منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۳
شناسه خبر: 248480
گروه :خبر
13921008000195_PhotoA

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: در برابر گروه‌های فشار باید مقاومت کرد و با آن‌ها برخورد کرد چرا که این حرکات به جای کمک به انقلاب به آن آسیب می‌زند؛ برای مثال کاری که در شیراز شد، فضای استان فارس را عوض کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، انجمن اسلامی دانشگاه صنعتی سهند تبریز میزبان علی مطهری نماینده مجلس بود. این برنامه در آستانه روز دانشجو و برای بزرگداشت 16 آذر توسط انجمن اسلامی دانشگاه صنعتی تبریز ترتیب داده شده بود.

آغاز بخش برنامه، تلاوت آیاتی چند از کلام‌‌الله مجید و سرود ملی کشورمان بود.

سپس بیانیه انجمن اسلامی دانشجویان صنعتی سهند به عنوان اعتراض به دستگیری‌های اخیر اهالی مطبوعات، تعلل در پیگیری پرونده‌های فساد اقتصادی، اختلال در برگزاری همایش‌های قانونی و عدم رسیدگی به وضعیت زندانیان سیاسی و برخی مسائل روز کشور توسط یکی از اعضای انجمن اسلامی قرائت شد. در پایان از رئیس جمهور محترم درخواست شد تا به عهدی که با مردم بسته است پایبند بوده و به مطالبات به حق مردم و جامعه رسیدگی کند.

دانشجو و دانشگاه از دیده‌بان‌های جامعه هستند که باید به موقع آژیر خطر را بکشند و این به خاطر بیدار بودن فطرت الهی در قشر جوان و دانشجو است

در آغاز مجری با سئوالی از سخنران برنامه درخواست کرد تا در ارتباط با نفوذ اسلام انقلابی به جای انقلاب اسلامی و نقش جنبش دانشجویی در وضعیت فعلی جامعه سخنانی ایراد کند.

علی مطهری سخنانش را با تسلیت فرا رسیدن ایام اربعین حسینی آغاز کرد و در رابطه با نهضت حسینی دو مطلب را بیان کرد؛ زیارت جابربن عبدالله انصاری از مقبره امام حسین به عنوان نخستین زائر و دومین مسئله، توصیه‌هایی که برای زیارت امام حسین(ع) از دور و نزدیک در منابع دینی ذکر شده است.

وی اشاره کرد که با گذشت زمان، حادثه عاشورا بیشتر شناخته شده است و این امر مختص حوادث بزرگ است.

مطهری در این باره به حافظ شیرازی و سید جمال‌الدین اسدآبادی اشاره کرد که آنها نیز در دوران خود شناخته نشده بودند ولی با گذشت زمان، بیشتر و بیشتر شناخته شده و آثار آنها مورد مطالعه قرار گرفته است.

مطهری همچنین به امیرالمومنین اشاره کرد و افزود که ایشان نیز طبق قولی از خودشان در دوران خود شناخته نشد و بعدها ارزش‌های والای ایشان مورد توجه عالم اسلام قرار گرفت. در ادامه افزود: امام حسین(ع) جزو افرادی بودند که وارد تاریخ شدند و اتفاقا جزو قله‌های مرتفع و یکی از سازندگان تاریخ بودند.

وی افزود: در انقلاب‌های فکری و اجتماعی، خطر نفاق وجود دارد. همچنین در انقلاب‌ها، چه دینی و غیردینی، بعضی مخالفان به داخل آن نفوذ می‌کنند و حتی شعارهای تندتر و انقلابی‌تر می‌دهند ولی در اصل قصد انحراف حرکت اجتماعی را دارند و این وظیفه پیشوا و امام و چشم بینای اوست که در مقابل این انحراف بایستد؛ و امام حسین(ع) در چنین وضعیتی قرار داشت که اگر قیام نمی‌کرد اثری از اسلام باقی نمی‌ماند.

خداوند با هیچ قوم و قبیله‌ای خویشاوندی ندارد و هر انقلابی احتمال انحراف دارد

هر انقلابی احتمال انحراف دارد

مطهری افزود: خداوند با هیچ قوم و قبیله‌ای خویشاوندی ندارد و هر انقلابی احتمال انحراف دارد. همانطور که انقلاب بزرگ پیامبر اکرم(ص) بعد از 50 سال به انحراف کشیده شد و امت پیامبر فرزند ایشان را در کربلا شهید کردند.

وی اضافه کرد: با این رویکرد بود که حضرت علی(ع) خلفای پیش از خود را نقد می‌کرد چرا که آنان فقط به فکر افزایش فتوحات بودند. اما علی علیه‌السلام به دنبال اصلاح داخل و برقراری عدالت در جامعه بودند.

نماینده مردم تهران در مجلس اظهار داشت: نوعی تعصب عربی توسط معاویه و حکومت او تبلیغ می‌شد و با استخدام عامل روحانیت و جعل احادیث به جنگ با حضرت علی(ع) پرداخت و نیز از ابزار مسموم کردن دشمنانش از جمله امام حسن(ع) و سعدبن ابی‌وقاص و غیره استفاده کرد. معاویه خلافت را به سلطنت تبدیل کرد و قیام امام حسین(ع) از همین جا آغاز شد و امام حسین با حرکت خود بین اسلام و خلافت اسلامی فاصله انداخت و به مردم فهماند که خلافت اسلامی ادامه حرکت پیامبر نیست.

دانشجو و دانشگاه به موقع باید آژیر خطر را بکشند

وی تصریح کرد: اما ما باید از این واقعه درس بگیریم و قیام علیه ظلم تنها وظیفه امام حسین(ع) نبود و این طور نیست که دستور خصوصی داشت و مامور به این کار نبود بلکه از روی محاسبه این کار را انجام داد و به همین جهت اصحاب و اهل بیت خود را برد و این وظیفه همه است که با انحرافات مقابله کنند و برخی از اقشار نیز وظیفه مضاعفی دارند و دانشجو و دانشگاه از دیده‌بان‌های جامعه هستند که باید به موقع آژیر خطر را بکشند و این به خاطر بیدار بودن فطرت الهی در قشر جوان و دانشجو است.

احساسی و ابزاری عمل کردن جزو آسیب‌های دوره دانشجویی است

مطهری خاطرنشان کرد: البته احساسی و ابزاری عمل کردن نیز جزو آسیب‌های دوره دانشجویی است. سپس با بیان این سئوال که آیا ما بعد از انقلاب به جنبش دانشجویی نیاز داریم یا نه؟ پاسخ داد که جنبش دانشجویی همواره مورد نیاز است و نقد قدرت باید همواره انجام گیرد چرا که در غیر این صورت حکومت‌ها فاسد خواهند شد و قدرت نباید در خلوت قرار گیرد و همواره باید نقد شود.

این دسته‌بندی‌ها را قبول ندارم و دیواری بین اصلاح‌طلبی و اصول‌گرایی قائل نیستم و هر اصلاحی باید بر اساس اصولی باشد

وی افزود: باید انقلاب اسلامی را با آرمان‌های آن از جمله آزادی، استقلال و عدالت ارزیابی کنیم و ببینیم که آیا به این آرمان‌ها رسیده‌ایم یا نه.

این نماینده مجلس سپس به دوره عثمان اشاره کرد و افزود: علت این امر رواج تبعیض‌ها و عدم رعایت عدالت و فساد در جامعه اسلامی بود که منجر به قیام مردم شد و امیرالمومنین کوشیدند که در این میان وساطت کنند تا خلیفه‌کشی در دنیای اسلام رسم نشود.

مطهری به حوادث 88 اشاره کرد و گفت: به ما می‌گویند که در رابطه با حادثه سال 88 باید یا این طرف باشی یا آن طرف و این بر خلاف عملکرد حضرت علی(ع) است.

وی سپس به اثرات عدم وجود عدالت در جامعه اشاره کرد و گفت: نتیجه آن از بین رفتن تعادل روانی جامعه است زیرا سبب ایجاد دو قشر مرفه و مظلوم در جامعه می‌شود که تعادل روانی جامعه را به خطر می‌اندازد. علاوه بر این، بی‌عدالتی سبب رویکرد به بخت و اقبال و شانس می‌شود زیرا در چنین شرایطی، دیگر تحصیلات و تلاش رنگ می‌بازد و اعتقاد به شانس و اقبال جای آن را می‌گیرد و همچنین افراد جامعه به نظام عالم بدبین می‌شوند.

وی افزود: عدالت مقیاس دین است نه دین مقیاس عدالت. دموکرات بودن یک حکومت، از نوع برخورد با مخالفانش مشخص می‌شود و وجود اقلیت منتقد و مخالف برای کل جامعه مفید است.

دسته‌بندی‌های اصلاح‌طلب و اصولگرا را قبول ندارم/ مستقل شرکت می‌کنم

در این بخش سخنان علی مطهری به پایان رسید و بعد از آن مراسم پرسش و پاسخ عمومی آغاز شد. نخستین سئوال در رابطه با وضعیت مطهری در انتخابات آینده بود که آیا در لیست اصلاح‌طلبان قرار خواهد داشت و یا در لیست اصولگرایان، که وی عنوان کرد: این دسته‌بندی‌ها را قبول ندارم و دیواری بین اصلاح‌طلبی و اصول‌گرایی قائل نیستم و هر اصلاحی باید بر اساس اصولی باشد و لذا در دوره قبل هم مستقل در انتخابات مجلس شرکت کردم، با این که در تهران کار بسیار مشکلی است.

در برابر گروه‌های فشار نیز باید مقاومت کرد و با آن‌ها برخورد کرد چرا که این حرکات به جای کمک به انقلاب به آن آسیب می‌زند

بهترین قانون اساسی را داریم/ مشکل در اجرای آن است

*سپس یکی از پرسشگران سئوال کرد که آیا شما فکر نمی‌کنید به خاطر قانون اساسی و فرم آن است که اجازه اصلاح و پیشرفت را به ما نمی‌دهد، آیا نباید قانون اساسی را اصلاح کنیم چرا تا به حال در این باره چیزی نگفته‌اید؟
وی پاسخ داد قانون اساسی قانون بسیار خوبی است و حقوق مردم خوب در نظر گرفته شده و حقوق شهروندی را خیلی خوب رعایت کرده است و در مجموع قانونی دموکراتیک است ولی مشکل در اجرای آن است. شاید در برخی جاها نیاز به اصلاح آن وجود دارد که این هم کار یک فرد نیست و کار مجلس خبرگان قانون اساسی است.

*فرد دیگری از نماینده انجمن دانشجویان در رابطه با افزایش آزادی عمل گروه‌های تندرو و فشار از ایشان سئوال کرد و به ممنوع‌التصویری برخی مقامات اشاره کرد و بحث نظارت شورای نگهبان که اخیرا رئیس‌جمهور بیان کرده بود.

زندانیان سیاسی هرگز در شرایط بدی نیستند و از نظر بهداشت و درمان رسیدگی‌هایی می‌شود.

مطهری گفت: ممنوع‌التصویری برخی غیرقانونی است و هیچ مستند قانونی ندارد و پیگیری‌های وی نیز از قوه قضائیه به جایی نرسیده است و به این گونه دستورات نباید ترتیب اثر داد و باید در مقابل آن‌ها مقاومت کرد چرا که این کار خلاف قانون است.

فضای شیراز را تغییر دادم/ برای سخنرانی در فارس نیاز به مجوز از سپاه و امام جمعه نیست

وی افزود: در برابر گروه‌های فشار نیز باید مقاومت کرد و با آن‌ها برخورد کرد چرا که این حرکات به جای کمک به انقلاب به آن آسیب می‌زند. برای مثال کاری که در شیراز شد، فضای استان فارس را عوض کرد. هر کسی را که دعوت می‌کردند باید از امام جمعه و سپاه اجازه می‌گرفتند و در غیر این صورت اجازه نمی‌دادند. ما ایستادگی و پیگیری کردیم و اکنون فضای استان کلا تغییر کرده است و استاندار فارس به دلیل کوتاهی‌هایی که انجام داده بود تغییر کرد.

نمی‌شود افراد را به خاطر انتقاد رد کرد

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: درباره نظارت شورای نگهبان حرف رئیس جمهور درست است و دولت مجری است و شورای نگهبان ناظر؛ قبلا این گونه بود که به استعلامات چهارگانه استناد می‌شد اما بعدها نظارت استصوابی مطرح و قانون شد که صلاحیت کاندیداها باید احراز شود، نه اینکه عدم صلاحیت او احراز شود.

این کف‌زدن‌ها برای شادی نیست، که این بخش از سخنان ایشان با تشویق حاضران مواجه شد.

مطهری ادامه داد: در این حد که غیر از استعلام‌های چهارگانه درباره احوال شخصی افراد تحقیق شود قابل قبول است ولی نمی‌شود که افراد را به خاطر انتقادی که داشتند یا در ستاد فرد خاصی بوده‌اند رد کرد چون سبب می‌شود افراد آزاده حذف شوند و افراد چاپلوس در صحنه باقی بمانند.

کف‌ زدن‌های در آستانه اربعین برای شادی نیست

*نماینده بسیج دانشجویی چند خطی از کتاب دکتر علی مطهری در رابطه با اصلاح‌طلبی خواند که گفته شده بود اصلاح‌طلبان را باید غرب‌گرا خواند و روشنفکران غرب‌گرا با نام اسلام نفوذ می‌کنند و پدر شما قربانی این تز شده است. این که می‌گویند سران فتنه باید در دادگاه صالحه محاکمه شوند منظورتان دادگاه قوه قضائیه است یا با نظارت خارجی‌ها؟ همچنین چرا مسئله شنود را به دادگاه نکشاندید؟ این دانشجو از دانشجویان خواست که به خاطر اربعین کف نزنند که مطهری گفت: این کف‌ زدن‌ها برای شادی نیست، که این بخش از سخنان ایشان با تشویق حاضران مواجه شد.

مطهری گفت: در آن دوره افرادی داشتیم که عقاید آنها با اسلام سازگار نبود و این جمله به خاطر آنها گفته شده است. می‌گفتند به تعداد افراد، برداشت از اسلام داریم و هیچ برداشت رسمی از اسلام نداریم و هیچ‌کس حق اعتراض به دیگری را ندارد.

قبلا این گونه بود که به استعلامات چهارگانه استناد می‌شد اما بعدها نظارت استصوابی مطرح و قانون شد که صلاحیت کاندیداها باید احراز شود، نه اینکه عدم صلاحیت او احراز شود

درباره شنود از بنده، وزارت اطلاعات مسئولیت آن را برعهده گرفت و فرد اخراج شد

وی درباره دادگاه صالحه برای سران‌ فتنه گفت: به قول مقام معظم رهبری سران فتنه در خارج کشور هستند و فرضا اینها باشند، شامل برخی نهادهای حکومتی و آقای احمدی‌نژاد هم می‌شود و همه باید رسیدگی شوند.

مطهری ادامه داد: طبق قانون اساسی این حصر غیرقانونی است و دادگاه هم باید علنی باشد و متأسفانه اصل بر غیرعلنی بودن دادگاه‌ها شده است.

این نماینده مجلس با اشاره به مسئله شنود از وی گفت: درباره شنود هم پیگیری کافی انجام شد و وزارت اطلاعات مسئولیت آن را به عهده گرفت و عامل آن اخراج شد. این برای من کافی بود و به خاطر همین به دادگاه کشیده نشد.

زندانیان سیاسی در شرایط بدی نیستند

*یکی از نمایندگان انجمن اسلامی سئوالی از ایشان در رابطه با زندانیان سیاسی مطرح کرد که آیا سری به زندان زده‌اید تا ببینید که این افراد در چه وضعیتی هستند به ویژه دانشجویان زندانی و مسئله حصر که مطالبه اصلی از این دولت است و مجلس به عنوان یکی از قوا آیا راه حلی برای پایان دادن به این موضوع ندارد، شما گفتید که حصر ظلم است این ظلم به چه کسی است؟
مطهری در جواب وی گفت: زندانیان سیاسی هرگز در شرایط بدی نیستند و از نظر بهداشت و درمان رسیدگی‌هایی می‌شود.

در سال 88 هم درخواست‌های قانونی برخی آقایان توسط بعضی از تندروها تبدیل به مخالفت با نظام شد که این هم بهانه خوبی برای طرف مقابل شد

جنبش دانشجویی تحلیل رفته است

وی گفت: درباره بازدید از زندان‌ها در حادثه بند 350 زندان اوین درخواست کردیم که هیئتی از مجلس برای تحقیق برود. هیئت رئیسه مجلس و کمیسیون امنیت ملی همراهی نکرد و این نقطه ضعف مجلس است که وارد این حوزه‌ها نمی‌شود، جاهایی که حقوق مردم پایمال می‌شود.

*سوال بعدی در رابطه با تحلیل رفتن جنبش دانشجویی و بهره‌کشی احزاب و گروه‌ها از جریان‌های دانشجویی بود که وی پذیرفت، جنبش دانشجویی به حد زیادی تحلیل رفته است و فضا خیلی راحت و آزاد نیست و رعب و ترس در دانشجویان وجود دارد و باید در جهت تغییر فضا تلاش کرد. این حالت ترس و رعب باید اصلاح شود و بخشی هم مربوط به خود دانشجویان است که باید ملاحظه کاری را کنار بگذارند و فعالتر شوند. مقدار زیادی از آن به حوادث سال 88 بر می‌گردد و باید این فضا تغییر کند. افراط نیز نباید انجام بگیرد.

مطهری گفت: در سال 88 هم درخواست‌های قانونی برخی آقایان توسط بعضی از تندروها تبدیل به مخالفت با نظام شد که این هم بهانه خوبی برای طرف مقابل شد و با استفاده از احساسات مذهبی مردم منجر به سرکوب این خواسته‌ها شود.

وقتی وزارت اطلاعات داریم نباید اطلاعات سپاه وارد شود

*سپس سوالی در رابطه با بازداشت چند نفر از روزنامه‌نگاران پرسیده شد.
وی در پاسخ بیان کرد: من با اصل بازداشت در صورت مستندات مخالف نیستیم اما وقتی وزارت اطلاعات داریم نباید اطلاعات سپاه این کار را بکند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی گفت: اطلاعات سپاه باید در حوزه مخالفان مسلح وارد عمل شود. رئیس جمهور هم می‌‌تواند به عنوان رئیس قوه مجریه و مجری قانون اساسی، طبق قانون اساسی اخطارهایی را بدهد، خصوصا که به بهانه نفوذ این کار انجام شد.

وی در پاسخ به سوال دیگری گفت: معتقدم ترکیب شورای نگهبان بهتر شده و افراد معتدل‌تری وارد آن شده‌اند و احتمال می‌دهم در انتخابات مجلس آتی وضعیت بهتری داشته باشیم.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است