه :خبر
IMG_1300

با تغییر نگاه و نگرش نسبت به معلولین استعداد های نهفته در درون آنان شکوفا می شود و محدودیت هایشان به مزیت مبدل می شود .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز ، کم‌توان یا معلول به کسی گفته می‌شود که بر اثر نقص جسمی یا ذهنی، اختلال قابل توجهی به طور مستمر بر سلامت و کارایی عمومی، و یا در شئون اجتماعی، اقتصادی و حرفه‌ای او به وجود آید به طوریکه این اختلال از استقلال فردی، اجتماعی و اقتصادی وی بکاهد این گروه، شامل حسی تظیر مانند ناشنوا و نابینا، و همچنین معلول جسمی و معلول ذهنی است.

افراد معلول باید در تصمیم‌گیری‌ها ، به ویژه درخصوص سازمان‌هایی که اعضای آن از معلولان تشکیل شده ، یا معلولان در آن عضویت دارند و برای معلولان خدمت رسانی می‌کنند ، مشارکت جدی و تاثیرگذار داشته باشند . کمک به تشکیل گروه‌ های خودیار به منظور حمایت و توسعه جامعه خاص معلولان ، از مهم‌ترین اقدامات برای مشارکت این گروه می‌باشد . تشکیل جوامع خاص معلولان نیز می‌تواند پاسخگوی نیازهای آنان باشد. از سوی دیگر ، وجود چنین تشکیلاتی ، موجب می‌شود تا افراد ضمن برخورداری از رابطه اجتماعی ، استقلال اقتصادی ، احترام اجتماعی ، دسترسی به خدمات تخصصی ، و نیز زندگی زناشویی و تشکیل خانواده ، بتوانند دیدگاه‌ها و ایده‌هایشان را مطرح ، و در مورد مسایل مربوط به زندگی خود ، تصمیم‌گیری کنند.

توانبخشی : توانبخشی مجموعه ای است که اقداماتی هدفمند را ، در جهت قادر سازی شخص معلول ، به  منظور دست یابی به سطح نهایی توانایی و عملکرد جسمی ، حسی ،

ذهنی روانی ، اجتماعی و حفظ این توانایی ها انجام می دهد.

کم توان ذهنی : به افرادی اطلاق می گردد که بر اثر ایجاد نارسائی و نقص در کنش مغز دچار حدی از کم توانی ذهنی گردیده اند . در نتیجه قادر به انجام امور شخصی و تکالیف اجتماعی خود در مقایسه با همسالان و افراد مشابه خود نمی باشند.
خدمات توانبخشی برای کم توانان ذهنی :

به مجموعه ای از اقدامات توانپزشکی و توانبخشی آموزشی، حرفه ای و اجتماعی گفته می شود که موجبات استقلال نسبی افراد ناتوان و معلول را در جامعه فراهم می نماید و سبب بازگشت مجدد آنان به جامعه و استفاده مساوی از فرصت های مختلف اجتماعی ، شغلی ، آموزشی و اقتصادی در مقایسه با افراد سالم می گردد.
انواع مراکز ارائه خدمات توانبخشی به کم توانان ذهنی:

1. مراکز روزانه آموزشی و توانبخشی زیر 14 سال :

این مراکز به کم توانان ذهنی زیر 14 سال واجدشرایط آموزش و توانبخشی با بهره هوشی تربیت پذیر و آموزش پذیر که امکان استفاده از مدارس کودکان استثنایی را ندارند خدمات ارائه می کنند که تعداد 26 مرکز در استان تهران بااین نوع مجوز در حال فعالیت است.
هدف در این مراکز، انجام برنامه ویژه ای است که می تواند نیازهای آموزشی خاص کودکان معلول از طریق اقداماتی نظیر روانشناسی، کاردرمانی، گفتاردرمانی و آموزشهای پیش دبستانی را برآورده سازد.

برای چنین کاری ممکن است ابزارهای خاص، روشهای آموزش و تجهیزات ویژه مورد نیاز باشد.
یک رویکرد منظم آموزشی برای کودکان کم توان ذهنی دارای 3 مرحله است:
1- انتخاب هدف آموزشی
2- انتخاب روش آموزشی مناسب
3- ارزشیابی پیشرفت برنامه

2. مراکز روزانه آموزش و توانبخشی حرفه ای کم توانان ذهنی بالای 14 سال این مراکز به کم توانان ذهنی بالای 14 سال واجدشرایط آموزشهای فنی و حرفه ای همراه با خدمات توانبخشی با بهره هوشی تربیت پذیر بالا و آموزش پذیر خدمات ارائه می کنند که تعداد 30 مرکز در استان تهران با این نوع مجوز در حال فعالیت است.
هدف از آموزش و توانبخشی حرفه ای بالا بردن توانایی های این گروه از کم توانان ذهنی در رساندن آنان به حداکثر توانایی در جهت زندگی مستقل و مطلوب در خانه و جامعه و کسب عقل معاش می باشد.
به طوری که با ارائه آموزشهای عملی به طور مداوم زمینه پرورش قوای فکری و جسمی در آنها فراهم گردد. اینگونه مراکز آموزشهای خود را حول 4 محور (پرورش مهارتهای حرفه ای – پرورش مهارتهای آموزشی – پرورش مهارتهای اجتماعی – پرورش مهارتهای فردی) ارائه خواهد داد.
3. مراکز توانبخشی و نگهداری شبانه روزی معلولان ذهنی بالا و زیر 14 سال:
این مراکز کم توانان ذهنی بالا و زیر 14 سال واجد شرایط را نگهداری و خدمات توانبخشی، مراقبتهای  اولیه پزشکی و پرستاری به صورت شبانه روزی ارائه می دهد.
که تعداد 11 مرکز زیر 14 سال و تعداد 25 مرکز بالای 14 سال در استان تهران با این نوع مجوز در ال فعالیت است. معلولان واجد شرایط نگهداری در این گونه مراکز کسانی هستند که میزان بهره هوشی آنها کمتر از 25 باشد.
هدف این مراکز ارائه خدمات مراقبتی پرستاری توانپزشکی و توانبخشی به منظور حفظ سلامت و جلوگیری از توسعه عوارض معلولیت و محدودیت های ناشی از آن، کمک به ارتقا سطح سلامت و پیشگیری از معلولیتهای ثانویه انجام می پذیرد.
4. ارائه خدمات توانبخشی در منزل به کم توانان ذهنی:
این فعالیت به ارائه خدمات توانبخشی (فیزیوتراپی، کاردرمانی، گفتاردرمانی، روانشناسی، مددکاری، پرستاری، پزشکی) در محل زندگی معلول ذهنی (ترجیحاً معلولان شدید و خیلی شدید) اطلاق می گردد. که هدف آن در دسترس نمودن خدمات توانبخشی برای معلولین است .

چرا در جامعه ای که خود مان مسلمان مینامیم و از اسلام و عدالت حرف زده میشود همیشه یک عده و آن عده ((معلولین)) دوستان خداوند اینقدر مورد بی مهری و کم لطفی قرار میگیرند و این اندازه بدست فراموشی سپرده میشوند .

نه در دولت ونه در مجلس ونه در جامعه ونه دراستخدام ونه درخدمت رسانی ونه در سرمایه گذاری  حرفی از آنها به میان نمی آید ؟

راستی دلیل چیست ؟

مگر نه اینکه بزرگان ما میفرمایند معلولین نشانه ها  و آیه های خداوند باریتعالی هستند .مگر ا نمیگوییم خواست خداوند این بوده است و مگر نمیگوییم توانایی خداوند یکی از راههای اثباتش همین است  و مگر نمیگوییم که معلول ومعلولییت به این جهان عظمت وزیبایی میبخشد .پس کو ؟ولی من میدانم خداوند به معلولین عشق میورزد وآنها را دوست دارد. چون من این را درک میکنم .

مگرما آفریده های همین خدای معلولین نیستیم ، پس چرا ؟

یادم میاد سالی شعار انجمن حمایت از معولین این بود که معلولین فرشتگان عالم ناسوت اند .ولی این فقط یه حرف بود وکجا در ین جامعه به معلول ومعلولییت بها و اهمییت داده اند . این شعار میخواست این را بگوید که شاید معلولان از آدمهای سالم بالاترند وتفاوتی با آنها ندارند .

اینکه ما میبینیم معلولییت نیست ، چشمهای ما بد میبینند ، این یک نشانه است و دریک کلمه ظاهر افراد که اصلا” ملاک نیست . مشکلی که من دارم صحبت ها و باورهای غلطی است که نسبت به معلول رواج پیدا کرده ، نگاههای ترحم آمیزی است که به معلولین میشود ، معلول میتوانم همانند یک انسان عادی وشاید بهتر هم خدمت کند وعشق بورزد و بسازد و اختراع کند و …

شخصی معلول می گوید : من نزدیک به 22 سال است در آموزش و پرورش و همراه و همگام  آدمهای سالم به کار آموزش دانش آموزان مشغول بودم  ودر بعضی مواقع هم سر تر بودم . بدون از اینکه این آموزش وپرورش بین من و معلمین دیگر تفاوتی قائل شود که این خود جای گله دارد و آن را  باید در برابر خداوند پاسخگو باشند .

من چقدر به این جامعه سود ونفع رساندم و من هم یک معلول ظاهری بودم  پس میتوانم صادقانه خدمت کنم و …

فقط باید نگاهها و نگرش ها عوض شوند . که سخت میبینم

پرداخت نشدن سهم بهزیستی از سهم آورده مسکن مهر ، پرداخت نشدن هزینه لوازم بهداشتی مبتلایان به زخم بستر ، پرداخت نشدن یارانه های آموزشی و رفت و آمد و حمایت نشدن در برابر هزینه های درمانی مهمترین مشکلات و خواسته های معلولان با مسئولین بهزیستی بود .

معمولا هنگامی که فردی معلول را در کوچه، خیابان و یا خانه ای می بینیم که از دید ما از محدودیت خاصی همچون عدم توانایی در راه رفتن، ندیدن و یا نشنیدن رنج می برد ، شاید در ابتدا و یا به طور ناخواسته نگاهی ترحم آمیز به او داشته باشیم و دلمان برای آن فرد بسوزد که از معلولیتی رنج می برد و با همین نگاه ترحم آمیز بخواهیم به او کمک کنیم.

این نوع نگاه به معلولان در حالی در جامعه ما به وفور دیده می شود، که شاید همه ما از توانایی های این معلولان نیز آگاهی داشته باشیم و کارهای اعجاب انگیز معلولان را دیده و یا شنیده باشیم. اما به هرحال فرهنگ بدی در جامعه ما ایجاد شده که با نگاه ترحم آمیز به معلولان همراه است.

البته این فرهنگ، همواره موجب آزردن معلولان ما نیز شده و آنان همواره تلاش کرده اند تا توانایی های خود را ثابت کرده و به مردم بگویند که از توانایی های زیادی برخوردار هستند.

شاید تنها زمانی که همه ما به معلولان خود افتخار می کنیم ، زمان برگزاری مسابقات پارالمپیک ، همانند همین چند ماه پیش باشد که می بینیم ، ورزشکاران معلول ما بسیار بیشتر از ورزشکاران عادی، برای کشور افتخار آفرینی می کنند و مدالهای رنگارنگی را برای ایران به ارمغان می آورند و در آنجاست که همه متوجه می شویم ، معلولیت محدودیت نیست ، اما شاید چندی بعد این مسئله را فراموش می کنیم.

محمدحسن استاد رئیس هیئت مدیره انجمن ضایعات نخاعی استان هرمزگان ضمن برشمردن مشکلات متعدد این قشر از معلولان هرمزگانی ، عنوان کرد : یکی از مشکلات معلولان هرمزگانی عدم برخورداری از مسکن مناسب است که با وجود وعده های داده شده از سوی مسئولان بهزیستی کشور مبنی بر کمک به معلولان در این خصوص برای احداث واحدهای مسکونی ، تا کنون تعاونی های مسکن ضایعات نخاعی و ناشنوایان در استان هرمزگان حتی یک ریال کمک دریافت نکرده اند.

وی همچنین به تفاهم نامه امضا شده برای خرید لوازم بهداشتی مورد نیاز معلولان هرمزگانی اشاره کرد و افزود : طبق تفاهم نامه میان انجمن ضایعات نخاعی هرمزگان و اداره کل بهزیستی قرار شده تا سالانه بهزیستی مبلغ 150 میلیون تومان برای خرید لوازم بهداشتی معلولان اختصاص دهند که امسال بهزیستی اعلام کرده تنها توانایی 80 میلیون تومان را دارد و در حالی که معلولان با کمک خیرین 70 میلیون تومان برای خرید این لوازم جمع آوری کرده اند، اما بهزیستی از 80 میلیون وعده داده شده نیز تا کنون تنها 20 میلیون تومان را پرداخت کرده است.

رئیس هیئت مدیره انجمن ضایعات نخاعی استان هرمزگان ادامه داد : این درحالی است که معلولان ضایعه نخاعی در معرض بیماری خطرناک زخم بستر قرار دارند و درصورت عدم تامین این لوازم، آنها با مشکلات بیشتری مواجه خواهند شد.

استاد در ادامه به سایر مشکلات معلولان از جمله مناسب نبودن فضای شهری برای رفت و آمد معلولان اشاره کرد و اظهار داشت: فضای شهری بندرعباس و همچنین ساختمان های بسیاری از ادارات و سازمانهای دولتی استان هرمزگان و حتی برخی مدارس نیز برای رفت و آمد معلولان نامناسب است و این درحالی است که اداره کل بهزیستی هرمزگان به عنوان دبیر کمیته مناسب سازی حتی یک بار در این خصوص به شهرداری و سایر ادارات تذکر نداده است.

شهرداری بندرعباس  برای رفاه حال معلولین اخیرا اقداماتی انجام دادند که یکی از آن ها بازسازی پیاده رو ها برای تردد راحت تر این عزیزان است .

انتهای خبر/پ

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امام سجاد (ع)چراغ فروزان راه مردم است کودک کشی و نسل کوشی در یمن یک رخداد ظالمانه است دشمن در پی سلب معیار ما می توانیم از ملت ایران است/اقدامات انتظامی پلیسی باشد نه پلیس بازی خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان