منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۲۱:۰۱
شناسه خبر: 182550
گروه :خبر
395789_LHBwgfPE

روز 12 اردیبهشت در تقویم جمهوری اسلامی ایران،روز معلم نامگذاری شده است.پس از پیروزی انقلاب‌اسلامی و شهادت استاد مرتضی مطهری در روز 12 اردیبهشت ماه سال 1358 توسط گروه فرقان، این روز به عنوان روز معلم نامگذاری شد. استاد مطهری در روشنگری اقشار باسواد به ویژه قشر فرهنگی جامعه قدم‌های اساسی برداشته بود و آثار عمیق شهید در احیای فکر دینی اصیل و بی پیرایه و منطبق با نیاز روز جامعه در حال گذار ما بسیار مؤثر بوده است.

گروه اجتماعی هرمز،به مناسبت هفته معلم در یاداشتی به اهمیت این هفته پرداخت و نوشت ، نقش کلیدی معلمان به عنوان مجریان آموزش عمومی و الگوهای اولیه دانش آموزان بسیار مهم جلوه می‌کند. چرا که معلمان جامعه، انسان سازان نسل بعدی‌اند، لذا نقش آنان به گفته حضرت امام خمینی (ره) همچون نقش انبیا است برای مردم.
از سوی یونسکو، نهاد فرهنگی سازمان ملل متحد، 5 اکتبر روز جهانی معلم نامگذاری شده است.بیش از 100 کشور جهان، از جمله ایران، در جریان تصمیم‌گیری برای نامگذاری روز جهانی معلم حضور داشته و هدف از آن توجه بیشتر نسبت به وضعیت معاش معلمان و کیفیت تدریس است.
همه ساله و در چنین روزی در کشورهای مختلف جهان از مقام و نقش معلمان در جامعه تجلیل می‌شود.جوامع پیشرفته جهان اهمیت آموزش عمومی را به عنوان یکی از مهم‌ترین و شاید تنهاترین عامل توسعه اجتماعی دریافته‌اند و سرمایه گذاری‌های عظیم و درازمدتی را روی آن انجام داده‌اند.

شرافت و مرتبت معلم زمانی اهمیت دارد که بتواند شان خداوند و پیامبران را در وجود خود محقق سازد و پیوند انسان به هدف متعالی خلقت یعنی عبادت را برقرار سازد. لذا در این تعریف شهید مرتضی مطهری یکی از آن معلمان راستین است که اولاً با نگاه ترکیبی به همه معارف بشری نظر می کند و ثانیا تمامی تلاشهای علمی و عملی را مقدمه ای برای عبادت می داند و در این راه به مرحله سوم دینداری راه می یابد و با شهادت، عبادت عملی و علمی خود را کامل می سازد. خداوند را می خوانیم که او رابا سالار و سرور شهیدان امام حسین (ع) محشور سازد.
معلمی شغل و حرفه نیست، بلکه ذوق و هنر توانمندی است معلمی در قرآن به عنوان جلوه ای از قدرت لایزال الهی نخست ویژه ذات مقدس خداوند تبارک و تعالی است. در نخستین آیات قرآن که بر قلب مبارک پیغمبر اکرم (ص) نازل شد، به این هنر خداوند اشاره شده است:

اقرا باسم ربک الذی خلق، خلق الانسان من علق، اقرأ و ربک الاکرم، الذی علم بالقلم، علم الانسان ما لم یعلم. (علق: ۱ـ ۵)

بخوان به نام پروردگارت که جهانیان را آفرید. انسان را از خون بسته سرشت بخوان ! و پروردگارت کریمترین است همان که آموخت با قلم، آموخت به انسان آنچه را که نمی دانست.
در این آیات خداوند، خود را «معلم» می خواند و جالب این که معلم بودن خود را بعد از آفرینش پیچیده ترین و بهترین شاهکار خلقت، یعنی انسان آورده است.مقام معلم بودن خدا، بعد از آفرینش قرارداد. نوعی انسانی را که هیچ نمی دانست، به وسیله قلم آموزش داد که این از اوج خلاقیت و هنر شگفت خداوند در امر آفرینش حکایت دارد:
چو قاف قدرتش دَم بر قلم زد هزاران نقش بر لوح عدم زد
از این رو، می توان گفت که هنر شگفت معلمی از آن خداوند عالم است.ـ شهید ثانی رحمت الله درباره هنر معلمی خداوند می فرماید:
خداوند از آن جهت به وصف (اکرمیت) و نامحدود بودن کرامتش، توصیف شد که علم و دانش را به بشر ارزانی داشته است. اگر هر مزیت دیگری، جز علم و دانش، معیار فضیلت به شمار می رفت، شایسته بود همان مزیت با وصف (اکرمیت) در ضمن این آیات همراه و هم پا گردد و آن مزیت به عنوان معیار کرامت نامحدود خداوند به شمار آید. کرامت الهی در این آیات با تعبیر «الاکرام» بیان شده است. چنین تعبیری می فهماند که عالی ترین نوع کرامت پروردگار نسبت به انسان با والاترین مقام و جایگاه او، یعنی علم و دانش هم طراز است.
اگر هر فردی در سمت خودش بخواهد به جامعه خدمت کند و نقش خود را به خوبی عملی کند می‌تواند تاثیرگذار خوبی باشد البته صد درصد نمی‌تواند تاثیر بگذارد ولی با توجه به وظیفه اصلی معلم که تعلیم و تربیت است می‌تواند نقش سازنده‌ای ابتدا روی دانش‌آموزان و سپس جامعه داشته باشد.

اگر معلم خوب عمل کند، صحیح عمل کند، با تدبیر عمل کند، با دلسوزی عمل کند، به نظر ما همه مشکلات جامعه حل می‌شود… »مقام معظم رهبری۱۳/۲/۹۱
با توجه به سخنان رهبر معظم انقلاب و آشنایی که اکثر دست‌اندرکاران آموزش و پرورش روی این موضوع دارند می‌دانیم که روش معلم و مربی در رابطه با دانش‌آموز و متربی با هم فرق دارد. معلم آگاه می‌تواند با کشف خلق و خوی آنها، بعضی را از راه عاطفی و بعضی دیگر را از راه عملی و اکتسابی زبانشان را بفهمد وبه آنها آموزش و تعلیم دهد و درباره آنها تصمیم بگیرد. این معلم است که می‌داند چگونه عمل کند و متربی را خوب  تربیت کند .البته نقش خانواده، محیط، جامعه و همسالان را هم نمی‌توان بدون تاثیر گذاشت.

حرفه معلمی با توجه به سفارشات پیامبر اعظم(ص) و ائمه اطهار(ع) مسئولیتی سنگین است و با توجه به کلام امام(ره) که فرمودند (معلمی شغل انبیاست) به حق معلم باید ارزش و مقام خود را به درستی حفظ کند، چراکه این فرزندان امانت‌هایی هستند از طرف خداوند که در اختیار او قرار داده شده‌اند و باید به خوبی تربیت شوند و امانتدار خوبی باشد. تا در آینده بتواند فرد مفیدی برای اسلام، جامعه و کشور باشد.

شهید مطهری در جایی می‌فرماید «معلمی شور و عشق و هنر است» بحق که اگر معلم این سه خصلت را نداشته باشد نمی‌تواند در کلاس درس تاثیرگذار باشد.
البته معلم باید در کنار علوم اکتسابی و آموختنی که در بسته‌های آموزشی و فرمولهای ریاضی و فیزیک و … که به متربی می‌آموزد این سه عنصر عاطفی، درونی و تربیتی را نیز دارا باشد. تا بتواند روی فرد تاثیر بگذارد. البته این مساله نیز با یک برخورد محبت‌آمیز یا یک نگاه عاطفی عملی می‌شود. از وظایفی که یک معلم باید به آنها توجه کند مساوات و اخلاق است. بعضی را با نگاه یعنی نظر معرفتی که از شجره وجود شخصی حاصل می‌شود. البته آن نگاه و گفتار و اشاراتی که روی متربی تاثیرگذار باشد. نه اینکه متربی فکر کند که مربی قصد فریب او را دارد. هر چه نگاه، رفتار  خالصانه و طبیعی‌تر باشد تاثیر آن بیشتر است. و این نگاه باید از یک منبع نوری قوی سرچشمه بگیرد. البته این مساله صبر و حوصله، تحمل و حسن نیت نیز نیاز دارد و نه اینکه تا خطایی از یک دانش‌آموز سرزد بگوید دیگر نمی‌شود روی این فرد کار کرد و او را رها کند. بلکه با صبر و حوصله کاری کند که دانش‌آموز بفهمد که تلاش معلم برای اصلاح اوست، سپس به او اعتماد می‌کند و حرفش را می‌پذیرد.

اگر بخواهیم شعار سال یعنی حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی عملی شود هر کس با توجه به وظایفی که برعهده دارد باید گوشه‌ای از کار را بگیرد تا مشکلات کشور مرتفع شود. معلم باید جوانان و نوجوانان را با وسایل پیشرفته علمی آشنا کند. با توجه به اینکه می‌دانیم علم روز به روز رو به تغییر و پیشرفت است و هر روز باید علمی نو و جدید بیاموزیم ابتدا خود معلم با مطالعه و ادامه تحصیل آن علوم را بیاموزد و به دانش‌آموزان طوری تعلیم دهد که بتوانند از هم‌اکنون درصدد رفع مشکلات اقتصادی کشور تلاش کنند و کشور را از وابستگی اقتصادی نجات دهند. چون دشمنان  فهمیده‌اند که در این برهه از زمان چگونه می‌توانند به کشور ضربه بزنند آنها با تحریم و فشار می‌خواهند مردم رااز انقلاب دلسرد کنند.

در مورد حماسه سیاسی کار مربی این است که آنقدر شعور سیاسی متربی را بالا ببرد که حق را از ناحق، صحیح را از ناصحیح تشخیص دهد و کسانی را که به سن رای دادن رسیده‌اند تشویق کند که خودشان به پای صندوق‌های رای بروند و اصلح را انتخاب کنند و آنهایی را هم که سنشان قانونی نیست منادیانی باشند که خانواده‌ها را تشویق کنند برای انتخاب اصلح به پای صندوق‌های رای بروند .ضمنا شعور و فهم اکثر مردم ایران آنقدر بالا رفته است که خودشان از اهداف شوم دشمنان که می‌خواهند ضربه به اسلام و کشور بزنند آگاه هستند و به فرموده امام(ره) نمی‌گذارند که کشور به دست  نااهلان و نامحرمان بیفتد. البته پیشرفت اسلام و کشور نیاز به مجاهدت‌های زیادی دارد که همه باید به وظیفه خود عمل کنیم تا دشمنان داخلی و خارجی را همانطور که ۳۵ سال است به هر بهانه‌ای نتوانسته‌اند به جمهوری اسلامی ایران ضربه بزنند ناامید کنیم.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند