منتشر شده در تاریخ: شنبه ۰۶ تیر ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۹
شناسه خبر: 196905
گروه :خبر
image275869

کارشناس علوم سیاسی و مدرس دانشگاه های هرمزگان با بیان اینکه مشکلات کشور با رفع تحریم ها حل نمی شود گفت : تنها راهکار برون رفت از فشارهای اقتصادی خارج شدن از حالت مصرف گرایی و تولید صنایع از منابع مختلف و اجرای واقعی اقتصاد مقاومتی است.

امیرحسین مرادپور دهنوی  کارشناس  مسائل  سیاسی  و  مدرس  دانشگاه  های  هرمزگان  در  گفتگو  با خبرنگار  شبکه اطلاع رسانی هرمز  گفت : یکی از نکات مهمی که در بیانات رهبری معظم وجود دارد تاکید ایشان به اقتصاد مقاومتی است و این یک نکته کلیدی ، صرف نظر از این که به توافق هسته ای برسیم یا نه تنها راه توسعه کشور بدون  وابستگی  است.

 

دهنوی منظور از اقتصاد مقاومتی را اقتصاد تولید محور دانست و افزود : همان گونه که رهبری تصریح نمودند پتانسیل های فراوانی در کشور مانند نیروی جوان و متخصص وجود دارد،  که برای توسعه کشور باید از آن استفاده کرد.

 

وی افزود: ایران  با جمعیتی  قریب به 80 میلیون ، موقعیت ویژه جغرافیایی ، داشتن منابع عظیم انرژی ومعدنی  با 15 کشور، همسایه است و به لحاظ موقعیت جغرافیایی که دارد می تواند نقش عمده ای در ترانزیت کالا ، و صادرات کالاهای تولیدی کشور داشته باشد.

 

مرادپور دهنوی دانشجوی دکتری علوم سیاسی ، کشور ایران را از لحاظ انرژی و معادن یکی از غنی ترین کشورهای دنیا دانست و  یادآور شد: در گاز از همه کشورها اول هستیم ودر معادن جز ده کشور برتر دنیا قرار داریم اما سوال اصلی این است که چرا ما با داشتن این منابع از آن ها به خوبی استفاده نکردیم و آن چیزی که صاحب نظران بر آن تاکید می کنند بحث فرهنگ توسعه ای است.

 

وی گفت : متاسفانه ما ایرانی ها فرهنگ توسعه ای نداریم و به شدت مصرف گرا هستیم و تصور داریم چون دارای منابع ثروت می باشیم نباید کار و تلاش کنیم و به تعبیر مقام معظم رهبری روحیه بچه پول داری داریم و متکی به پول نفت هستیم.

 

کارشناس مسائل سیاسی افزود: اقتصاد مقاومتی یعنی این که خام فروشی نکنیم ، ما نیروی متخصص داریم یعنی نباید نفت خام صادر کنیم بلکه باید صنایع پتروشیمی را توسعه بدهیم معنا ندارد سنگ آهن را صادر کنیم و فولاد وارد کنیم بلکه باید آن را تبدیل به فولاد و بعد صادر کرد.

 

وی تاکید مقام معظم رهبری بر روی اقتصاد مقاومتی را حل نشدن مشکلات کشور با رفع تحریم ها دانست و اظهار داشت : این که رهبری مدام روی اقتصاد مقاومتی تاکید دارند به دلیل این است که گره حل مشکلات کشور با رفع تحریم ها حل نمی شود زیرا که ما در دولت سابق هر بشکه نفت را 140دلار فروختیم و درآمدهای نفتی ایران از اول انقلاب بی نظیر بود اما آیا مشکلات کشور حل شد تورم افزایش پیدا کرد چون در تولید استفاده نشد واردات افزایش پیدا کرد.

 

مرادپور دهنوی گفت: در صورتی که ما با 1+5 در برنامه ی هسته ای به توافق برسیم آمریکایی ها سعی خواهند کرد به بهانه حقوق بشر و تروریسم ما را تحریم کنند و ما نباید همه چیز را به رفع تحریم ها گره بزنیم و باید حربه تحریم ها را از دشمن گرفت.

 

وی توافق خوب را منصفانه و عادلانه دانست و اذعان کرد: توافق خوب از نظر ما توافقی است که برای طرفین برد برد باشد و توافق خوب و پایدار در بیانات رهبری توافقی است که همه ی تحریم ها با اجرای توافق یک جا لغو شود کلیه تحریم های اقتصادی ، مالی و بانکی ، تحریم های شورای امنیت اتحادیه اروپا ، کنگره و دولت آمریکا باید یک جا لغو شود.

 

مرادپور دهنوی توافق خوب را از نگاه آمریکایی ها توافق تمامیت خواهانه وظالمانه عنوان کرد و گفت: این ها با شروع مذاکرات مدام بهانه گیری کردند و فشار آوردند که هدف آن ها از بین بردن ماهیت صنعت هسته ای کشور است.

 

وی تاکید رهبری بر توافق پایدار بیانگر بی اعتمادی ایران به طرف غربی دانست و تصریح کرد: تجربه تاریخی ما نشان می دهد آن ها قابل اعتماد نیستند و سوابق تاریخی منفی که آمریکایی ها دارند نقش آن ها در کودتای 28مرداد ساقط کردن دولت ملی دکتر مصدق ، حمایت آن ها از رژیم شاه ، عدم پایبندی به تعهد هایشان در بیانیه الجزایر که متعهد شده بودند در امور داخلی ایران دخالت نکنند می توان به آن اشاره کرد.

 

کارشناس علوم سیاسی افزود: در همین مذاکرات هسته ای بر اساس توافق ژنو آن ها نباید تحریم های جدیدی وضع می کردند اما تحریم های جدیدی وضع کردند و همه ی این ها نشانه پایبند نبودن آن ها به تعهد هایشان است.

 

وی اظهار کرد: توافق باید به گونه ای باشد که جلوی هر گونه بهانه جویی را از آن ها بگیرید و موضوع هسته ای ایران از شورای امنیت خارج کند اما متاسفانه آن ها با تبلیغاتی که داشتند پرونده ی هسته ای ایران را امنیتی کردند و آن را برای صلح بین المللی خطرناک دانستند.

 

مرادپور دهنوی با اشاره به فرمایشات اخیر رهبر معظم انقلاب در خصوص موضوع هسته ای مداوم و تاکید آن روی کلید واژه توافق پایدار افزود: توافق پایدار ، توافقی است که در آن بازرسی های غیر متعارف ، پرس و جو از شخصیت ها و بازرسی از مراکز نظامی نباشد و ما نمی توانیم اجازه بدهیم دشمنی که همواره تهدید نظامی می کند و می گوید همه ی گزینه ها روی میز است اجازه دسترسی به مراکز نظامی داشته باشد.

 

وی تاکید کرد: توافق خوب و پایدار توافقی است که با اجرای توافق به گزارش آژانس موکول نشود چون آژانس بین المللی انرژی اتمی مستقل و عادل نیست و تحت تاثیر قدرت هاست چون بارها بر خلاف واقع حکم کرده است.

 

مرادپور دهنوی اذعان کرد: بازجویی از شخصیت های علمی و نظامی کشور را نمی توانیم بپذیریم و علاوه بر این که این موارد نقض حاکمیت ملی یک کشور مستقل است خطر امنیتی هم در بر دارد زیرا این ها از طریق اطلاعاتی که بازرسان در اختیار این کشور ها گذاشته اند اقدام به ترور دانشمندان هسته ای کشور کردند و احتمال جاسوسی بسیار بالاست.

 

امیرحسین مرادپور دهنوی دانشجوی دکتری علوم سیاسی و کارشناس مسائل سیاسی خاطرنشان کرد: نکته ای دیگری که در بیانات رهبری مهم می باشد حمایت از تیم مذاکره کننده هسته ای است متاسفانه عده ی با سخنان نادرست و بعضا مغرضانه سعی دارند تیم کشور شان را خیانت کار و سازش کار جلوه دهند این بی انصافی ، تهمت و بی اخلاقی سیاسی است و اگر انتقادی هم مطرح شود باید منصفانه باشد.

 

انتهای پیام /س

 

 

 single
اخبار مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح ابلاغ الکترونیکی قضایی در میناب اجرا می شود هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر