منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۶
شناسه خبر: 240468
گروه :خبر
محسن رضایی

دبیر مجمع تشخیص نظام گفت: اقتصاد مقاومتی برخلاف تصور برخی که آن را برای زمان تحریم می دانند؛ ایجاد وضعیتی در درون اقتصاد ملی ایران است چه تحریم باشد، چه نباشد اقتصاد ایران مسیر خود را بدون تلاطم های سنگین طی می کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از کیش پرس، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی، مانند فنر جمع شده و پس از مدتی فشار را از خود دور می کند بدون اینکه آسیبی ببیند به پیشران های تولید ملی در اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و افزود: توسعه کارآفرینی ( تبدیل به ارزش آفرینی)، مردمی کردن فعالیت های اقتصادی در تولید و تجارت همگانی، دانش بنیان سازی اقتقصاد ایران، رقابت پذیری، چهار محور اقتصاد مقاومتی هستند.

 

 

 

 
وی تاکید کرد: توسعه کارآفرینی در کشور و مشارکت آحاد مردم همچنین پیشتازی اقتصاد دانش بینان، پیاده سازی و اجرای نقشه جامع علمی کشور و ساماندهی نظام ملی نوآوری، محور قراردادن رشد بهره وری، رقابت سازی در تولیدات داخلی ، مدیریت مصرف بسیار مهم و حیاتی است.

 

 

 

 
وی با اشاره به ظرفیت ها و توانمندی های مناطق آزاد در تجارت اظهار کرد: در اقتصاد مقاومتی، روابط خارجی و تجارت و سرمایه گذاری خارجی از محورهای مهم محسوب می شود.

 

 

 

 
رضایی افزود: با ظرفیت ها و قابلیت های موجود در کشور ما مصمم به استفاده کامل از سرمایه های خارجی و روابط تجارت با مناطق مختلف جهان هستیم.

 

 

 

 
وی همچنین به ماده 11 اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: حمایت همه جانبه هدفمند از صادرات کالاها و خدمات به تناسب ارزش افزوده و با خالص ارزآوری مثبت از طریق تسهیل مقررات و گسترش مشوق ها، توسعه حوزه عمل مناطق آزاد، افزایش قدرت مقاومت و کاهش آسیب پذیری اقتصادی از طریق توسعه پیوندهای راهبردی و گسترش همکاری و مشارکت با کشورهای جهان، استفاده از دیپلماسی در راستای تولید از قوانین مناطق آزاد است.

 

 

 

 
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، جلب سرمایه های ایرانیان خارج از کشور، توسعه سرمایه گذاری سرمایه گذاران خارجی از برنامه های ششم توسعه دانست که از سال آینده اجرایی خواهد شد.

 

 

 

 
وی از وجود منابع جهش اقتصادی در کشور خبرداد و افزود: گستردگی و تنوع جغرافیایی، جمعیتی، فضایی و منابع طبیعی- همسایگی با 15 کشور و ارتباطات مناسب منطقه ای، نیروی انسانی برتر در منطبقه، سابقه تمدنی و قابلیت های فرهنگی، اقتدار و توان امنیت سازی در منطقه، چها راه تجاری بین المللی، نظام سیاسی ثبات آفرین از مواردی است که می توانیم با آن ها به اهداف و سیاست های تنظیم شده دست پیدا کنیم.

 

 

 
رضایی  کلیدهای مهم دستیابی به جهش اقتصادی را الگوی توسعه مناسب و ثبات در ایران و منطقه خواهند و یادآور شد: الگوی اقتصاد ملی سه بخش مهم دارد که اول تقسیم کار ملی در مناطق ایران، دوم چشمه های توسعه در منطقه که می توان یک یا دو شهر در هر منطقه را برای این منظور برگزید و جهش اقتصادی را از آن آغاز کرد و سوم پل های توسعه که می توانند نقش بازارها را ایفا کنند و مناطق آزاد می توانند پل های توسعه در ایران باشند.

 

 

 

 
وی با تشریح چشمه های توسعه اظهار کرد: منظور از چشمه های توسعه این است که فعال سازی و بهره برداری از منابع گسترده طبیعی و انسانی در مناطق ایران که به نوعی پیوستگی جغرافیایی و جمعیتی دارد به عنوان پیشرو اقتصادی صورت پذیرد.

 

 

 

 
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با پیشنهاد کردن مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به عنوان کانون های پیشران و عوامل شتاب دهنده اقتصاد و به نوعی پل های توسعه افزود: کیش با قرار گرفتن در میانه خلیج فارس، نزدیکی به سواحل جنوبی، زیرساخت های آماده، مجاورت با کشورهای ثروتمند و کم جمعیت، معافیت های مالیاتی و تسهیلات ویژه اقتصادی می تواند به عنوان پل هایتوسعه در منطقه قرار بگیرد.

 

 

 

 
وی به برخی فعالیت های متناسب با پل توسعه در جزیره کیش اشاره کرد و افزود: توریسم سلامت، بورس انرژی، مکان برقرای ملاقات ها و گفتگو های بین المللی و بستن قراردادها، تبدیل شدن به بازار پولی، ارزی و اوراق بهادار بین المللی و میز گفتمان تجاری از مواردی است که کیش می تواند به خوبی در آن ها ایفای نقش کند.

 

 

 
رضایی با اشاره به الگوی اقتصادی، ثبات داخلی و امنیت منطقه ای به عنوان شرایط توسعه درکشور تاکید کرد: توسعه یعنی تغییر که با چالش های سیاسی و اجتماعی همراه است؛ هدایت این تغییرات و چالش ها به سوی پیشرفت و شکوفایی نیازمند خردگرایی و نظم و ثبات خردمندان در داخل کشور است.

 

 

 

 
وی تصریح کرد: ثبات در داخل کشور و امنیت در منطقه همچنین دارا بودن الگوی اقتصادی بدون استقلال امکان پذیر نیست. امنیت و پیشرفت در گروه استقال و همکاری جمعی در منطقه است.

 

 

 
دبییر مجمع تشخیص مصلحت نظام دخالت نکردن قدرتهای خارجی در امور داخلی دیگر کشور ها را شرط لازم برای توسعه اقتصادی خواند و افزود: بدون صلح و ثبات و امنیت هیچ کشور در منطقه نمی تواند پیشرفت و توسعه را تجربه کند.

 

 

 
وی خاطر نشان کرد: با تمام توان از سرمایه گذاری های خارجی کشور دفاع می کنیم و با امید به اینکه منازعات در منطقه پایان گرفته و نظم و امنیت و ثبات در منطقه حاکم شود به قدرت های خارجی توصیه می کنیم که درهای باز ایران را به صحنه های تاخت و تاز منافع خود تبدیل نکنند.

 

 

 

 

 

انتهای پیام/م

 single
اخبار مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آغاز رزمایش پدافند غیرعامل در شرق هرمزگان برگزاری رزمایش پدافند غیر عامل در میناب/ تصاویر برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است