منتشر شده در تاریخ: شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۹
شناسه خبر: 350104
گروه :خبر
unnamed (1)

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان تصریح کرد: بر اساس قانون، حد فاصل حریم شصت متری دریا تحت حاکمیت دولت است وسازمان بنادر در بحث حریم 60 متری، تکلیف قانونی ندارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ابراهیم ایدنی، مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان در نشست کمیته تخصصی ساماندهی و مدیریت سواحل، بنادر و جزایر استان هرمزگان با اشاره به اختیارات سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان مرجع صدور مجوز ساخت و ساز در دریا گفت: کمیته های استانی ساماندهی و مدیریت سواحل، بنادر و جزایر با در سال های اخیر با راه اندازی “سامانه جامع مدیریت و نظارت بر سواحل کشور” به منظور مستندسازی و نظارت مناسب بر ساخت و ساز های ساحلی نظارت دارد که در خصوص مشکلات مناطق ساحلی و تسهیل و تسریع در برخورد با ساخت و ساز های فاقد مجوز و آزادسازی نواحی ساحلی برای استفاده عموم مردم فعالیت دارد.

ایدنی اظهار کرد: برای سازه های دارای مجوز بهره برداری، بازدید های ادواری با حضور کارشناسان خبره و متخصص استان در زمینه های دریایی، بندری، ایمنی، فنی و مهندسی، حقوقی و انتظامی صورت گرفته و وضعیت سازه ها از دیدگاه های مختلف مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد.

وی با اشاره به برخی ابهامات در زمینه مباحث قانونی و همچنین حیطه اختیارات دستگاه های مختلف در بحث ساخت و سازهای ساحلی افزود: طبق قانون، سازمان بنادر متولی نظارت و صدور مجوز برای سازه هایی است که از خط مرز دریا به داخل آب ساخته می شوند و در بحث حریم 60 متری، تکلیف قانونی ندارد.

وی اراضی ساحلی را شامل محدوده ای دانست که از آخرین خط مد دریا شروع و تا 2000 متر به داخل خشکی گسترده می شود،تصریح کرد: بر اساس قانون، حد فاصل خط حداکثری مد تا 60 متر داخل اراضی خشکی(در سواحل خلیج فارس و دریای عمان)، حریم شصت متری نامیده می شود که تحت حاکمیت دولت با اخد مجوز از منابع طبیعی(در محدوه خارج از شهرها) و مسکن و شهرسازی در داخل شهرها قرار دارد.

دبیر کمیته ساماندهی و مدیریت سواحل، بنادر و جزایر استان با بیان اینکه تکالیف قانونی اداره بنادر را ملزم کرده تا به عنوان مرجع دریایی کشور بر وضعیت سازه های احداث شده در حریم دریا به لحاظ تخصصی نظارت کند تاکید کرد:شناسنامه دار کردن و صدور مجوز برای سازهای دریایی با هدف تسهیل امور و کمک به سرمایه گذاران دولتی و بخش خصوصی جهت توسعه بهره برداری اصول و متناسب با اصول زیست محیطی و مهندسی انجام می شود

سازه دریایی در داخل دریا باید با مجوز سازمان بنادر باشد

مسعود دالمن،سرپرست معاونت عمرانی استانداری هرمزگان با بیان اینکه توسعه استان مبتنی بر توسعه دریامحور است، گفت: برای حفظ و بهره برداری بهتر سواحل طبق قوانین موجود هر کدام از بخش های دولتی، متولی یک قسمت از ساحل و دریا هستند که در حیطه تخصصی خود نظارت و یا مجوز صادر می کنند.

وی با اشاره به اینکه رجوع به قانونی ابهامات موجود، رفع و حیطه وظایف هر کدام از دستگاه ها در حوزه ساحل مشخص می کندف اظهار کرد:تصمیم گیری در مورد سواحل نیز از حساسیت خاصی برخوردار است و ممکن است با موارد بیت المال و حقوق افراد تعارض داشته باشد.

وی با بیان اینکه در حریم 60 متری دریا هرگونه ساخت و ساز بدون مجوز ممنوع است، افزود: مالکیت خصوصی در این حریم ممنوع است و ساخت و ساز در این محدوده تنها در صورت تشخیص مراجع ذی  صلاح می تواند با کاربری عمومی و تفریحی انجام شود.

سرپرست معاونت عمرانی استانداری هرمزگان با اشاره به اینکه احداث هر نوع سازه دریایی در داخل دریا باید با مجوز سازمان بنادر و دریانوردی باشد، تصریح کرد: سازه های ساحلی واقع شده در حریم 60 متری نیز دستگاه ها با استعلام از سازمان بنادر و دریانوردی، می توانند ارائه خدمات داشته باشند.

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود