منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۰
شناسه خبر: 263817
گروه :خبر
معبد هندوها

پا به مرکز شهر بندرعباس که می گذاریم گنبد عجیب و منحصر به فرد یک معبد توجه ما را به خود جلب می کندو معبد هندوها از دیرباز زینت بخش شهر بندرعباس شده است .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ معبد هندوها یکی از آثار تاریخی و جالب توجه شهر بندرعباس است که در خیابان امام خمینی و روبروی بازار روز قرار دارد .

ساختمان این معبد ، در سال 1310 ه.ق در زمان حکومت محمد حسن سعد المالک حاکم وقت بندرعباس ، از محل جمع آوری هدایای هندوها ، توسط تجار هندی ساخته شده است .

از آنجایی که معبد هندوها معماری منحصر به فرد دارد و تنها گنبدی است که در بندرعباس می توان یافت  با معماری ایرانی – هندی ساخته شده است .

معبد هندوها را شیکارپور ها ساختند ، آنها از غرب هند آمده بودند و بنیاد معبدی را گذاشتند که بعدها فصل مشترک فرهنگی ایران و هند شد اما وقتی شیکارپورها ایران را ترک کردند ، معبد اسیر دست غربت شد و به دست ناخوشی ها افتاد .

گنبد مقرنس روی یک اتاق چهارگوش میانی چشم نواز است ،معبدی که نه در هند بلکه در سواحل خلیج فارس  و در میان پاساژهای تازه به دوران رسیده گیر کرده است .

معبد هندوها در بندرعباس طبق موقعیت جغرافیایی در زمان ساخت از لاشه سنگ ، ملات گل ، ساروج ، سنگ های مرجانی خاک ، گچ های ضخیم و گچ لویی استفاده شده است

. اساس ساخت این معبد  عبارت است از یک اتاق چهارگوش میانی که بر روی آن گنبد قرار گرفته ، سبک معماری این گنبد را مقرنس های پیرامون آن نه تنها از دیگر گنبدهای موجود در سواحل خلیج فارس ، بلکه گنبد های سراسر ایران متفاوت می سازد .

به طور کلی 72 علمک در چهارسوی گنبد قرار دارد ، تعداد این عملک ها و نحوه قرار گرفتن آنها ریشه در آیین هندوها دارد . در داخل تالارهایی وجود دارد که در این حد تالار نقاشی های مختلفی به چشم می خورد که هر کدام از آن ها بیانگر فلسفه ی خاصی از اعتقادات مختلف مردم هند است .

بنا به گفته استاد باستان شناسی ایران ، این معبد برای نیازهای هندوهای مقیم شهر بندرعباس که از سال های 1300 تا 1344 خورشیدی سکونت داشته و به کارهای تجاری پرداخته شده است .

پرستشگاه هندوها نشانه ای زنده از روابط تجاری با شکوه میان هندی ها و ایرانی هاست، نشانه  زنده ای که امروز آنچنان مورد بی محلی است که کمتر کسی به آن توجه دارد . مردم بومی هم با ویژگی های تاریخی این بنا بیگانه اند ، چون اطلاعات زیادی از این بنا و معماری معبد هندوها ندارند .

در سال 1302 خورشیدی که بندرعباس را شیکارپورها ترک کردند ، بت هایی که در معبد هندوها و در طاقچه ی محراب بود نیز با خود بردند و این بنا کم کم مخروبه شد.

 

دست فروش ها گوشه و کنار آن چنان گرم مشغول کسب و کارند که برایشان بنایی که کنارش نشسته اند و در غربت افتاده است ، چندان اهمیتی ندارد و دیگر نه هندی ها و نه ایرانی ها به آن نیم نگاهی می کنند.

 

متاسفانه گذشت زمان دردش را التیام نبخشید ، ترک های عمیقی بر پیکرش نقش بست ، نقاشی های زیبایی که نقاشان ایرانی و هندی بر در و دیوارش کشیده بودند ، رنگ هایشان بر هم آمیخت و پوسته پوسته شد با وجود آنکه این معبد از طریق سازمان میراث فرهنگی در چند نوبت تعمیر  شده  هم اکنون عملیات مرمت این معبد به دلایل نا معلومی متوقف شده است.

 

 

انتهای پیام/م

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امام سجاد (ع)چراغ فروزان راه مردم است کودک کشی و نسل کوشی در یمن یک رخداد ظالمانه است دشمن در پی سلب معیار ما می توانیم از ملت ایران است/اقدامات انتظامی پلیسی باشد نه پلیس بازی خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان