منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۰۲ تیر ۱۳۹۴ - ۱۷:۱۲
شناسه خبر: 196112
گروه :خبر

رهبر معظم انقلاب چندی پیش دستور داده‌اند که همه کودکان افاغنه باید در مدارس دولتی ثبت‌نام شوند، که در این راستا معاون استاندار سیستان و بلوچستان از مشغول به تحصیل شدن 100 هزار تبعه افغانی در استان خبر داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، این دستور از سوی عالی‌ترین مقام نظام جمهوری اسلامی ایران، مقام معظم رهبری صادر شده است: “هیچ کودک افغانستانی، حتی مهاجرینی که به‌صورت غیرقانونی و بی‌مدرک در ایران حضور دارند، نباید از تحصیل بازبمانند و همه آنها باید در مدارس ایرانی ثبت‌نام شوند”.
در راستای اجرای فرمایش مقام معظم رهبری چندی پیش علی اصغر جمشید نژاد معاون سیاسی – اجتماعی استاندار سیستان وبلوچستان از تحصیل بیش از 103 هزار نفر افاغنه در استان سیستان و بلوچستان در حوزه آموزش عالی در مقاطع مختلف دانشگاهی خبر داده بود.
همچنین علی اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان از ورود  ۲۶۳ هزار نفر افغان، از مرز میلک به سیستان به صورت قانونی در سال گذشته خبر داد و گفته بود که این استان به سبب دارا بودن حدود ۳۰۰ کیلومتر مرز زمینی مشترک با افغانستان، همچنان در استقبال از مسافران خارجی مهمان نوازی می کند.
وی ادامه داد: ایران دومین کشور آواره پذیر دنیا است که این نشان دهنده اعتماد سایر ملت ها و کشورها به ایران اسلامی و میزبانی خوب ایرانیان است که باید در راستای این نقش ارزنده، با مدیریت و نظارت دقیق بر مرزها، راه را به روی کشور همسایه جنوب شرقی باز کرد.
پس از تصمیم بزرگ و تاریخی مقام معظم رهبری اشرف‌غنی رئیس‌جمهور افغانستان با انتشار پیام ویدئویی به مناسبت فرارسیدن روز جهانی پناهنده از حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به واسطه دستور ایشان جهت ثبت‌نام کودکان مهاجر افغانستانی در مدارس کشورمان تقدیر و تشکر کرد.

در این پیام با اشاره به سفر غنی به تهران آمده است: هر دو طرف به توافق رسیدیم که برای بررسی امور مهاجرین، کمیته مشترکی ایجاد گردد. این کمیته در ایران روی مشکلات مهاجرین افغان کار خواهد کرد. من از رهبر جمهوری اسلامی ایران تشکر می‌کنم که فرمان دادند تا کودکان مهاجر افغان حق ورود به مدارس آن کشور را داشته باشند. برای برگشت داوطلبانه مهاجرین، تمدید مدت اقامت و دریافت جواز کار، با طرف ایرانی در ارتباط هستیم تا به توافق برسیم.
البته این دستور مقام معظم رهبری برای همه کسانی که روش و منش رهبر معظم انقلاب سر مسئله « مهاجرین افغانستانی» را دنبال می‌کنند مسئله عجیبی نیست. مرور فقط همین 2 سال اخیر نشان می‌دهد که رهبر انقلاب  با دستور به «تکریم همه مهاجرین افغانستانی» و بیان جمله «تهران؛ خانه افغانستانی‌هاست»، مشخص کرده بودند که سیاست عالی نظام جمهوری اسلامی در مواجهه با مهاجرین افغانستانی، همچنان طبق آرمان‌های اولیه انقلاب تدوین می‌شود و کم‌کاری‌ها و بدکاری‌های مدیریت بی‌آرمان و بوروکراتیکی که مهاجرین را به‌چشم «بیگانگان» نگاه می‌کند، انحراف از آرمان‌های انقلاب است و شخص رهبری جلوی این انحراف ایستاده است. و حالا این دستور، سند تضمین‌شده دیگری بر اولویت نگاه انسانی و اسلامی، در تصمیم‌گیران اصلی نظام‌ جمهوری اسلامی است.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امام سجاد (ع)چراغ فروزان راه مردم است کودک کشی و نسل کوشی در یمن یک رخداد ظالمانه است دشمن در پی سلب معیار ما می توانیم از ملت ایران است/اقدامات انتظامی پلیسی باشد نه پلیس بازی خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان