منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۵
شناسه خبر: 179952
گروه :خبر
13

مدرس دانشگاه آزاد بندرعباس گفت: مطلوب نهایی انسان در زندگی همان چیزی است که ادبش را در رفتار مشخص ساخته و برایش خط مشی ترسیم می کند .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، محمد نور رحمانی ، مدرس دانشگاه آزاد بندرعباس در گفتگو با سوره یاس با بیان اینکه سبک زندگی در اسلام از اهمیت بسزایی برخوردار است، گفت: در اهمیت مسئله سبک زندگی همین بس که عالم بزرگی همچون علامه طباطبایی که غالبا به موضوعات عمیق و بنیادی اسلامی پرداخته اند ؛ علاوه بر بخشی از المیزان کتابی جداگانه درباره ظاهری ترین دستورات اسلام – یعنی دستوراتی که عمل به آنها در ظاهر زندگی انسان نمایان است تالیف کرده اند .

وی افزود: تفسیر ارزشمند علامه طباطبایی که اصالتا تفسیری تربیتی است و به ترتیب آیات و سوره های قرآن نگاشته شده است، به دلیل بکارگیری روش تفسیر قرآن به قرآن ، عملا تا حدودی به تفسیری تربیتی – موضوعی تبدیل شده است ،در نتیجه شاید بتوان در آن به مباحث قرآنی با موضوع سبک زندگی اسلامی برخورد.

رحمانی ادامه داد:  تذکر دو نکته لازم است ؛ اول اینکه اصولا به نظر می رسد کلمه و مفهوم ادب در منابع دینی ، زمانی که در ارتباط با دیگران تعریف می شود یکی از اصلی ترین کلید واژه ها در موضوع سبک زندگی اسلامی است .

وی گفت:  نکته دوم اینکه از آنجا که مرحوم علامه طباطبایی (رحمه الله علیه ) در این بخش از تفسیر المیزان به نکات مبنایی بسیار مهمی در ارتباط با موضوع سبک زندگی اسلامی پرداخته اند وآن اینکه آداب و رسوم اجتماعی به منزله آئینه افکار و خصوصیات اخلاقی آن اجتماع است ، زیرا این آداب از اهداف و مقاقصد شان در زندگی نشات گرفته اند .

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس اظهار کرد: اخلاق عبارتست از ملکات راسخه در روح و در حقیقت وصفی است از اوصاف روح ، ولی ادب عبارت است از هیات های زیبای مختلفی که عمل های صادره از انسان به متصف می گردد.

وی با بیان اینکه ادب آداب ناشی از اخلاق و اخلاق نیز ناشی از مقتضیات اجتماع است، تصریح کرد:  مطلوب نهایی انسان در زندگی همان چیزی است که ادبش را در رفتار مشخص ساخته و برایش خط مشی ترسیم می کند .

وی خاطر نشان کرد: از آنجا که هدف اسلام پرداختن به همه جهات زندگی انسان است و هیچ یک از شئون انسانیت  را از قلم نینداخته ، از این جهت سرتاپای زندگی را دارای ادب نموده و برای هر اعمال زندگی هیات زیبایی ترسیم کرده که از غایت حیات حکایت می کند .

انتهای پیام /م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است